Jan Lucemburský byl po celé Evropě vyhlášeným bojovníkem i účastníkem rytířských turnajů. Dokládá to i jezdecký portrét krále Jana v Gelnhausenově kodexuZačalo to vílou Meluzínou

Jedno letošní výročí ční nad všemi ostatními – historická událost, která měla fatální vliv na vývoj našich dějin. V září 1310, před sedmi sty lety, se Eliška Přemyslovna provdala za Jana Lucemburského, který byl posléze korunován českým králem. Stanice Vltava proto připravila celoroční cyklus s názvem Lucemburkové v Čechách – i jinde v Evropě. K poslechu první části vás ve středu 17. února v 16 hodin pozve Historický klub.

V roce 1306 přišlo české království o krále. Václav III. byl zavražděn. Petr Žitavský, kronikář té doby, vidí ve Václavově zavraždění nejenom osobní tragédii, ale osudové neštěstí pro celé české království:
„Sirý národe český, pěj proto žalozpěv smutný, sklíčen tu leží, hle, král český, přemožen smrtí: běda, tvůj rodný král, jaký nikdy už nebude dán ti!“
Po zprávách o Václavově zavraždění se rozvířily spory, byl svolán sněm, který měl určit, jak dál. Koho zvolit – to byla otázka, o které rozhodovali čeští pánové. Po vymření panujícího rodu po meči se zájem jednajících stran soustředil na potomky Přemyslovců v ženské linii. Václav II. měl čtyři dcery: Annu, Elišku, Markétu a Anežku. Anna a Markéta už byly vdané, do hry však mohly vstoupit i obě vdovy (Eliška Rejčka, vdova po Václavovi II., a Viola, vdova po Václavovi III.). České panstvo rozhodlo, že korunu získá Rudolf Habsburský, a za manželku mu přisoudilo Elišku Rejčku. Jenže Rudolfova vláda skončila už po deseti měsících jeho předčasnou smrtí. Čeští pánové znovu volili: tentokrát Jindřicha Korutanského, manžela Přemyslovny Anny. Jindřich byl však jako panovník slabý, rozvrat v zemi se prohluboval. Až zasáhl osud...

DALŠÍ VRAŽDA

Prvního května roku 1308 byl zavražděn římský král Albrecht Habsburský. Zabil ho synovec Jan, po matce Přemyslovec. Důvodem prý bylo zadržování podílu na rodovém jmění. Právě Janův zločin stál u počátku přeskupování mocenských sil v Evropě. Novým římským králem se stal lucemburský hrabě Jindřich IV. (po zvolení Jindřich VII.). Lucemburská hvězda na evropském politickém nebi začala strmě stoupat.
Jindřichovi bylo třiatřicet let. Nový římský král a posléze císař (korunován roku 1312) měl bratry Walrama a Balduina, kteří hráli významnou roli v západoevropské politice. Především Balduin se stal vlivným hráčem na politické scéně – byl trevírským arcibiskupem, jedním z volitelů římského krále. Není proto divu, že se Lucemburkové stali předmětem zájmu i pro české země. České království bylo totiž v područí několika málo velmožů a Jindřich Korutanský nebyl schopen vládnout.
Když po složitých vyjednáváních získal zároveň s rukou Elišky Přemyslovny Jindřichův syn Jan příslib českého trůnu, byl to možná ze strany české šlechty promyšlený kalkul. Lucemburkové měli v Evropě moc i vliv, ale jejich rodová sídla ležela daleko od českého království. A to byly objektivní výhody. Česká šlechta s nimi neměla ani špatné, ani dobré zkušenosti. A když se jim po složitých jednáních podařilo jako možného českého krále eliminovat rázného Jindřichova bratra Walrama, nástupu nové dynastie na český trůn už nestálo nic v cestě. Sedmého února roku 1311 „byl král Jan zároveň s jasnou paní Eliškou ve větším kostele na Pražském hradě před oltářem svatého Víta mučedníka královskou korunou od pana Petra, mohučského arcibiskupa, tím nádherněji, čím pobožněji korunován“. Potomci Jana a Elišky se na českém trůně udrželi až do vymření rodu v roce 1437.

A MELUZÍNA?

Podle spisu Jana z Arrasu odvozovali Lucemburkové svůj původ od bájné víly Meluzíny. Jan z Arrasu svůj Román o Meluzíně napsal jako „propagandistický“ spis – na objednávku vévody Jana z Berry. Ten ho pověřil, aby napsal „pravdivou historii“ o rodu Lusignanů a jejich hradu v Poitou. Je poněkud spletitá: Rytíř Raymund, který na lovu omylem zabil strýce, zabloudí ke Studánce žíznivých. Tam ho osloví krásná žena – Meluzína – a nabídne mu sňatek. Slíbí mu štěstí, moudrost i bohatství. Má jedinou podmínku: každou sobotu chce mít čas jen pro sebe. A on ji v ten den nesmí spatřit. Rytíř souhlasí.
Meluzína se zaslouží o stavbu hradu Lusignan. Manželé mají děti, které jsou sice poznamenány nadpřirozeným původemm, ale čeká je skvělá budoucnost. Meluzínin příběh však dobře nekončí. Raymund ji jednou v sobotu tajně pozoruje v lázni a zjišťuje, že je do pasu žena, od pasu dolů obrovský had. Když jí později vyčítá chyby dětí a dává jí za vinu nadpřirozený původ, Meluzína ho navždy opustí. Pokud však jde o potomstvo a o hrad, ten navždy chrání. A tak vévoda Jan z Berry a jeho příbuzní o hrad nikdy nepřijdou, ačkoliv v době vzniku psané podoby příběhu je hrad v držení Angličanů.
Jan z Arrasu se snažil při sepisování příběhu postupovat jako dnešní historik. Podnikl cestu do Poitou a samozřejmě nevynechal ani hrad Lusignan. A tak mohl čtenářům do Paříže vzkázat: „Vězte, že to okno, kterým Meluzína proletěla, je tam dodnes a v kamenném ostění, od něhož se odrazila, je jasně patrný otisk jejího chodidla.“
Meluzína se podle názoru řady historiků stala nejzpolitizovanějším hadem-drakem ve středověké Evropě. A také nejpopulárnějším.

Eliška Závodná, redaktorka ČRo 3 – Vltava



  Jak se daří naší krizi
 Jak to vidí Pavel Kohout
 
   Kazetová dekadence

   Pořiďte si
 
   Začalo to vílou Meluzínou
   Téma