Číslo 28 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovým režisérem.
Zdeňkem Jiráským.

 

 

 

Korán v komiksu: příběhy slova a lásky

Americký komiksář Craig Thompson (1975) se proslavil po světě i v Čechách albem Pod dekou. Už v téhle knize, realizované v originále v roce 2003, ukázal jasně svoje devízy: jednak jistotu scenáristickou i kresebnou, jednak umění vystavět příběh s mohutným dramatickým obloukem – naplnit svým dílem přesně pojem „grafický román“.

Jestliže v knize Pod dekou, vydané česky před sedmi lety, vylíčil Thompson nesnadné dospívání uprostřed typizované americké rodiny, která na jakoukoli otázku ohledně probouzejícího se těla i ducha odpovídá mlčením, výčitkami, zákazy a tresty, pak v novince, pojmenované tajuplně Habíbí, se rozmáchl do ještě větší šíře – a nejen té stránkové (kniha, vydaná pražským nakladatelstvím BB Art, má na 700 stran).
Habíbí znamená v arabštině „můj milovaný“. A právě o arabštinu, potažmo arabskou kulturu, zejména její psanou verzi, plus vyvíjející se, rostoucí vztah dvou uprchlých otroků, dospívající dívky a malého černošského chlapce, jde v Thompsonově albu především. Čili slovo a láska, respektive slovo učiněné tělem. I křesťanská a židovská mytologie tu mají totiž své místo, ačkoli hlavní slovo patří Koránu – jeho rozvětveným příběhům, příbuzným těm z Pohádek tisíce a jedné noci, alegorickým a symbolickým poselstvím i sugestivním obrazům.
Na tom albu je obdivuhodné vlastně všechno: od faktu, že svatou knihu islámu tu pojednal Američan, že ji pojednal v médiu komiksu, a že ji pojednal nesmírně invenčně, jak pokud jde o kresbu (spontánně přecházející od realismu k fantazii, pracující na pomezí kaligrafie, geometrické dekorace a experimentální poezie), tak pokud jde o slovo – rozvrh příběhu na jednotlivých stránkách, v devíti kapitolách, v celé knize. Ten titul patří bez nadsázky k tomu nejlepšímu, co v dějinách komiksu kdy vzniklo.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik



  Génius a bouřlivák   
  Nalaďte si
 
  Korán v komiksu     

  Pořiďte si  
 
  Od Bohdalky po Krause
  Téma