Číslo 45 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Petrem Nárožným.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Ivan Klíma, spisovatel

Dárek k narozeninám

Kalendář to tak zařídil, že máme každý rok narozeniny. Kdybychom měli kalendář vymyšlený jinak, mohli bychom je slavit třeba dvakrát do roka anebo třeba jenom jednou za pět let. Tedy uprostřed září mívám narozeniny. Přátelé z Penklubu mi jako dárek uspořádali večer, kde jsem měl něco přečíst a jiní mi zase měli něco zazpívat.

Takže jsem si vybral, co přečtu, vzal několik kousků své poslední knížky jako dárek pro přátele, strčil je do kabely a šel si pro svoji peněženku a náprsní tašku s dokumenty, abych je do kabely přidal. Když jsem tak učinil, uvědomil jsem si, že cosi není v pořádku. Nahlédl jsem do kabely, a opravdu, byla v ní sice peněženka, nikoli však má náprsní taška s dokumenty. Peněženku i tašku s dokumenty jsem nosíval v takové příruční kabelce, zřejmě jsem dokumenty zapomněl vyndat. Následujících pět minut jsem věnoval úpornému průzkumu obou zmíněných zavazadel, a když jsem z nich nakonec všechno vysypal, pochopil jsem, že tašku s dokumenty z nich nevydoluji. Další čtvrthodinu jsem lítal po bytě a prosmýčil všechna místa, kde by se taška s dokumenty mohla vyskytnout. Nevyskytla.

Tašku s dokumenty jsem si dával před dvěma hodinami, když jsem šel nakupoval do našeho supermarketu, právě do této příruční kabelky a tu jsem celou dobu ani neotevřel. Což ovšem neznamenalo, že mi je nemohl někdo vyfouknout. Do začátku čtení mi zbývalo šedesát minut. Zavolal jsem do Penklubu, že se asi trochu zdržím, protože jako dárek k narozeninám mi zřejmě ukradli tašku s dokumenty.

Sedl jsem do auta a vědom si svého protiprávního jednání (hodlal jsem řídit bez papírů) hnal jsem vůz do obchodního centra. Tam jsem se paní vedoucí vypověděl, že v náprsní tašce jsem měl občanku, papíry od auta včetně povinného ručení, vůdčí list a několik dalších legitimací a průkazek. Ochotná vedoucí začala listovat v nějakých papírech a četla si polohlasně v seznamech podobně ztracených náprsních tašek, které kupodivu obsahovaly totéž co ta moje, ale moje zřejmě nebyly, protože se ztratily o několik dní dříve. Pak mi paní vedoucí vysvětlila, že tihle darebáci dokážou z kabelek a z kabelí, z nákupních tašek, batohů i batůžků i z ledviny, co se nosí na pásku, i z kapsy, co se zapíná na zip, vytáhnout cokoliv za pár vteřin, a ještě se mě zeptala, jestli jsem neměl v peněžence také platební kartu.

Měl. Na tu jsem v té náhlé panice ani nevzpomněl.

Naštěstí banka je hned naproti obchodnímu centru. Vtrhl jsem za bankéřkou a poněkud zmateně oznamoval, že mi zřejmě ukradli tašku, kde jsem měl platební kartu, a tu potřebuji zablokovat.

Bankéřka mě jemně upozornila, že jsem předběhl někoho, kdo tu čekal přede mnou, ale chápala, že jsem rozčílený, a požádala mě tedy, abych jí předložil občanský průkaz. Vysvětlil jsem, že průkaz byl rovněž v tašce, kterou mi zřejmě ukradli. Zalitovala, že v tom případě mi nemůže pomoct, ale můžu si zavolat na krizovou linku banky, ale musím to udělat ze svého telefonu, aby si mě mohli ověřit. Pak, doporučila mi, bych hned měl běžet na policii a požádat si o prozatímní průkaz.

Na zpáteční cestě k domu jsem počítal, co mě čeká. Cesta na policii: hlásit ztrátu a žádat náhradní občanku, znova na policii a, bože, taky k fotografovi, pak pro nový řidičák (prý teď trvá celé měsíce, než ho člověku vyřídí). Do pojišťovny pro potvrzení o zaplaceném pojištění. Jak to bude s definitivní občankou? O rodný list jsem přišel už za německé okupace. Bude stačit oddací list? Nebo mě poženou do nějaké matriky? Za čtrnáct dní mám jet do Maďarska, pas mám propadlý, pustí mě tam na nějakou náhradní občanku? Anebo mám raději žádat o nový pas? Dají mi pas, když nemám občanku? Začal jsem se potit hrůzou. Těch zmařených hodin, těch zmařených dní, těch cest! Chodit po úřadech je pro mě (stejně asi jako pro mnohé z vás) jeden z nejhorších trestů. Je lepší přijít o peníze než podstoupit tohle martyrium. O peníze asi přijdu taky, bůhví, co si někdo za těch pár hodin už stačil na moji kartu nakoupit.

Konečně jsem byl doma. Běžel jsem k telefonu, vedle něhož se válely věci, které jsem předtím vyházel z kabely Odsunul jsem je vztekle, knížky připravené jako dárky se rozlétly, a v tu chvíli jsem uviděl, jak s nimi vylétává – moje náprsní taška. Byla tam. Zřejmě jsem ji vyndal zároveň s peněženkou, aniž jsem si to uvědomil. a strčil do tašky zároveň s knížkami. Zapadla mezi ně a já už ji nepostřehl.

Ta úleva, že nebudu muset běhat po úřadech! Ta blaženost, to štěstí! Mám rád všechny lidi. Odpouštím všem, co mi kdy ublížili. Miluju paní bankéřka, která při pohledu na vyplašeného zmatkáře (tedy na mě) mu kartu moudře nezablokovala.

Poučení? Nemáte pro svého milovaného dárek k narozeninám? Schovejte mu tašku s dokumenty, a až si bude nejvíc zoufat, objevte ji a slavnostně mu ji předejte. Určitě ji nemusíte zabalit ani převázat mašlí, stejně to bude nejnádhernější dárek, který dostane.


  Rozhovor s Petrem Nárožným                  Jak to vidí Ivan Klíma                 Byron v Interlakenu a Holmesův hrob