Číslo 37/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Janem Fišarem.

 

 

 

 

O filmu s názorem a v souvislostech

Diagnózy času Jana Lukeše (vyd. Slovart), jsou přehlednou publikací o vývoji českého a slovenského poválečného filmu. U podobného projektu hrozí nebezpečí, že to bude výčet dat, jmen a názvů; zde se to naštěstí nestalo. Autora jistí spolehlivá znalost materiálu a schopnost globálního pohledu a nadhledu, aniž opomíjí detaily. Kniha boduje také uměním úsporného, zároveň stylisticky kultivovaného vyjadřování. A má názor.

U posledně jmenovaného atributu se trochu zastavme. Zdánlivě není těžké formulovat názor na tituly a tvůrce časem prověřené i „provařené“, na dobové kontexty, na nesporné umělecké i pseudoumělecké (ne)hodnoty totalitních let. Jenže autor si to neusnadňuje, jeho postřehy a stanoviska nejsou konvenční, nejde o opakování pravd řečených jinými, a to ani u snímků, které byly stokrát hodnoceny a (od)souzeny. Natož u filmů vzniklých po listopadu 1989. Zejména zde autor pochopitelně využívá příležitosti dodat k dobovým kritickým hodnocením to své a často odlišné, než bylo řečeno před ním (viz například komentář k přijetí Havlovy filmové verze Odcházení). Lukeš se nebojí být diskusní i kontroverzní.
Diagnózy času tak nejspíš působí jako esej s promyšlenou koncepcí, která vytváří ucelený obraz poválečného vývoje českého a slovenského filmu v dobových souvislostech. „Glosovitost“ není na závadu, lapidárně vyjádřený soud často přispívá k trefnosti charakteristiky.
Autor pojednává film v souvislostech nejen politicko-společenských, všímá si i dalších kontextů: souvislosti filmu s jinými obory, vlivu filmařů nové vlny šedesátých let na tvorbu „otců“ (Vávra)... Je záslužné, že se věnuje vývoji slovenského filmu, televizní tvorbě či filmařům v emigraci, že akcentuje význam dokumentu a nezapomíná ani na analýzu kořenů současného boomu normalizačních filmů a seriálů v televizích i na DVD.
Je třeba ocenit, že Lukešova kniha, ač plná faktů, je především reflexí na téma stýkání a potýkání filmových umělců s dobou, politikou, chcete-li s mocí. Úvahy na toto téma jsou pořád aktuální a není jich nikdy dost.

Agáta Pilátová, filmová publicistka



  Zlatá éra žurnalistiky?
  
Jak to vidí Miloš Čermák
 
  
Co si počít na sociálním dně   
  Dívejte se
 
  Kostlivec a déja vu
  
Navštivte