Číslo 17 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Stanislavem Zindulkou.

 

 

 

 

 

 

 

Jan Halas, publicista

Staronový úkol literatury

Máme s tím už více než dvousetleté zkušenosti a mělo by to tedy bez problémů fungovat. Vždycky, když je ohrožena svoboda novinářů nastupují spisovatelé a jejich čtenáři, kteří umějí číst mezi řádky. Zdá se, že je nutné opět se do tohoto stavu vpravit. Naši volení zástupci odsouhlasili, napříč politickým spektrem nový zákon, který politikům otevírá obrovskou šanci přikrádat si k platům nemalé částky a spojovat se za tím účelem s vlídným prostředím organizovaného zločinu. Když pak něco pronikne zpod policejního koberce na světlo boží, nebude se o tom smět nic do novin napsat a nešťastnému žurnalistovi hrozí, že by se mohl až na pět let dostat tam, kam by patřili ti zpod koberce vymetení. Jako jeden muž se všichni ze zámku i podzámčí farizejsky dušují, že tímto zákonem chrání jednotlivé poctivé občany před napadáním a nactiutrhačstvím.

Noviny tedy mají odzvoněno a mohou se konečně věnovat potížím s počasím, pedofilií katolických duchovních a milostným trablům slavných sportovců, zpěváků a jiných celebrit. Vzhledem k tomu, že naši politici jsou ve své většině jednodušší lidé, kteří při svém upoceném dobývání chleba vezdejšího nemají čas na takové věci jako je četba literatury, vyvstávají zde dlouhým časem prověřené možnosti. Je tu samozřejmě jeden problém – literatura není tak operativní jako žurnalistika, její hodnota je však trvalá. Proto také dobře rozumíme starým i nejstarším literárním dílům. Správně číst jsme se naučili už za císaře pána, zdokonalili se za nacistů a ve čtyřicetiletí budování světlých zítřků jsme se v tomto směru dopracovali už k absolutní dokonalosti.

Jisté je, že prostřednictvím literatury žádné politické padouchy do kriminálu nedostaneme, ale o to venkoncem ani nejde. Očistná síla slova tkví v tom, že můžeme, ať už jakýmkoli způsobem, psát a číst pravdu. A nejenom číst, ale také poslouchat. Tady stojí velký úkol před literárně dramatickou rozhlasovou redakcí. Jsem pamětník, proto vím, jaká byla v normalizačních dobách hodnota zpravodajsko publicistické části rozhlasového vysílání a jaká toho literárně dramatického. Jistě, že i na tomto poli se vyskytovaly mnohé úlitby a pokleslosti, ale v nemalé míře se do éteru dostávaly i v té době nevídané hodnoty. Posluchači tomu rozuměli a spolu s redaktory se tím bránili absolutnímu zoufalství oněch časů.

Nejsem katastrofista, ten neblahý zákon jistě časem vyšumí, protože je paranoidní, protiústavní a opírá se o pouhou potřebu klidu pro nepoctivé politiky.

Je to průhledná sebeobrana pracovitých hrabošů, zneužívajících svých funkcí k vlastnímu sebeobohacování. Je to prostě takové malé české karate nerespektující mezinárodní pravidla. Ten zákon je naprosto nekulturní. Stejný parlament, který jej přijal, odhlasoval také zákon o Českém rozhlase. V něm je mj. řečeno, že rozhlas má být tvůrcem a šiřitelem kultury. Tak jaképak copak?


Ivan Klíma
  Šest poradců pro Obamu
  Jak to vidí Jaromír Štětina
 
   O živoření a náhlých koncích

   Televizní glosář Jana Svačiny
 
   Od zrnění ke kostičkám
   Téma