Číslo 49 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Robertem Jaškówem.

 

 

Jiří Vejvoda, publicista

Neklidný úl

V kambodžské metropoli Phnompenh sídlí rozhlasová stanice Beehive Radio. Aneb Rádio Úl. Je titěrná, ale její bzučení premiéra Hun Sena popuzuje. Protagonistu Úlu, pracovitého jako včelička, nechal už třikrát zatknout. Drobný Mam Sonando, zároveň vlastník, ředitel a hlavní politický komentátor svého rozhlasu, má ale pro strach uděláno. Málokdo by vydržel to co on.

Letošní dvaasedmdesátník se narodil v rodině právníka, která jej vyslala do Paříže, aby tam získal vzdělání. Zaměřil se na sociologii a kinematografii, studia zakončil počátkem sedmdesátých let. Stal se svědkem studentských bouří na jaře 1968, zblízka nasával kvas demokracie. Není divu, že poté doma dlouho nevydržel. Sotva se k moci dostali Rudí Khmérové, uprchl Sonando znovu do Francie. Vrátil se až roku 1993, dlouho po jejich pádu. Nevonělo mu, že zemi zbavené masových vrahů vládne muž, který k nim kdysi patřil.
„Nedopatřením“, které si Hun Sen jistě vyčítá, získal Mam Sonando dva roky po svém návratu lincenci na rozhlasové vysílání. Rádio Úl se ohlásilo posluchačům 6. srpna 1996. Věnuje se tématům, jež jsou v Kambodži spíš zapovězena. Občanské společnosti, zaměstnaneckým právům, obchodu s lidmi, životnímu prostředí, dohledu nad volbami. Nabízí také vybrané pořady Hlasu Ameriky, Svobodné Evropy či diskuse s představiteli kambodžského Centra pro lidská práva.
Poprvé nechal Sonanda premiér zatknout roku 2003 pro „podněcování vzpoury“. V roce 2005 pak proto, že v komentáři kritizoval vládní ústupky Vietnamu, který Hun Sena dlouhodobě podporuje. Naposled, roku 2012, mu dokonce soud napařil za „snahy o rozbití státu“ dvacet let natvrdo. Až odpor mezinárodního společenství změnil jeho trest na pět let podmíněně. Vysílá tedy dál – díky příjmům z reklamy a od různých dárců. Mnozí v Kambodži se mu ale peníze dát bojí. Jiné nechce on, třeba od výrobců cigaret, protože představují „zlo“. Hluboce věří v buddhismus, vedle Rádia Úl nechal postavit malou pagodu. Když se v ní zrovna nemodlí, poslouchá prý svůj milovaný jazz. Ten zní i na jeho rozhlasových vlnách.



  Jak vzniká podhoubí násilností?
  Dívejte se 
 
  Jsou tu noví Ebeni
  Pořiďte si
 
  Havlův život podle Sedláčkové   
  Navštivte