Číslo 4 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Danou Černou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechno dopadne jinak

Kolem Nového roku vyčítali mnozí prezidentu Zemanovi, že nepřinesl ve svém projevu žádnou vizi. Jako by v posledních dvaceti letech někdo nějakou vizi vyslovil! V této zemi a na celém světě je jen málo chytrých mozků, myslitelů, kteří by si tímto způsobem chtěli pálit prsty. Vždyť každá představa, každý záměr, každý projekt ubírá se nakonec jinou cestou, než je předpovězeno, než je na startu domluveno a vytýčeno. Všechno dopadne jinak. Přesto je vizí nezbytně zapotřebí, abychom se dozvěděli, jak a proč jsme uhnuli a kam jsme nakonec došli. Například známá otázka: Kam jsme vyrazili 17. listopadu 1989 a kde jsme se ocitli teď? Smutná odpověď: Všechno dopadlo jinak.
To, že všechno dopadne jinak, je prokletí a zároveň to největší štěstí. Je motorem lidského života, že nevíme, co nás čeká. Vždyť jenom ze zvědavosti se dá žít a poslední naděje je vždycky spojena jen se zázrakem, s možností, která je věčná. Dějiny jsou nepřetržitou ukázkou toho, že lidé se někam vydají a dojdou úplně jinam. Čtvrtá křížová výprava se vydala proti pohanům, osvobodit zase jednou Jeruzalém, a dorazila do křesťanské Konstantinopole, kterou zcela zlikvidovala a zničila. Křesťané proti křesťanům. Zabíjeli, loupili a pálili. Centrum byzantské říše se z toho už nikdy nevzpamatovalo. Papež Inocenc III. se na dobyvatele velmi zlobil. Prezident Obama byl na start postaven jako vizionář nového pořádku, naděje pro chudnoucí vrstvy Ameriky a jako černoch hlasatel rovnosti lidí všech barev. Brzy se ukázalo, že je jen loutkou v rukou neoliberálních elit. Teď mě však potěšil. Poučil se od nového papeže Františka a přece jen se rozhodl starat trochu víc o chudé. Že by si uvědomil, že došel jinam, než chtěl?
Také mýty nám ukazují, že nedojdeme nikdy tam, kam jsme mířili.
A ukazují tolik variant, kolik je zapotřebí, abychom to pochopili. Pěvec Orfeus se vydal do podsvětí pro Eurydiku a zpíval a hrál na lyru tak krásně, až Persefona plakala dojetím. Orfeus se však přes zákaz bohů těsně před úspěšným koncem své výpravy ohlédl a uviděl už jen stín své milované, jak mizí v nenávratnu. V Gluckově opeře však oba vyjdou ze záhrobí a slaví happy end. V jiné verzi roztrhaly Orfea opilé bakchantky, utrhly mu hlavu a jeho lyru rozdupaly. Jak to však asi bylo ve skutečnosti? A co je to skutečnost, když jde o mýty? A co je realita, když jde o smrtelníky?
Christoph Willibald Gluck, jehož jméno zde padlo, byl nadaný skladatel, rodovým původem z Rokycan. Jeho otec pracoval jako nadlesní u Kinských v Chřibské u Děčína, pak přešel k Lobkovicům. Každé své dílo uváděl Gluck nejdříve u nás a potom teprve ve Vídni. V místech jeho hudebních začátků a úspěchů nestojí však ani operní dům, ani koncertní síň, ale krajinu rozežírají mohutné povrchové uhelné doly. Když jsme odtamtud vystěhovali posléze i ostatní Němce, neskončilo to podle původního plánu – že Němci budou potrestáni a my budeme šťastně žít na jejich, teď už naší, půdě. Němcům se daří od té doby čím dál lépe a my stojíme v rozpacích nad troskami kulturních základů, které jsme kdysi společně budovali. Všechno dopadlo jinak.
Někdo by řekl, že přece stačí, aby byl člověk důsledný a trval na svém. V nedávném filmovém hitu Velká nádhera, který je srovnáván s Felliniho Sladkým životem, si hlavní hrdina umiňuje, že teď, když se v životě probudil, „už bude dělat jen to, co opravdu chce“. A dělá to, co předtím! Mejdany, večírky, velká prázdnota. Neboť jak říká Karel IV. o naší povaze v romanci Jana Nerudy: „nechť chci co chci, za krátký čas se všechno jinak zvrtne zas“...
Rozhodl jsem se, že letos po Novém roce konečně zrealizuji své dávné přání: půjdu nakrmit velkého mloka, o kterém jsem slyšel, že žije v suterénu přírodovědecké fakulty ve Viničné ulici. Vytvořím tak osobní tradici a každoročně přinesu tomuto zvláštnímu živočichovi k snědku rybu. Zaslouží si to, vždyť inspiroval i Karla Čapka. Nechtěl jsem nic jiného než uskutečnit svou vizi. Zjistil jsem však, že mlok uhynul jako unavený šedesátník už v roce 2001. Minuli jsme se o třináct let. Všechno dopadlo jinak.



  Jak občan Havel
  vstoupil do politiky

  Dívejte se
 
  
Zoufalé hledání rozkoše
 
  Navštivte
 
  Dětská detektivka
  v rytmu hip hopu

  Téma