Číslo 42 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Ivanem Krausem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiřina Šiklová, socioložka

Podzimní přemítání

Jsem na chalupě. Ještě je docela teplo, ale ranní mlhy zvedající se nad lesním podrostem vzbuzují ve mně melancholii a nutí mě k přemítání nad létem, s nímž jsme se před pár týdny rozloučili. Co hezkého jsem prožila, co jsem udělala, co se změnilo od loňského roku? Samozřejmě, vzhledem k mému věku je za tím i nevyslovená otázka, zda tady příští léto ještě budu, zda stačím svými silami na to, co je na každé chalupě nezbytně potřeba udělat.

Mění se to tady. Řada stromů, které zde byly před pětatřiceti lety, kdy jsme chalupu koupili, byla již dávno vykácena. Mé děti se samy změnily v rodiče, jejich děti se již mezi sebou neperou, nemlátí kyblíčky a moje umění vyfouknout krásné duhovky z mydlinových bublinek je již neohromuje. Většinou sem ani nejezdí. „Je tu nuda a pořád chcete, abychom něco dělali...“ No, alespoň je tu klid. Snad až příliš.

Ale co kontinuita věcí, prostředí a vlastně i části mého života? Byla všechna moje práce nadarmo? Nikdo už o ni nemá zájem?

Nemusím a nepotřebuji vlastnit už skoro nic. Hezké vztahy s příbuznými a přáteli jsou pro stáří důležitější než nemovitosti. Pozornost svých dětí si naštěstí majetkem nemusím kupovat. Co potřebuji, zatím mám, a čím budu starší, tím toho budu potřebovat méně a méně. Bohužel i bohudík. Sjezdové lyže si už určitě kupovat nebudu, na sportovní bundě oceňuji více její nepropustnost než módní střih a barvu. Nelpím na věcech, a přesto bych chtěla, aby se někdo z mých blízkých, někdo z té následující generace, ujal  alespoň části těch věcí, které jsem během půle svého života nashromáždila. Nikdo mně za to nemusí být vděčný, ale chtěla bych, aby ten, kdo přijde po mně, měl k prostředí, které jsem já měla ráda, také hezký vztah.

Čtu si pod dubem, trochu medituji a najednou vnímám i to, co se děje na zahradě. „Mám rád, když je ten trávník nízký,“ zaslechnu a ještě než se ozve zvuk sekačky, pronese tentýž člověk: „Pak vyměním ty klády u ohniště, jsou celé ztrouchnivělé, a narovnám kameny přede dveřmi. Ten poslední příval deště s nimi pohnul,“ říká mužský hlas, který dobře znám. Je skoro stejný, jako má můj syn, ale on tu teď není. Pracovat začal, spontánně, bez připomínání, jeden z mých vnuků. Zamiloval se, našel si milou holku, třeba sem budou časem jezdit a na zarostlém pískovišti si budou dělat bábovky moje první pravnoučata. A chalupa snad neosiří, i když já tu nebudu.

Podobná přání mají skoro všichni, kdo tvoří moji generaci. Neděkujte nám, ale starejte se o věci a vztahy, kulturu, kterou jsme zde zanechali, a trochu, prosím, v tom, co zde po nás zůstalo, podle svého pokračujte. Ta naše země za to stojí.


  Rozhovor s Ivanem Krausem                              Reportáž Jana Šmída                                Jak to vidí Petr Koudelka