Číslo 4 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s jazzovou zpěvačkou.
Janou Koubkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Po stopách Davidovy hvězdy na severu Čech

Čtvrtým dílem pokračuje v pátek 23. ledna dlouhodobý cyklus Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Český rozhlas 3 – Vltava ho vysílá vždy v lednu (poprvé roku 2006) jako příspěvek ke Dni památky obětí holocaustu. Letos v rámci pořadu Páteční večer představí židovské památky v Terezíně, Úštěku a v Mladé Boleslavi.

Synagogu v Úštěku zachránila unikátní rekonstrukce„Podle nařízení táborové komandatury odjede 22. října 1942 třetí transport přestárlých osob z protektorátu Čechy a Morava. Předvolání se budou roznášet dnes. Protože výběr účastníků provádí sama táborová komandatura, nejsou reklamace přípustné. Dobrovolníci se mohou hlásit bez věkového omezení.“

Toto oznámení se objevilo 19. října 1942 v takzvaném Denním rozkazu Rady starších terezínského ghetta. Ustavením rad starších i v dalších ghettech se nacisté snažili vzbudit zdání, že administrativní chod má na starosti židovská samospráva. Ta však ve skutečnosti ve všem zcela podléhala táborové komandatuře. V utajení pravé podstaty věci pomocí zvláštních eufemismů dosáhli nacisté pochybného mistrovství. Žádnou z deportovaných „přestárlých osob“ proto nenapadlo, kam míří. Transport Bx odjel do Treblinky, z dvou tisíc osmnácti deportovaných lidí nikdo nepřežil. „Reklamace nejsou přípustné“ – žádný argument o nezbytnosti deportovaného pro terezínské ghetto nemá tedy smysl uplatňovat. Pro nacisty byli staří lidé další ze skupin „zbytečných jedlíků“...

O více než šest desítek let později stojíme v parku na náměstí v Terezíně. Je tu klid. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát popisuje funkci jednotlivých budov někdejšího ghetta. Procházíme podloubím jednoho z domů v Dlouhé ulici a nádvoříčkem míříme do malé synagogy ve dvoře. Strop je vymalován jako obloha s hvězdami, jedna vedle druhé. Pokračujeme kolem bývalých kasáren k takzvané šlojsce. Tady byla vězňům zabavena zavazadla. Krematorium, pohřebiště v Bohušovické kotlině a Malou pevnost s jejími celami (či spíše kobkami) lze jen těžko popsat pár slovy. Ředitel Památníku Terezín Jan Munk připomíná takzvané evakuační transporty, které přivezly v posledních měsících války zubožené vězně z likvidovaných koncentračních táborů.

Navzdory všemu se tu dařilo kultuře. „Když se mluví o kultuře v Terezíně, je na místě zmínit vysokou úroveň, obrovský význam všech těchto aktivit pro psychiku lidí, pro jejich posílení, pro vyjádření určitého odporu a naděje, že válka dobře dopadne. Aby snad ale nevznikl dojem, že to bylo za války místo, kde ti, kteří zde byli vězněni, chodili z jednoho kulturního představení na druhé,“ říká Leo Pavlát. A Jan Munk dodává: „Nacisté chtěli mít především klid a kulturní činnost pro ně byla akceptovatelnější než vzpoury. Vězni byli odsouzeni na smrt, tak ať si hrají divadlo, za chvíli stejně nastoupí do plynových komor.“

Odjíždíme do městečka Úštěk v někdejších Sudetech. Synagoga se tyčí nad hlubokým údolím a z jejích vysokých oken je nádherný výhled do kraje. Po návštěvě Terezína je to balzám na duši. Unikátní rekonstrukce trvala několik let a zahrnula nejen překrásnou hlavní loď a ženskou galerii synagogy, ale i starou školu a půvabný byt učitele. Předseda Občanského sdružení pro úštěckou synagogu a hřbitov Tomáš Hlaváček nás pak doprovází na židovský hřbitov v lese ve strmém kopci.

Poslední zastávkou čtvrtého pokračování cyklu Synagogy Čech, Moravy a Slezska pak bude židovský hřbitov v Mladé Boleslavi.

Vladimíra Lukařová, spolupracovnice ČRo 3 – Vltava



  Pořádek
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Pankáči bez číra

   Navštivte
 
   Oprava Karlova mostu:
   fušeřina, nebo nutné zlo?

  Téma