Číslo 42 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Petrem Vronským.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Rudolf Křesťan, publicista

Na hraně hranolků

6 stěn, 8 vrcholů, 12 hran a 12 stěnových úhlopříček. Tak se bramborové hranolky jeví stoupencům geometrie. Pro děti jsou kultovní pochoutkou s kečupem. Pro znalce výživy představují nezdravou stravu. Pro mrazírny vděčnou zakázku.
Pro češtináře jsou příležitostí k poučení, že žáci si nemají ve slohových pracích objednávat kuře s hranolKAMI, nýbrž z hranolKY. Ano, hranolek je rodu mužského – a hranolka pouze lidová tvořivost.
Nejen to. Pro agenturu Reuters se v létě staly tyto protáhlé útvary námětem nezvyklé zprávy z Berlína. Informace vyvedla čtenáře (včetně mě) z míry. Doslova, neboť nová míra německých hranolků z letošní bramborové úrody má být o centimetr kratší.
Mohlo by se zdát, že jde o maličkost. Centimetr sem, centimetr tam. Jenže obliba hranolků z nich učinila téměř strategickou potravinu. Proto převzala uvedenou informaci média mnoha zemí. Včetně naší, a to i s citací z prohlášení Německého agrárního svazu: „Spotřebitelé se budou muset spokojit s kratšími hranolky, neboť vzhledem k nepřízni počasí se neurodí dostatek brambor ve velikosti potřebné pro obvyklý hranolkový rozměr 55 milimetrů.“
Náš západní soused patří k předním evropským vývozcům hranolků. Obsah informace se tedy může týkat zčásti i nabídky pro náš trh. Ne že by spotřebitel byl podveden v množství bramborové hmoty; rozhodující bude samozřejmě váha. Ale co když se někomu ty dovezené kratší kousky budou zdát podvědomě jako šizené?
Krácení mezd, krácení dotací, krácení příplatků, krácení bonusů, krácení rozpočtu – a teď ještě krácení hranolků?
V Německu se ročně vypěstuje kolem deseti milionů tun brambor. Celá jedna desetina z nich je strojově nastrouhána do podoby, o které je řeč. Zpráva byla vydána 23. července, takže posléze možná ještě došlo k nějakým změnám a se zkráceným centimetrem to možná nebude tak žhavé. Ale to nic nemění na významu původní informace z času novinářské okurkové sezony.
Po jejím přečtení jsem si uvědomil, že bych měl hranolky zkoumat nejen chuťově, nýbrž i šuplerou. Předpokládám totiž, že jejich zmíněná délka 55 milimetrů má nějaký hlubší magický smysl. Možná je to ideální rozměr pro skluz do útrob krku.
Až se tou šuplerou vybavím, přeměřím i ty české a taky holandské i belgické, které se k nám dovážejí. Je možné, že jejich délka je v různých státech odlišná. Podobně jako kdysi bývala v rozličných zemích diferencovaná plošná míra jednoho jitra, jak jsem před časem jitřně vyjevil v rozhlasovém Dobrém jitru.
V zájmu dovzdělání bych se měl vypravit do Belgie do muzea hranolků v Bruggách. Nikdy jsem v tom městě nebyl, znám ho jen z černé komedie V Bruggách. V onom filmu jsou představeny jeho jedinečnosti. Nepochybuji, že novodobě k nim patří i svérázné hranolkové muzeum zvané Frietmuseum. Belgičané se totiž pokládají za pravlast této bramborové ňamky pro celosvětovou obec ňamkajících.
Tamní historik Jo Gerard zarputile vyvrací nároky Španělů, Angličanů, Francouzů a Nizozemců na spoluúčast při zrodu hranolků. S odvoláním na 17. století tvrdí, že obyvatelé u belgické řeky Mázy mívali ve zvyku pojídat coby přílohu drobné rybičky, a když v zimě řeka zamrzla a bylo po rybičkách, tak je nahrazovali tvarově podobně vyhlížejícími nakrájenými smaženými bramborami.
Právě zde má být dějinný základ naporcových brambor.
Je to pravda? Báchorka? Fikce? Jedna-paní-povídala?
Jisté je, že belgické hranolky jsou v současnosti pokládány za nejkřupavější na světě. Tamní království je v tomto oboru vyhraněné a vyhranolkované.
Největší obliby však tyto bramborové ocásky dosáhly ve Spojených státech amerických. Prezident Obama na ně letos v červnu pozval – po několikahodinovém jednání v Bílém domě – ruského představitele Medveděva do blízké lidové restaurace na rituální místní oběd. Podle agenturní zprávy si státníci dali cheesburger a k tomu hranolky napůl.
Vedle Američanů se na konzumaci i výrobě této potravy vydatně podílejí i obyvatelé ostatních kontinentů. Včetně nás Středoevropanů. Ačkoliv hranolky nepatří po osmažení zrovna ke zdravým jídlům, těší se značnému zájmu. Psychologové by měli vybádat, v čem je ta lákavost – zvláště pro děti.
Spočívá v tom, že hranolky se dají chňapnout do ruky?
Že jsou přichucovány kečupem a jinými polevami včetně dresinku s názvem 1000 ostrovů?
Že jsou na dosah školákům, které láká nejen mekáč, nýbrž i další hranolkáče?
Co když je jedním z vábivých motivů i odvěká přitažlivost něčeho nezdravého a svůdného zároveň?
Babo, raď!
Nemám-li jasno ohledně zmíněných motivů, pak naopak s jistotou prohlašuji, že už dlouho jsem se nesetkal s něčím tak spontánním jako byla erupce českého humoru po zveřejnění internetové zprávy o zkrácení sousedských hranolků o centimetr.
Nejsem ctitelem četby žlučovitých diskusí na rozličných serverech, ale v hranolkovém případě tomu bylo vzácně jinak. Ohlasy na jedné z internetových stránek byly pro mě pozoruhodné právě tím, že nebyly zakyslé a štěkavé. Naopak: stály nad věcí. Proto závěrem nabízím v následujícím odstavci několik ukázek elektronické nápaditosti prostřednictvím nahlédnutí do ozvěn na zprávu o německých hranolkách o cenťák kratších.
Aspoň mi líp polezou do krku / Nejdřív ropa u amerických břehů a teď ještě tohle. / Musím si hnedka nakoupit ty delší do zásoby. / To je radost, že máme jen tyhle starosti. / Dobře tak hranolkům, zdály se mi vždycky moc dlouhý. / Je asi zase doba zkracování – jako ve filmu Postřižiny podle Hrabala. / Tohle snad nerozchodím. / Hlavně ať dovolená zůstane stejně dlouhá. / Dobře vám tak, hranolkáři!
Kdybych měl vybrat z ohlasů ten podle mého názoru nejpozoruhodnější, pak by to byl tenhle: „Zůstávám v klídku, protože si udělám nastavovanou bramborovou kaši, a tak se zkrácená délka hranolků vyrovná.“



  A teď si dáme Čubčí pajšl   
  Nalaďte si
 
  Kde Evropa naše?  

  Navštivte        
 
  Víkend improvizace na Vltavě 
  Téma