Číslo 43 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operním pěvcem.
Štefanem Kocánem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan Slezák, komentátor ČRo

Vrak jako součást bitvy o Arktidu

Na tu záhadu musel narazit každý, kdo se zabýval slavnými objevitelskými cestami. Koncem čtyřicátých let devatenáctého století zmizely britské lodi Terror a Erebus. Jejich posádky měly severně od Kanady zjistit, zda z Atlantiku do Pacifiku nevede rychlejší cesta než ta kolem jižního cípu amerického kontinentu. Co všechno se neudělalo pro úspěch expedice! Trupy lodí zesílilo kovové plátování, které mělo zaručit, že plavidla obstojí i v sevření ledu. K jeho proražení měly posloužit zbrusu nové parní stroje. Lodě vezly konzervy, v nichž byl dostatek potravy pro veškeré mužstvo na tři roky. V čele expedice stál John Franklin, veterán od Trafalgaru, schopný organizátor a zdatný námořník, považovaný za nejzkušenějšího průzkumníka své doby. Výprava přesto ztroskotala a lodi i muži, kteří se na nich plavili, zmizeli.
Pátralo po nich na čtyřicet expedic. Výsledky byly hubené, ale aspoň se podařilo osvětlit osud Franklinových mužů. Vděčíme za to kupě indicií, která se průběžně vršila a která zahrnovala třeba svědectví Eskymáků, písemnosti, ostatky některých členů posádek či zbytky lodí výbavy. Víme, že poté co Franklinovy lodi uvízly v ledovém poli, z něhož se nedokázaly vyprostit, pokusily se osádky zachránit pochodem k jihu. Do bezpečí nedošel nikdo. Muži oslabení kurdějemi a otravou postupně umírali hladem, mrazem a vysílením. Většinou se soudí, že za otravu mohlo to, co mělo posádky spasit, totiž konzervy. Ty se před vyplutím narychlo a nedbale zaletovávaly olovem a to přicházelo do přímého styku s potravinami. Jiná, novější teorie říká, že vina za otravu padá spíš na jinou vymoženost Franklinovy výpravy – unikátní, ale jak pozdější zkušenosti ukázaly, zdravotně závadný systém na destilaci vody. I v něm bylo olovo. Mimochodem: prozkoumání ostatků některých členů expedice potvrdilo pravdivost eskymáckých tvrzení, že někteří Franklinovi muži se v zoufalém boji o přežití uchýlili i ke kanibalismu.
Ale co Terror a Erebus? O těch se více než půl druhého století nevědělo vůbec nic. Jedno z těch plavidel se díky obnovenému úsilí a moderním technologiím podařilo najít až teď, v září. Sedí na dně ledového moře u kanadského Ostrova krále Viléma. Už víme, že je to Erebus. A naděje, že se v dohledné době podaří nalézt také druhou loď, výrazně vzrostla.
Lidem k archeologickým objevům často dopomůže náhoda. Jistý nudící se mladý hoch házel kdysi do skalní průrvy u Mrtvého moře kamínky a zaujal ho nezvyklý zvuk po dopadu. Tak byly objeveny proslulé kumránské svitky. Letos si chtěl jiný hoch jen tak umýt ruce v řece – a našel vzácný čínský meč starý tři tisíce let. V jeruzalémském Hospicu svatého Ludvíka praskla letos vodovodní trubka, unikající voda smyla vrchní omítku a odhalila fresky, které tu vytvořil potomek jednoho z křižáckých bojovníků hrabě Marie Paul Amédée de Piellat. Fresky byly považovány za ztracené, protože je Turci začernili. A poslední případ z mnoha: u posázavského hradu Zlenice vyvrátila bouřka strom i s kořeny a ve vzniklé jámě se objevila zeď, jejíž existenci nikdo nepředpokládal, ani ti největší znalci objektu. „Strom – archeolog,“ komentoval událost lakonicky můj známý, archeolog a kunsthistorik.
Nejnovější pátrání po Terroru a Erebu na štěstí a náhodu nespoléhalo. Odbývalo se pod patronací kanadské vlády, vyšlo na miliony dolarů, trvalo šest let a bylo velmi metodické. A zdaleka při něm nešlo jen o vědecké objevy či o pouhé vyřešení jedné staré záhady. Byla to také vysoce prestižní akce s výrazným politickým a ekonomickým podtextem. O nálezu jedné z Franklinových lodí informoval osobně premiér Stephen Harper. Řekl přitom, že Franklinova expedice položila už bezmála před dvěma sty lety základy kanadské svrchovanosti nad Arktidou. Inu, v bitvě o Arktidu a její nerostné bohatství je každý argument dobrý. Což ovšem zdaleka neplatí jen pro Kanadu.



  Písničky Petra Skoumala
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  Pohádkový svět Radiotéky
  Pořiďte si
 
  Člověk fotí člověka   
  Navštivte