Číslo 51 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s duchovním.
Tomášem Halíkem.

 


 

 

 

 

 





Když do zásnub zasáhne samotné peklo

Do štědrovečerní pohody letos premiérově vstoupí další česká filmová pohádka Peklo s princeznou (24. 12., ČT1, 19.00). V klání s klasikou dávnou i nedávnou (počínaje Pyšnou princeznou a konče Andělem Páně) asi nezvítězí, ale přinejmenším zaujme, i když předkládaný příběh není úplně objevný: Princ a princezna ze spřátelených království, kteří se mají brát, nemají o vnucovaný sňatek zájem, dokonce utečou z rodičovského dohledu. Samozřejmě se setkají, aniž jeden druhého pozná, a zamilují se do sebe. Připadá vám to známé? Nemýlíte se, podobně je vystavěna již klasická Šíleně smutná princezna. Jen místo hladomorny se dočkáme rovnou pekla. Smyšlenka, že o princeznu má zájem samotný Lucifer, totiž vzbudí hněv skutečného pekelníka. Však se také dotčeně táže: „Kdo to zase bere moje jméno nadarmo?“

Princeznu Anetku, vzteklou a prostořekou, si zahrála stále jasněji zářící hvězdička Tereza VoříškováScénář napsal Miroslav Buberle (vypomáhala Marie Poledňáková), jenž si pohádku vyzkoušel už v čistě televizní komedii Až kohout snese vejce. Režie se ujal Miloslav Šmídmajer. Zdárně sloučil dobrodružnou linii útěku obou protagonistů s jistou komediální nadsázkou na jedné straně a romantickým zaoblením na straně druhé. Jak už to v českých pohádkách bývá, ústřední pár je výrazově matnější, jakoby rozplizlejší nežli daleko sytější a zábavnější kresba vedlejších figur.

Přesto představitelé ústřední dvojice zaujmou. V roli prince Jeronýma, zprvu snad trochu nekňubovitého, ale v posledku přece jen rozhodného, poznáváme Jiřího Mádla, princeznu Anetku, až pubertálně vztekavou a prostořekou, si zahrála stále jasněji zářící hvězdička Tereza Voříšková. Jeroným a Anetka chtějí zaujmout právě svou řekněme zesoučasnělou nevycválaností a vyhlížejí, jako kdyby se při nějakých prázdninových hrátkách do pohádkových kostýmů jen nezávazně převlékli.

Peklo s princeznou, které v zářivě barevné škále nasnímal Martin Duba, zaujme i podmanivými přírodními sceneriemi a honosnými zámky, v jejichž komnatách se hrdinové sebejistě pohybují. Avšak nejpřitažlivější položkou jsou vtipné rozmluvy, rozmíšky a sváry, které mezi jednotlivými hrdiny propukají. Zejména ženské postavy se vyznačují notně proříznutou pusou – od princezniny tvrdohlavosti přes královninu ráznost až k zamilované čertici, proti jejíž výřečnosti nic nezmůže ani nejvyšší pekelník. A pozornější divák si jistě všimne drobné epizody pospávajícího čerta, kterého si s chutí zahrál Miloš Forman. Není to náhoda: Šmídmajer o světoznámém režisérovi natočil už několik dokumentů. A nyní jej vtěsnal i pod svou režisérskou taktovku.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Úvaha adventní   
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Cimrman kompletní...  

  Pořiďte si        
 
  Štědrej program nastal 
  Téma