Hlasem oživený duch Masarykovy odvahy

Impulzem ke vzniku Hovorů s T. G. Masarykem byla žádost, s níž se na Karla Čapka ve druhé polovině dvacátých letech minulého století obrátilo jedno německé nakladatelství, aby napsal životopis našeho prvního prezidenta. Čapek sice této prosbě nevyhověl, ale napadlo ho, že by Masarykovu osobnost mohl čtenářům přiblížit tím, že napíše, o čem spolu hovořili ve chvílích setkání – a těch nebylo málo. První díl Hovorů, jenž vyšel v roce 1928 a soustředil se na průběh Masarykova života do jeho příchodu na pražskou univerzitu, tedy nevznikl tak, že by Čapek kladl svému protějšku otázky a zaznamenal jeho odpovědi, ale že po paměti rekonstruoval jeho vyprávění, jež pak Masaryk písemně upravil a doplnil. I přes svou literární genezi však Hovory při četbě budí dojem bezprostřednosti a spontánnosti.

Tato specifická kvalita knihy zvláště vynikne v její zvukové podobě, o niž se zasloužil soukromý vydavatel Petr Kopecký z Lysé nad Labem. Čapkovy Hovory s TGM nedávno vydal jako komplet dvou CD, na nichž je ve formátu mp3 zaznamenána četba trvající sedmnáct a půl hodiny. V režii Josefa Protivy slyšíme Masarykovo vyprávění v interpretaci Rudolfa Pellara a Čapkovy vstupy a otázky, jež se objevují ve třetím dílu Hovorů (druhý byl vydán v roce 1931 a třetí o čtyři léta později), pak v podání herce Jiřího Hanáka.

„Masarykova věta má být čtena pomalu, ne jedním dechem,“ napsal před lety Karel Čapek. A Rudolf Pellar se jeho doporučení drží.„Masarykova věta má být čtena pomalu, ne jedním dechem; dejte si s ní na čas, a vydá vám nejenom svůj celý smysl, ale i osobní přízvuk a duchovní typus toho, jenž ji vyslovil,“ napsal Karel Čapek ve vynikajícím rozboru Masarykova řečového stylu a myšlení, který jako apendix k Hovorům vydal v roce 1935 pod názvem Mlčení s T. G. Masarykem (také tento titul je součástí nahrávky). Rudolf Pellar se Čapkova doporučení drží, a tím zároveň osvědčuje jeho oprávněnost: před námi vyvstává s neobyčejnou plastičností jak téma Masarykových promluv, tak tektonika jeho myšlení a uvažování. Což je zvláště významné u třetího dílu Hovorů, jenž se na rozdíl od prvních dvou již nevěnuje Masarykovu životu – ten byl dynamický a vzrušující už sám o sobě –, ale jeho názorům filozofickým, náboženským a politickým. I v nich se odráží Masarykova velikost daná jeho bytostnou odvahou směřovat k pravdě a bojovat za ní. Právě boje, jež podstoupil – ať již na poli ducha, či politické praxe –, dávají jeho výzvám k mravnosti a svobodě punc ryzosti a činí z nich směrnici platnou dodnes.

Bronislav Pražan



  O druhém pohledu
 Televizní glosář
 
   Lara Croft vysokých tónů

   
Navštivte
 
   Xaver, Vojcek a jiní Magoři
   Téma