Číslo 43 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operním pěvcem.
Štefanem Kocánem.


 

Jiří Vejvoda, publicista

Má rozhlas „pouze“ vysílat?

Otázka z názvu může čtenáři připadat absurdně. Co jiného by měl rozhlas dělat? Chápe-li ovšem evropská tradice veřejnoprávní rozhlas i jako kulturní instituci, není odpověď tak úsečná. Vždyť vějíř rozhlasových činností nevyplývá jen ze zákona, který médiu veřejné služby umožňuje činnost a ukládá zadání. Je též výsledkem nepsané dohody mezi rozhlasem a společností, mezi vysílatelem a povahou konkrétní civilizace. A tak kromě stanic, nabízejících pořady pro většinu i menšiny, lze pod rozhlasovou střechou nalézt leccos dalšího. Například vlastní orchestr, big band, sbor. Každý z nich může rozhlasu navyšovat prestiž, případně rozpočet. Záleží na tom, jak je koncipován.
Kdysi bývaly podobné orchestry využívány k tomu, aby koncertovaly na rozhlasových vlnách v přímém přenosu. Také – a časem především – k natáčení skladeb, jež vytvářely hudební archiv rozhlasu. Jenže to přestalo stačit. Aby se rozhlasové těleso veřejně prosadilo, muselo vyjít z nahrávacích studií na pódia koncertních síní. Symfonický orchest Československého, později Českého rozhlasu to zvládl díky šéfdirigentu Vladimíru Válkovi tak dokonale, že dnes úspěšně koncertuje nejen na Pražském jaru, ale i v Japonsku a mnoha dalších zemích. Jeho existenci se daří udržovat a obhajovat. Což neplatí všude.
Například veřejnoprávní Dánský rozhlas, Danmarks Radio, se v září rozhodl přikročit v rámci širšího propouštění k tomu, že od od počátku příštího roku bude zrušen jeho komorní orchestr UnterholdingsOrkestret. Dvaačtyřicet muzikantů to samosebou nese úkorně: „K našemu pětasedmdesátému výročí jsme dostali pěkný dárek,“ postěžovala si klarinetistka Mette Bugge Madsenová, působící v tělesu od roku 1981. Výtky lze snadno odmrštit poukazem na to, že Dánský rozhlas si nadále ponechává v péči devětadevadesátičlenný Národní symfonický orchestr. A rovněž svůj Big Band, s nímž během půlstoletí existence koncertovaly veličiny jako Miles Davis či Stan Getz. Neplatí ovšem i v této souvislosti, co kdysi řekla matka Tereza o své titěrné kongregaci? „Ano, jsme kapkou v moři. Ale bez té kapky už není to moře celé...“



  Písničky Petra Skoumala
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  Pohádkový svět Radiotéky
  Pořiďte si
 
  Člověk fotí člověka   
  Navštivte