Číslo 45 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Petrem Nárožným.

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

Kdo jednou vstoupí do nejvyšší politiky

Komunisty i konzervativce spojuje fanatické přesvědčení o vlastní pravděMladé režisérce Lindě Jablonské se při natáčení dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá (čtvrtek 8. listopadu, ČT 2, 20.00) podařilo získat důvěru jak mladých komunistů, tak mladých konzervativců – obě politicky protilehlá seskupení ji vpustila do svého středu. Autorka zachycuje nejen dění v zákulisí sekretariátů a na manifestacích, ale sama také pokládá doplňující otázky, nechává jednotlivé aktéry vypovídat o zrodu jejich přesvědčení, zájmech, sociálním a rodinném zázemí, o partnerech či partnerkách.

Zaznějí zajímavé postřehy komplikující obvyklé výklady: mladí lidé někdy přebírají postoje svých rodičů, jindy se staví do ostré opozice, všimneme si i poněkud jednodušší maminky, na niž její pravicově uvědomělý syn marně působí. Spatříme matku s dcerou, přespávající na jedné posteli, i studenta, jemuž rodiče koupili vlastní byt. Zastřešující ideou je ovšem vztah ke komunismu: zatímco konzervativci jej v nejlepším případě považují za opium lidstva, komunisté v něm vidí jedinou smysluplnou budoucnost a záruku rovnosti.

Vyprávění uvozuje filmový týdeník z roku 1946 přinášející zpravodajství o tehdejších volbách, uzavírá je koláž televizních šotů s výpověďmi nejrůznějších politiků na téma nedávného politického patu, kdy žádná ze stran nebyla schopna prosadit svou vládu. Do tohoto vymezení režisérka vsunuje své postřehy o mladých lidech s vyhraněnými názory, kteří se netají ambicemi vstoupit na politické kolbiště v dresech svých „mateřských“ stran, tedy komunistů a občanských demokratů. Vyhýbá se jakékoli ironizaci, ačkoli se občas vnucovala (třeba při pletení copu u mladé komunistky nebo při zušlechťování konzervativcova zevnějšku v soláriu), obejde se bez jediného slova komentáře. Důsledně zůstává mimo sledované názorové proudy, nic nevnucuje ani neobhajuje. Spoléhá se na divákův úsudek.

Dokument má nepochybnou vypovídací hodnotu; možná skutečně zachytil tváře a postoje těch, kteří jednou vstoupí do nejvyšších politických pater. Ač se komunisté i konzervativci liší používaným slovníkem, životním stylem a samozřejmě vyznávanými názory, spojuje je nesmiřitelnost, více či méně skrývaná arogance, fanatické přesvědčení o vlastní pravdě. Příznačné je pro ně černobílé vnímání skutečnosti, ovládají je emoce, vyznávají zjednodušená schémata, která vášnivě prosazují, aniž by o nich dále přemýšleli či dokonce zapochybovali, natolik jsou uzavřeni do svých ulit.

Jan Jaroš, filmový publicista

Foto archiv


  Rozhovor s Petrem Nárožným                  Jak to vidí Ivan Klíma                 Byron v Interlakenu a Holmesův hrob