Číslo 41 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Velký rozhovor s hercem.
Viktorem Preissem.

 




 

 

 

 

 

 



 

 

Anna Politkovská, novinářské memento 

V neděli 7. října to bude přesně rok, co nájemný vrah v přízemí domu, kde bydlela, čtyřmi ranami z pistole zavraždil známou ruskou nezávislou novinářku Annu Politkovskou. Tato žena z prominentní rodiny vysokých sovětských diplomatů patřila v osmdesátých letech minulého století letech k těm, kteří vítali jako zcela nečekanou naději pro sovětskou totalitní říši Gorbačovovu perestrojku, a pak si zvykali i na nový ruský, tentokrát už nekomunistický stát.

Novinářka Anna Politkovská byla tvrdou kritičkou návratu k tradici ruského autoritářského státuPrávě takoví lidé ovšem na počátku nového tisíciletí zažívali a stále zažívají největší rozčarování: naděje na nástup demokracie se po příchodu Vladimira Putina na kremelský trůn rozplynula a země se nenápadně, ale zároveň stále zřetelněji vrací k tisícileté tradici ruského velmi autoritářského státu. A právě tuto cestu od povalené totality k zatím tiché totalitě nové si Anna Politkovská zvolila jako základní kánon svých knih Ruský deník a Putinovo Rusko.

Jaká jsou základní Politkovské témata? Čečenská tragédie, šikana v nereformované armádě, ale především to, co je důvodem takovýchto jevů: pozvolný, ale nezadržitelný ústup od prvních nesmělých výhonků nové, skutečně demokratické politické tradice k osvědčené vládě silné ruky. Asi nejnešťastnější byla Politkovská z toho, co je garantem takovéhoto vývoje – totiž že většině Rusů se tvrdá a nesmlouvavá moc patrně líbí.

Těsně před nedožitými devětačtyřicátými narozeninami Anny Politkovské ruský generální prokurátor Jurij Čajka nečekaně prohlásil, že její vrazi byli objeveni a dopadeni. Zahraniční pozorovatelé ruské politické scény i ruská liberální veřejnost se však k tomuto prohlášení zachovali velice skepticky. Nejlépe tento zjevně politicky objednaný krok postihla Politkovská sama, když ve svém Ruském deníku připomíná smrt svého stejně tragicky zahynulého kolegy, amerického novináře ruského původu Paula Chlebnikova: „Chlebnikovova smrt byla záhadná a to, že ruská justice veřejnosti jako pachatele předhodila skupinu Čečenců, kteří ho údajně měli zlikvidovat za jeho knihu, která se nelichotivě vyjadřuje o dobrodruhovi Chož-Achmedovi Nuchajevovi, lze považovat za naprostý nesmysl, zrozený z neschopnosti odhalit skutečné vrahy muže, jehož násilná smrt vyvolala široký mezinárodní ohlas.“

Čtení z Ruského deníku Anny Politkovské si budete díky režisérce a interpretce Haně Kofránkové moci poslechnout v pěti pokračováních v řadě Osudy na stanici Český rozhlas 3 – Vltava od 8. do 12. října vždy v 11.30 hodin.

LIBOR DVOŘÁK

Foto archiv


  Rozhovor s Viktorem Preissem                     Jak to vidí Ivan Klíma                       Africká reportáž Pavly Jazairiové