Číslo 22 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Koutem.

 

 

 

 

 


 



Věra Nosková, spisovatelka

Na skleničce s velikány

Sním o stolových společnostech starých časů. Představuji si, jak vcházím do útulné vinárny, ke stolu v rohu se scházejí moudří a rozšafní pánové. Přinášejí nám džbánky dobrého vína... Dovoluji si nastolit dnešní téma: „Občan aby politiky málem politoval. Málokterá profese je v takovém podezření z nekalých praktik a nízkých motivací. Už babičky nám vštěpovaly lidová moudra typu: politika je svinstvo a vždycky byli páni. Zážitky z dob křiváckého režimu nám to nijak nevyvracely...“

„S babičkami do jisté míry souhlasím,“ přikyvuje Abraham Lincoln: „Politici, to je skupina mužů, kteří kromě zájmů národa mají ještě své vlastní zájmy a kteří alespoň jako skupina jsou o krůček vzdáleni od poctivých lidí.“ Jean-Jacques Rousseau se slavným státníkem souhlasí: „Celá dovednost těchto velkých politiků spočívá nakonec v tom, že dovedou zaslepit oči těch, které potřebují, a lidé se pak domnívají, že pracují v jejich zájmu, ale oni ve skutečnosti pracují pro sebe.“

Dovoluji si připomenout, že náš zájem o politiku vzrůstá v dobách, kdy bychom měli jít k volbám. V těchto chvílích slyšíme častý povzdech: Nevím, koho volit, vždyť všechny partaje mají máslo na hlavě! „Kdyby se nemusely volit strany, ale mohli bychom si vybírat jako rozinky z vánočky jen ty nejdůvěryhodnější osoby, rozhodovali bychom se snadněji,“ rozumuji.

Jenže s partajemi volíme i jejich pravicově či levicově laděný program, a tím prý jaksi rozhodujeme o své budoucnosti. Troufám si tvrdit, že mezi programy nejsou tak velké rozpory, aby se jejich volba zásadně podepsala na našem životě. A pak – kolikrát jsme už byli svědky toho, že se levicová vláda chovala v duchu pravice a naopak? Všechny ovšem proklamují, že jim jde o prosperitu státu a blaho občanů, a až na znepokojivé komunisty, hodlají ctít demokratické vymoženosti.

Nikita Chruščov se na poznámku o komunistech zakyselil, ale přihodil také polínko skepse: „Politik je člověk, který slíbí, že postaví most i tam, kde není řeka.“ José Ortega y Gasset ve věci nesnadného výběru mezi pravicí a levicí se mnou ovšem nejen souhlasil, ale ještě přitvrdil: „Být levicový stejně jako pravicový je jeden z nesčetných způsobů, jež si člověk může vybrat, chce-li se stát imbecilem.“ Česko-polský esejista Gabriel Laub k tomu trefně dodává: „Demokracie drží krok s výrobou hotových jídel: není už třeba podplácet voliče, lze koupit hotové poslance“ a autor Zvonokosů Gabriel Chevallier přitaká: „Neznám režim, který by se v rukou podvodníků osudně nezvrhl, i kdyby měl sebekrásnější úmysly.“

„Prosím vás,“ zkřivil ret esejista a básník Ralph Waldo Emerson a dolil si sklenku. „Demokracie je vláda tyranů korigovaná novináři!“ Vrtíme hlavou. Tyrani jsou přece z jiného světa! A František Rieger korunuje debatu střízlivým závěrem: „V politice je nejlepším měřítkem výsledek.“ Tak na ty výsledky, ťukáme si naplněnými sklenkami.


Petr Koudelka
  Malé a velké věci
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Zuzana a starci v zahradě

   Nalaďte si
 
   Afropop s bluesových zázemím
   Pořiďte si