Číslo 9 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Veronikou Žilkovou.

 

 

 

 

 

 

 


Kronika Dětmara z Merseburku

„Toto dílo vypisuje činy pěti císařů, totiž Jindřicha I. a jeho tří potomků: Oty, řečeného Ryšavý, Oty II. a Oty III., který byl nazýván krásný chlapec, a Jindřicha II. s přízviskem Zbožný. Tito císařové vládli statečně římské a německé říši sto sedm let. Autorem je biskup Dětmar z Merseburku. Protože byl Sas, nejvíce popisuje události, které tito císaři vykonali v Sasku.“ Těmito slovy se uzavírá rozsáhlá Kronika merseburského biskupa Dětmara, sepsaná zhruba mezi lety 1012 až 1018.

Unikátní dílo, které Český rozhlas 3 – Vltava představí formou desetidílné četby na pokračování, patří k nejvýznamnějším pramenům raně středověkých německých dějin. Její autor, původem z hraběcího rodu pánů z Walbecku, byl dobře obeznámen s děním v utvářející se multietnické Říši a osobně spřízněn s členy vládnoucí saské (otonské) dynastie. Živým jazykem podává události zásadního historického významu i pouhé pozoruhodností, líčení politického vývoje střídají úvahy státoprávního charakteru či osobně laděné vzpomínky. V době, kdy většinu historické produkce tvořila stručná letopisecká díla, jde o neocenitelný zdroj informací o způsobu myšlení a životních hodnotách tehdejších lidí.

„Mikrofon funguje jako zvětšovací sklo, všechno vyzradí,“ řekl před dvěma týdny v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas herec František Derfler. Do mikrofonů Vltavy načetl Kroniku merseburského biskupa DětmaraAvšak cena Dětmarovy kroniky nespočívá pouze v její „říšské dimenzi“, v podrobném popisu vlády jednotlivých králů, zvláště pak Jindřicha II., ale hlavně v jejím širším, středoevropském záběru. Díky Dětmarovi se dochovala řada zpráv o Polabských Slovanech, o formování polského státu za Měška I. a Boleslava Chrabrého a v neposlední řadě i o dějinách českého státu, který kolem roku 1000 procházel svou první závažnou krizí. Bez Dětmara by bylo velmi obtížné zrekonstruovat události let 1002 až 1004 (kdy český knížecí stolec přecházel takřka z ruky do ruky a nakonec se ocitl v moci polského vládce Boleslava Chrabrého), ale také naše vědomosti o počátcích panování knížete Oldřicha by byly značně kusé. Kompletní vydání Dětmarova díla, vůbec první v češtině (v roce 2008 vydalo nakladatelství Argo), tedy představuje významný příspěvek k poznání dějin našeho kulturního prostoru a vyplnila se jím mezera v edičních počinech posledních desetiletí.

Četbu z raně středověké německé kroniky z překladu Bořka Neškudly a Jakuba Žytka připravil Miroslav Stuchl. V režii Ivana Chrze účinkuje František Derfler. Od čtvrtka 4. března, vždy v 18.30, vysílá Vltava.

Petr Turek, redaktor ČRo 3 – Vltava

Foto Jarka Šnajberková



  Jsme mimozemšťané!
  
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Rozhodně nečekejte nudu

   
   
Pořiďte si
 
   Putování
   za zapomenutými transporty

   Téma