Číslo 44 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Dariou Klimentovou.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Potřeboval zvednout kotvyAnděl cesty Jack Kerouac

Když asi čtyři roky před dokončením knížky, která mu měla přinést trvalou slávu, uvažoval Jack Kerouac (1922–1969) o jejím názvu, rozhodoval se mezi třemi tituly: Svátost daleké cesty, Cesta se otevírá, Anděl cesty. Nakonec se ovšem nerozhodl ani pro jeden; zvolil ten, který se teď snad každému vybaví současně s vyslovením spisovatelova jména: Na cestě.

Putování těch dvou – Deana Moriartyho, zloděje aut, milovníka žen, alkoholu a drog, a také intelektuála, a jeho věrného nohsleda, spisovatele Sala Paradiseho (jak Kerouac překřtil pro tuto příležitost svého přítele Neala Cassadyho a sebe) – si brzy podmanilo celou „mladou Ameriku“.

Kudy hodlají jít a co chtějí naleznout, prozradí hned na samém počátku Sal: „Byl jsem mladej spisovatel a potřeboval jsem zvednout kotvy. Vím, že tam kdesi podél patníků budou holky a vize a všechno; vím, že tam kdesi podél patníků mi někdo podá perlu.“

Těm, kteří se rozhodli jít stejným směrem, jako on, propůjčil jejich apoštol za odvahu bořit konvence titul „beat generation“ (znamenal pro ně asi tolik co povýšení do šlechtického stavu). Další z hlasatelů nové víry, Allen Ginsberg, byl mezi prvními, kdo Kerouakovu knížku náležitě ocenil, když své básně Kvílení věnoval: „Jacku Kerouakovi, novému Buddhovi americké prózy“.

Od knížky Na cestě tak měla Amerika další – snad mi prominete, to označení opravdu není na místě – hvězdu. Zářila stejně intenzivně jako ty filmové: James Dean a Marlon Brando či Elvis Presley.

Příběh Jacka Kerouaka, který vystřídal mnohá zaměstnání, nezačíná ovšem u těch čtyřmetrových rolí kreslícího papíru, na které psal, ale úplně jinde. Na Kolumbijskou univerzitu se dostal jen díky tomu, že jeho sportovní talent neunikl pozornosti trenérů fotbalového mužstva. O rok později už v ročence školy najdeme, že Jack podal „individuální výkon, jaký se hned tak nevidí, byl nejrychlejším zadákem týmu“. Jeho slibnou fotbalovou kariéru ukončila zlomenina holenní kosti – mnozí si možná  se mnou řeknou: naštěstí.

Naštěstí pro Kerouakovy čtenáře – a aktuálně i pro posluchače cyklu Velké osudy (úterý 30. října, ČRo 2 – Praha, 17.30) –, který se nemusí vydávat hledat perly „podél patníků“, ale stačí mu ke stejně vzácné kořisti chvíle s Kerouakovými knížkami.

Michal Madry, redaktor ČRo 2 – Praha

Foto archiv


  Rozhovor s Dariou Klimentovou            Jak to vidí Ivan Kraus           Dvojctihodné koláče pro neviditelné herce