Číslo 17 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Stanislavem Zindulkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na návštěvě u Janáčka

Tentokrát vás zavedu do vily, které se v Brně říká Chleborádova, Řecká anebo také Janáčkův dům. A každý z názvů sedí. Stavebníkem vily byl nejpravděpodobněji František Ladislav Chleborád, právník a politik, který začínal svou kariéru jako vychovatel ve šlechtických rodinách.

Se stavbou vily jsou spojeny hned dvě záhady. „Chleborádovým záhy došly peníze, a tak nemovistost prodali obchodníkovi se dřevem Ernstu Gürtlerovi,“ říká mi historik umění Jan Sedlák. „Dnes už nevíme, za kterého majitele byla vlastně vila postavena, ani kdo ji projektoval. Architektem mohl být Germano Wanderley, anebo – a k tomu se dnes dějepisci architektury kloní spíše – jde o projekt Antonína Tebicha.“

Ať tak či onak, je to jedna z nejhodnotnějších staveb, které v Brně vznikly na sklonku 19. století. „Její projektant se jednoznačně nechal inspirovat tvorbou slavného renesančního či, chcete-li, manýristického italského architekta Andrey Palladia, jeho vilami, které stojí v okolí Vicenzy a Benátek,“ říká můj průvodce. Na obě dvě strany – jednak do ulice Kounicovy, jednak do zahrady ve Smetanově ulici – se vila v patře otevírá sloupovými lodžiemi, které skutečně připomínají portiky antického chrámu. Odtud její název Řecká vila. Zábradlí lodžie do Kounicovy ulice zdobí bronzová busta Leoše Janáčka. „Je to dílo známého českého sochaře Jana Štursy a byla tu odhalena v roce 1948,“ upozorňuje mě Jan Sedlák.

Dnes patří Chleborádova vila brněnskému biskupství, které tu provozuje Základní uměleckou školu se zaměřením na církevní hudbu. A církevní hudební školství tu má dlouhou a slavnou tradici. Obchodník se dřevem Ernst Gürtler své podnikání záhy dovedl do konkurzu a po dalších peripetiích vilu získala Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě, a to pro varhanickou školu, jejímž ředitelem byl Leoš Janáček. Právě pro něho nechali v zahradě domu asanovat bývalé konírny, které díky staviteli Aloisu Horákovi dostaly podobu roztomilé vilky se secesním dekorem.

Za palladianskou vilou se skrývá v zahradě domek, v němž od roku 1910 bydlel Leoš Janáček„Když se sem Janáčkovi v létě roku 1910 přestěhovali, měli tu veškerý tehdy dostupný komfort – splachovací záchod, tekoucí vodu, topení, prostě na tu dobu velmi luxusní bydlení,“ vypráví Jiří Zahrádka, kurátor janáčkovských sbírek Moravského zemského muzea. V takzvaném Janáčkově domečku je totiž muzeum.

Při prohlídce mi to nedá, abych nepoznamenal, že vilka je docela malá. „Velký salon, ložnice, pracovna, kuchyně, místnost pro služku, komora, koupelna, záchod. Navíc předsíň a atrium,“ vypočítává můj průvodce. „Je to opravdu takový menší dům, ale Janáčkům to stačilo. Když se sem skladatel jako šestapadesátiletý nastěhoval, už neměl děti, Vladimírek i Olga zemřeli, takže se stěhoval pouze se ženou Zdenou a se služkou. Navíc spoustu času trávil ve své pracovně v sousední varhanické škole.“

Expozice o životě a díle světoznámého skladatele prozrazuje i to, jak Janáčkovi bydleli. Je tu třeba skladatelova pracovna, kterou odkázal Moravskému zemskému muzeu. „Nábytek si dovezla paní Zdenka jako svůj svatební dar. Všimněte si: ač je Janáček představitelem hudební avantgardy, nábytek odpovídá měšťanskému vkusu člověka 19. století.“ V salonu můžete vidět i Janáčkův klavír – vynikající nástroj značky Ehrbar, který dostal jako svatební dar v roce 1881. U něj zkomponoval mnohá ze svých slavných děl.

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Pořad Po Česku vysílá ČRo 1 – Radiožurnál v sobotu i v neděli v rámci bloku Víkendový Radiožurnál ve 13.10. Stejnojmenný seriál připravuje Václav Žmolík i pro Týdeník Rozhlas.

Foto Miroslav Zavadil


Ivan Klíma
  Šest poradců pro Obamu
  Jak to vidí Jaromír Štětina
 
   O živoření a náhlých koncích

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   Od zrnění ke kostičkám
   Téma