Číslo 49 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s písničkářem a skladatelem.
Petrem Skoumalem.


 

 

 


 


 

 

 

Poklady staroegyptských Théb

Tématem výstavy s názvem Théby, město bohů a faraonů, uskutečněné pražským Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem, je kulturněhistorický vývoj jednoho z nejvýznamnějších politických a náboženských středisek starověkého světa. Nejen výčtem a cenností vystavených památek, ale i instalačním uspořádáním se tato výstava řadí k těm významným a obzvláště přitažlivým. I proto se odbývá v návštěvnicky vděčném termínu přelomu roku (až do 24. února), v čase zbystřeného pohledu na duchovní svět a jeho rozmanitosti.

Výstavu Théby, město bohů a faraonů lze navštívit v Náprstkově muzeu do 24. února 2008Výstava počíná thébskou prehistorií dokumentovanou kamennými industriemi, svůj vrchol však nalézá ve vzácných souborech památek z dob historických. Nejvýznamnějším exponátem je reliéfní blok s vyobrazením královny Nefertiti, považované za nejkrásnější ženu své doby. Hodné obdivu jsou též předměty (kanopy, skaraby, vešebty či dřevěné modely nilských lodí) nalezené v hrobkách slavných faraonů Amenhotepa III., Sethiho I. a Ramesse II., jakož i rakev hodnostáře Kenamona a části reliéfní výzdoby chrámů faraonů Mentuhotepa II. a Thutmose III.

Prvý průzkum oblasti Théb učinili vědci doprovázející Napoleonovu výpravu v letech 1799–1802. Od té doby byly o tomto nalezišti, pro egyptology jednom z vůbec nejbohatších, napsány tisíce knih. Ve třicátých letech minulého století se stal spolupracovníkem francouzských vědců i český egyptolog Jaroslav Černý (1898-1970), který se pak po dlouhá léta účastnil výkopů v Dér-el Medíně, sídlišti řemeslníků pracujících na hrobkách faraonů v Údolí králů (jeho životním dílem byla publikace zde nalezených textů). Významnou část předmětů, které jsou na výstavě k vidění, věnoval Francouzský ústav orientální archeologie pražskému Národnímu muzeu právě prostřednictvím Černého, další část pak pochází z badatelovy soukromé sbírky. Zbytek exponátů patří sbírkám tuzemským, ale i dvěma institucím německým – Egyptskému muzeu Univerzity v Lipsku a Kestnerově muzeu v Hannoveru.

Jaroslav Vanča, scenárista, pedagog FAMU a výtvarný kritik

Foto Náprstkovo muzeum


  Rozhovor s Petrem Skoumalem                     Jak to vidí Ivan Klíma                    Když Vltava vysílá "zmetky"