Číslo 17 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Stanislavem Zindulkou.

 

 

 

 

 

 


 

Jak se studenti vzepřeli nacistické diktatuře

V nacistickém Německu se vyskytlo jen málo odvážlivců, kteří by otevřeně vystoupili proti režimu. Nedávno kina uvedla Valkýru o nezdařeném atentátu na Hitlera, několika filmových zpracování se dočkaly i osudy sourozenců Schollových, vysokoškoláků, kteří spolu se svými přáteli zvolili zdánlivě neúčinnou formu protestu – rozhazovali protestní letáky. Avšak běsnění, které svým počínáním rozpoutali, prozrazuje, že byli vnímáni jako mimořádně nebezpeční: vždyť studovali na vysoké škole, odkud měla vycházet budoucí „nadčlověčenská“ elita.

Film Marca Rothemunda se soustředí hlavně na titulní hrdinku, kterou ztvárnila Julia JentschováSnímek Poslední dny Sophie Schollové, nyní uváděný Českou televizí, přitom není prvním titulem, který se těmito událostmi zabýval. Už dříve se i v českých kinech promítaly filmy Bílá růže a Pět posledních dnů. Tentokrát se však pozornost režiséra Marca Rothemunda soustředí hlavně na titulní hrdinku, kterou ztvárnila Julia Jentschová (pamatujeme si ji třeba z Menzelovy tragikomedie Obsluhoval jsem anglického krále). Sophii zvěrohodnila, zbavila prvoplánového heroismu: dívka se zprvu snaží zapírat a své dopadení vykládat na souhru nešťastných událostí. Jen nenápadná gesta, skrytá očím vyšetřovatele, třeba křečovité mnutí rukou sepjatých na kolenou, prozrazují, jak s vypětím všech sil přemáhá rozrušení, jak hledá odvahu nepodlehnout strachu.

Rothemundův snímek se vyhýbá jakékoli karikatuře nacistické zvůle: průběh vyšetřování i chování dozorců je nanejvýš korektní, vyšetřovatel Mohr se Sophii dokonce snaží naznačit možnost záchrany, pokud by přiznala, že ve své naivitě byla svedena a pomýlena. Nikdo s ní ani s jejími přáteli nezachází hrubě, nikdo ji nemučí, vyšetřování se odvíjí korektně a až úzkostlivě se drží dokazatelných faktů.

V soudním přelíčení se dívka vzepne ke statečné obhajobě svých skutků i smýšlení – před oněmělým davem uniformovaných mužů a vyrušována jen řevem krvelačného prokurátora vysvětluje, proč Hitler vede Německo do záhuby. Přemýšlivá hrdinka přitom nehlásá nějaká plamenná revoluční hesla. Je to hluboce věřící dívka, která u Boha hledá uklidnění (jak dokládá i návštěva pastora) – Jentschová tuto oduševnělost vyjadřuje ztišeným hlasem, věrohodně postihuje, jak Sophie pozvolna spěje od snah zachránit se zapíráním až k hrdému rozhodnutí stát za svým přesvědčením až do konce.

Film Poslední dny Sophie Schollové uvede ČT2 v úterý 21. dubna ve 20.30.

Jan Jaroš, filmový kritik


Ivan Klíma
  Šest poradců pro Obamu
  Jak to vidí Jaromír Štětina
 
   O živoření a náhlých koncích

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   Od zrnění ke kostičkám
   Téma