Číslo 32 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Lucií Bergerovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

Za tajemstvím a vůní Bílých Karpat

Bílé Karpaty patří k těm pohořím naší země, která stojí spíše v ústraní turistického zájmu. Neprobíhají zde žádné blokády ani velkoplošná kácení, nestaví se předimenzované turistické resorty. Koneckonců ani táhlé bělokarpatské vrchy nejsou příliš vysoké nebo od pohledu efektní. Pokud návštěvník z Čech či ze zahraničí zavítá na Moravu, jeho zrak se upne spíše k Jeseníkům, Beskydám nebo Pálavě. Pokud však patříte k milovníkům méně frekventovaných turistických cílů, příhraniční kraj jihovýchodní Moravy může být pro vás tou pravou destinací. Přesvědčit se o tom můžete i při poslechu desetidílné série rozhlasových Výletů s Vltavou. Vysílají se od pondělí 4. srpna ve všední dny vždy v 8.45.
Bílé Karpaty táhnoucí se ze severu od Valašských Klobouk, přes luhačovické Zálesí, moravské Kopanice a Horňácko až po Strážnici ležící ve slováckém Pomoraví jsou územím, které má co nabídnout. Jestliže jste milovníky přírody a lidové kultury, tak právě tento kraj skýtá nejen možnost poznání, ale i zážitky měrou vrchovatou.

Bílé Karpaty táhnoucí se ze severu od Valašských Klobouk přes luhačovické Zálesí, moravské Kopanice a Horňácko až po Strážnici ležící ve slováckém Pomoraví jsou územím, které má co nabídnout milovníkům přírody i lidové kultury. Kaplička v Horním Němčí.

Kraj harmonie

Toto poměrně rozsáhlé pohoří tvořící část hranice České republiky se Slovenskem je chráněno od začátku osmdesátých let minulého století. Tehdy zde vznikla chráněná krajinná oblast a začaly být rozvíjeny programy na ochranu a vhodnou údržbu území. Význam CHKO Bílé Karpaty ještě zesílil po zařazení oblasti do seznamu biosférických rezervací UNESCO.
Důvodem výjimečnosti území je především existence rozsáhlých luk evropského významu a také způsob soužití člověka s okolním prostředím. Staletí sounáležitosti lidí s krajinou vytvořila v Bílých Karpatech ustálený, ovšem také citlivý ekosystém. Ten je založený na ohleduplnosti venkovanů k jejich životnímu prostředí a vhodným zásahům člověka do místní krajiny. I proto se dá říci, že Bílé Karpaty patří k nejharmoničtějším koutům České republiky. To, že nejsou příliš známé, lze považovat za výhodu i nevýhodu. Záleží, jak na danou věc pohlížíme. Seriál rozhlasových výletů po Bílých Karpatech nám má tuto oblast přiblížit právě s důrazem na šetrnost turistiky a ohleduplnost návštěvníků.

Albus Mons

O kráse Bílých Karpat nás může přesvědčit například návštěva starých zahrad a sadů u Velké nad Veličkou nebo chráněné orchidejové louky pod nejvyšší karpatskou horou Velkou Javořinou (970 metrů nad mořem). Kvůli poválečné intenzifikaci zemědělství a rozvoji průmyslu sice byla ekologická stabilita některých částí regionu narušena, ale během uplynulých let se pohoří opět dostalo do stavu krajiny, ve které je činnost člověka žádoucí. Do Bílých Karpat vás proto i dnes mohou přilákat nejen orchideje rostoucí na místních loukách, ale také minerální prameny rozličných chutí, a nebo rozsáhlé bukové hvozdy, které symbolizuje podjavořinský prales. Prý i ony se svým stříbřitým zabarvením mohou být příčinou pojmenování pohoří.
Jako Albus Mons byla oblast latinsky označována už v 17. století Janem Amosem Komenským a tento přívětivý název jí vydržel dodnes i přesto, že na některé části luk byly neuváženě vysázeny monokulturní jehličnany. Zachovalost lesů a luk je však v Bílých Karpatech i přesto mimořádná. Procházka jihovalašskými bučinami nebo rozsáhlými lučinami v centrální části pohoří, vás dokáže vnitřně očistit a nabít pozitivní energií. I proto do Bílých Karpat jezdí turističtí znalci a milovníci přírody, kteří jsou si vědomi kvalit tohoto území.

Typická bělokarpatská louka.

Řemesla, písně, obyčeje

Do Bílých Karpat se však nejezdí jen kvůli zachovalé přírodě a čerstvému vzduchu. Slovácká a valašská lidová kultura zde stále žije a co do pestrosti je tak tento kout Moravy cílem milovníků folklorních akcí a regionálních obyčejů. I v rozhlasových výletech zazní řada lidových písní, jejichž poselství zůstává aktuální i po staletích od jejich vzniku. Jednu z nich v pořadu zazpívá mladý botanik, který nás provede po zahradách na Horňácku. Jinou zase skupina mužů ze slovácké obce Dolní Němčí, kde navštívíme lidové muzeum a zaposloucháme se do vyprávění místního pamětníka.
Při návštěvě moravských Kopanic, kde budeme přibližovat odkaz místních vědem zvaných bohyně, se pak zaposloucháme do písní ženského spolku Čečera působícího ve Starém Hrozenkově. Reportážní pozornosti neujdou ani řemeslníci tvořící produkty se značkou Tradice Bílých Karpat. Poznáme jednoho z posledních bednářů v českých zemích a s mikrofonem navštívíme vesničku Hostětín, kde vedle známého ekocentra provozují také lisovnu lahodného moštu. Pokud se budete chtít seznámit s působením karpatských zvěrokleštičů, zavedeme vás do muzea v Bojkovicích, které leží nedaleko známých Luhačovic. Do největších moravských lázní se pak zvukově přeneseme proto, abychom přiblížili odkaz architekta Dušana Jurkoviče.
Vedle řemesel a gastronomie je však neméně zajímavá i historie Bílých Karpat – regionu ležícího na pomezí někdejšího Českého království a Uher. Pojem krvavá hranice není pouze teoretický, ale daný událostmi, které se na jihovýchodě Moravy odehrály. V reportáži z městečka Hluk, kde stojí starobylá tvrz, se o tom dozvíme více.
Bílé Karpaty mají návštěvníkům co nabídnout. Snad vás rozhlasové výlety navnadí k tomu, abyste tento kout jihovýchodní Moravy sami navštívili a poznali alespoň část z jeho přírodní a kulturní krásy.

Petr Slinták, publicista

Snímky Petr Slinták


  Cirkus jako podobenství
  lidského údělu

  Dívejte se   
 
  Muž, který byl určen
   k likvidaci

  Nalaďte si
 
  Člověk se nikdy
   nesmí brát vážně

  Pořiďte si