Číslo 42 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Ivanem Krausem.

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Ivan Řezáč vytvořil v rozhlasovém nastudování Královny Margot roli Karla IX.Dumasova Královna Margot

Český rozhlas 3 – Vltava připravil na poslední čtvrtletí roku nový dramatický seriál, který potěší zejména milovníky romantických barvitých příběhů z historie.

Román Královna Margot publikoval Alexandre Dumas v roce 1845 na vrcholu svých tvůrčích sil – pouhý rok předtím dopsal nesmrtelné Tři mušketýry. Nebyl by to Dumas, kdyby nepracoval na několika látkách najednou, a tak ani Královna Margot mu nebránila v tom, aby souběžně nepracoval na románu na pokračování Monte Christo a dalších dvou dílech mušketýrské historie. I na Margot spolupracoval s Augustem Maquetem, který mu jako vždy vyhledával historické reálie a vypracoval první nástin děje. Literární zpracování již bylo na „Velkém vypravěči“.

Děj románu se odehrává v rozmezí let 1572 až 1574 na pozadí konfliktu mezi protestanty (hugenoty) a katolíky. Pro Francii znamenal tento nesmiřitelný svár mimo jiné sedm náboženských válek a politický i územní rozvrat. Smířit protestanty s katolíky měla svatba Markéty z Valois zvané Margot (dcery Kateřiny Medicejské a Jindřicha II.) a Jindřicha Navarrského. Svatbou se román otevírá. Sňatku z rozumu se snažila energická a vzdělaná regentka Markéta vyhnout, protože její srdce patřilo vévodovi de Guise. Přesto se musela podvolit.

Svatební obřad se konal v katedrále Notre Dame, respektive na jejích schodech. Předcházela mu mše, jíž se Jindřich Navarrský jako protestant odmítl zúčastnit. Když nevěsta při obřadu dlouho váhala s vyslovením svého ano, její bratr Karel IX., tehdejší francouzský král, jí násilím sklopil hlavu. Ještě během svatebního veselí a velkolepého plesu začal v noci v Paříži masakr známý dodnes jako Bartolomějská noc. Katolíci vyvlékali protestanty z domů, shazovali je z oken, vraždili muže, ženy i děti a mrtvoly házeli do Seiny. Jindřicha Navarrského zachránila pouze rychlá konverze ke katolické víře.

Sňatek poznamenaný tragickou událostí provázely bouřlivé peripetie. Zůstal bězdětný a jak Jindřich, tak Markéta se věnovali mimomanželským milostným vztahům. Dlouho žili odděleně. V roce 1589, po smrti dalšího Markétina bratra, krále Jindřicha III., připadl francouzský trůn právě Jindřichovi Navarrskému, s nímž (již jako Jindřichem IV.) se ujala vlády nad Francií dynastie Bourbonů.

Jindřich IV. chtěl nefunkční manželství zrušit, aby se mohl znovu oženit a zajistit si dědice trůnu. Po deseti letech diplomatických kliček v královské rodině, v nichž se angažovala i církev, dosáhl svého. V prosinci 1759 bylo manželství prohlášeno za neplatné.

Jindřich IV. vstoupil do dějin jako dobrý král, který Ediktem nantským smířil protestanty a katolíky. Zemřel po útoku atentátníka v roce 1610. Margot ho přežila o bezmála pět let. Svůj rušný život popsala v Memoárech, z nichž čerpal i Alexandre Dumas.

Hynek Pekárek, dramaturg ČRo 3 – Vltava

Foto Patrik Borecký


  Rozhovor s Ivanem Krausem                              Reportáž Jana Šmída                                Jak to vidí Petr Koudelka