Číslo 45 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Petrem Nárožným.

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Fotograf ulice Viktor Kolář

Viktor Kolář je fotografem města, ze kterého utekl až za oceán a do kterého se po pěti letech zase vrátil, protože nemohl jinak. Jeden z nejlepších českých dokumentaristů si zamiloval město, ve kterém se před šestašedesáti lety narodil a v němž stále žije – Ostravu. Je to láska, která očima přešla do srdce, a tak Viktor Kolář Ostravě odpouští, ba dokonce na ní obdivuje právě to, kvůli čemu někteří z města se špatnou pověstí prchají či prchali, co je děsilo, čemu nerozuměli. Vztah charizmatického fotografa a jeho města je založen na hlubokém pochopení a bezbřehé toleranci. Jenom za těchto podmínek, ať už fotíme cokoliv či kohokoliv, je možné udělat dobrou fotku.

V pětidílných vltavských Osudech (od pondělí 5. listopadu, ČRo 3 – Vltava, 11.30) vypráví Viktor Kolář o svém dětství, o rodičích. I tyto velmi rané vzpomínky se v jeho podání mění v plasticky vystupující obrazy. Se všemi detaily, s atmosférou, ba dokonce snad i s vůní.

Viktor Kolář: Ostrava, 1992Fotograf, který se většinu svého života mlčky osamocen toulá zákoutími města, aby zachytil v černobílé podobě vteřinu nenávratně se řítící do minulosti, má podivuhodný dar vyprávění. Jako by si dokázal svůj vlastní život promítnout před hledáčkem fotoaparátu. Jako by dokázal běžící film kdykoliv zastavit, stisknout spoušť a snímek zvětšit tak, že do něj téměř můžeme vstoupit. A tak z něj jako v rodinném albu vystupují důležité milníky klikaté cesty: matčino rodiště Dolní Dubňany, otcův ostravský fotoateliér, Vítkovický fotoklub a první výstava, emigrace, Manitoba, Toronto a tvrdý návrat do komunistické reality, kde kromě zkoušeného a zkroušeného města nachází svou další lásku – výtvarnici Martu.

V roce 1991 získal Viktor Kolář cenu nadace Mother Jones v San Francisku, cestoval po Spojených státech, pořádal přednášky. Od roku 1994 je pedagogem na Katedře fotografie pražské FAMU, kde v roce 2000 získal docenturu. Jeho fotografie vystavují prestižní galerie po celém světě, je autorem několika knižních publikací. Nejpopulárnější je patrně titul Ostrava – obležené město, kde Kolářovy fotografie souznějí s verši Jaroslava Žily. Ve známost vešla také díky zděšení, které vyvolala u magistrátních úředníků, z jejichž popudu vznikla. Zdálo se jim, že Ostravu viděnou objektivem Viktora Koláře by raději měli tajit. Ostravané i hosté Ostravy měli naštěstí jiný názor.

U rozhlasového mikrofonu jsme si s Viktorem Kolářem povídali mnoho hodin v ateliéru jeho ženy Marty. Venku se pomalu stmívalo a my jsme popíjeli červené víno. Škoda že to nikdo nevyfotil.

Eva Lenartová, redaktorka ČRo Ostrava

Foto repro


  Rozhovor s Petrem Nárožným                  Jak to vidí Ivan Klíma                 Byron v Interlakenu a Holmesův hrob