Bacha… teď hrajete vy!

Na začátek jedna otázka. Co mají společného vysokoškolští učitelé, soustružníci, lékaři, stavaři, učitelky mateřských škol, podnikatelé, zkušební piloti, elektrikáři a jaderní fyzikové? Nebudu vás dlouho napínat. Zástupce všech těchto profesí najdete v amatérských hudebních souborech, tedy například v komorních nebo symfonických orchestrech, pěveckých sborech, rodinných kvartetech a všemožných dalších uskupeních. Tito hudební nadšenci jsou rozeseti po celé České republice, ale od letošního jara je můžete potkávat na jednom místě – na internetovém portálu RAMPA (www.rozhlas.cz/rampa) a také ve vysílání stanice Český rozhlas 3 – Vltava.

RAMPA má být prostorem pro všechny české, moravské a slezské amatérské hudební soubory. A ještě upřesněme: pro takové, které se věnují vážné hudbě nebo jazzu. Když je dotyčný soubor „na RAMPĚ“, znamená to, že má na webu svůj portrétek a hudební ukázky ze své činnosti, a to nejenom zvuky, ale i videa. Nechybí ani další informace včetně rozhovorů s dirigenty, sbormistry, organizátory a pochopitelně s jednotlivými hráči či zpěváky. Všichni internetoví návštěvníci RAMPY pak mohou příspěvky hodnotit a komentovat, takže souborům přichází i určitá zpětná vazba. Zvlášť pozoruhodné soubory dostávají každý týden prostor v éteru – v pravidelných sobotních desetiminutovkách mezi 15. a 16. hodinou.

Projekt RAMPA běží necelý půlrok a za tu dobu už představil na tři desítky amatérských hudebních souborů. Třeba Pěvecké kvarteto JAKO z jihomoravských Jedovnic, Jihočeské lékařské kvarteto, Tamburašský orchestr BRAČ ze Studénky, Bendův komorní orchestr z Ústí nad Labem, pražský Flétnový soubor ČVUT, Symfonický orchestr Frýdek-Místek, Literátské bratrstvo u kůru svatého Václava v jihočeských Netolicích a mnoho dalších.

Soubor Musica animata tvoří asi sedmdesát hudebních nadšenců z Třebíče a okolíJeden z pozoruhodných souborů, které se v projektu RAMPA objevily, se jmenuje Musica animata a stojí za to o něm alespoň stručně povědět. Dnes ho tvoří asi sedmdesát hudebních nadšenců z Třebíče a okolí: z Budišova, Starče, Náměště nad Oslavou, Jaroměřic nad Rokytnou, Moravských Budějovic, Babic, Střelic, Přibyslavic a dalším míst. „Pokrýváme vlastně celý okres Třebíč,“ říká sbormistryně Veronika Hrůzová. Za více než dvacet let existence přitom souborem prošlo na tři sta šedesát lidí. Musica animata, i když je to soubor amatérský, si troufá na mimořádně náročná díla, jakými jsou třeba Händelův Mesiáš nebo Vivaldiho Gloria. Při nácviku se přitom musí počítat s jedním poměrně zásadním omezením: „Vzhledem k tomu, že jsme amatérský soubor,“ pokračuje Veronika Hrůzová, „neumějí členové většinou noty. Pořádáme pro ně tedy pravidelné sobotní ,školičky' hudební nauky. Kromě zkoušek mají ještě cvičební materiály na internetu, kde si mohou přehrát svůj part. Samotný nácvik ve sboru pak samozřejmě trvá delší čas, třeba i rok nebo dva , přičemž zkoušíme jednou týdně tři hodiny. Když se dílo nastuduje, uvádí se pak třeba i dva roky.“

Soubor si asi i díky péči, kterou věnuje svým členům, nemůže stěžovat na nedostatek zájmu. „Byly doby, kdy jsem zoufale obcházel město Třebíč,“ prozrazuje dirigent souboru Karel Tomek, „ťukal na dveře a prosil lidi, aby si s námi zpívali. To je naštěstí pryč. Dnes jsme v situaci, kdy za námi lidé sami chodí.“ A podmínky přijetí? „Zájemcům vždycky říkám: stačí zazpívat čistě Vyletěla holubička ze skály; zbytek už vás naučíme,“ říká se smíchem Karel Tomek.

Tolik jen letmé nahlédnutí do fungování jednoho z neprofesionálních hudebních souborů, který můžete díky projektu RAMPA poznat blíže. Na jeho webových stránkách samozřejmě najdete mnohem víc včetně ukázek z koncertu souboru Musica animata v krásném kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Petr Kadlec, spolupracovník ČRo 3 – Vltava



  Rozhovor
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Jazz podle Beaty

   Pořiďte si
 
   Slavný umělec uprostřed hrůz
   Dívejte se