Číslo 4 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Pavlem Kohoutem.

 


 

 

 

 



 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Radiožurnál:
počkejme si aspoň rok

Na vysílání Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál se po 1. lednu 2008 snesla vlna kritiky. Ředitelka stanice Barbora Tachecí jí evidentně není zaskočena. Působí klidným, soustředěným dojmem a každou ze změn, které iniciovala, vysvětluje věcnými argumenty. Podle ní a jejích spolupracovníků je na hodnocení brzy: musíme si počkat minimálně rok.

Čekala jste takovou odezvu?

Jistě, čím větší změna, tím silnější reakce. A změna Radiožurnálu byla opravdu velká. V první chvíli pro mne byly důležité zejména reakce kolegů z Českého rozhlasu a ty byly většinou pozitivní. S koncesionáři diskutuji především e-mailem a snažím se všem skutečně odpovědět, s mnohými jsou to mnohadenní výměny názorů – ale mě to baví. Nesmím přitom zapomínat na fakt, že nespokojení posluchači píší a ti spokojení poslouchají.

Dokáží kritické připomínky změnit vaši představu o koncepci stanice?

Bez toho, aby člověk naslouchal druhým, nemůže nic vytvořit. Inspiraci mi bohužel nedodají obecné kritiky typu „Vy jste šílená, děláte šílené rádio“. Ty mě zdržují. Ale jakmile někdo napíše „Mně chybí Ivan Hoffman“, „Mně vadí, že jste hráli stejnou písničku Phila Collinse dvakrát za den“, přemýšlím o tom. A většinou, pokud to jde, i rychle konám.

Symbolem změn jsou často konkrétní jména. Pojďme k těm nejdiskutovanějším. Patří k nim Lucie Výborná a Halina Pawlovská.

Dovolte mi nejprve obecnou poznámku. Jsem orientovaná na produkt, zajímá mne výsledek, ne škatulka. Pro běžného posluchače je Lucie Výborná „bavička“, ale mne zajímá, že je to velmi vzdělaná žena, maximálně informovaná o veškerém aktuálním dění, že je výjimečná v šířce i hloubce svých zájmů. Kromě toho má dar kouzelného hlasu a schopnost být v kontaktu s posluchačem. Pro tyto vlastnosti je typem moderátora, jakého pro Radiožurnál potřebujeme.

Stejně tak Halina Pawlowská nerovná se jen Banánové rybičky a společenské časopisy. Je to vzdělaný člověk, který čte čtyři knihy týdně. Má kompletní přehled o české i světové literatuře. Každý týden si kupuje všechny nové knihy a přemýšlí o nich. Co tím chci říci: Zbavme se škatulek a hledejme skutečné kvality lidí kolem sebe. Zaslouží si to oni i my jako posluchači.

Často se v diskusích nad novou tváří Radiožurnálu objevuje také jméno Ivana Hoffmana. Jeho komentáře mnoha lidem chybějí.

Ivana Hoffmana si nesmírně vážím. Myslím si, že je to bravurní komentátor a velká osobnost. Smekám před ním. Na druhou stranu: není dobře pro žádné rádio veřejné služby, aby ve stálém čase vysílalo komentáře jednoho člověka. Proto jsem oslovila pět komentátorů: dva názorově spíše napravo (Martina Komárka, Jefima Fištejna), dva spíše nalevo (Pavla Vernera, Jiřího Dienstbiera) a jako zástupce „středu“ Radka Kubička. Nejprve dostanou prostor v podvečerních Ozvěnách dne. Jestliže budou opravdu dobří, obnovíme rubriku ranních komentářů, ale v celém názorovém spektru. Tak si představuji komentář v rozhlase veřejné služby. Panu Hoffmanovi jsem nabídla, aby byl jedním z nové pětice komentátorů, a stále věřím, že nakonec kývne. Kdyby to dobře dopadlo, musela bych jednoho z oslovených odmítnout, ale rádio je žijící organismus a to se stává. A za udržení Ivana Hoffmana mi to stojí.

Řada známých jmen z vysílání zmizela, například Vladimír Kroc. Nad jinými panují otazníky. Mohla byste se vyjádřit alespoň k těm, jejichž budoucnost je již známa?

Šéfredaktorem Radiožurnálu se stane Alexandr Pícha, který se kvůli tomu předčasně vrátí ze Spojených států. Do konce února bude zvláštním zpravodajem ve Spojených státech Miroslav Konvalina, který v Českém rozhlase v té době ukončí z vlastního rozhodnutí pracovní poměr, a mne to mrzí. Ostatní změny na postech zahraničních zpravodajů musí schválit generální ředitel Václav Kasík a do té doby bych o nich nerada mluvila. Za sebe jen mohu říci, že bych uvítala, kdyby do Moskvy odjela Lenka Kabrhelová – je to neuvěřitelně schopná novinářka a mezi zahraničními zpravodaji Českého rozhlasu bych více než tleskala také ženě.

Pokud jde o Vladimíra Kroce, dala jsem mu nabídku na denní moderování na Radiožurnálu a moc mě mrzí, že to odmítl. Má skvělý hlas a bude v denním vysílání chybět. V čele redakce kultury a životního stylu, kam jsem ho původně nasměrovala, jsme si způsobem práce bohužel nesedli.

Jaký byl hlavní důvod zrušení stávajících pořadů?

Obsah magazínů, které se vysílaly od pondělí do pátku v časech 12.30 až 13.00, jsme „rozpustili“ do celodenního vysílání. Dnes je v něm více zpravodajství a publicistiky než dřív. Ve večerních hodinách přibylo pět hodin aktuální publicistiky týdně. Stačí podívat se na programové stránky vašeho časopisu. Ale změn je mnohem víc. S jednou z nich se posluchači mohou setkávat každou sobotu a neděli od 10 hodin – oba dva dny totiž v tomto čase startuje Zápisník zahraničních zpravodajů. Tak báječný tým zahraničních zpravodajů, jakým se může pyšnit na celém ozhlasovém trhu jedině Český rozhlas, byl podle mého názoru dosud málo využit. Zvýšila jsem proto jeho angažmá pro tuto stanici na dva originální pořady týdně s večerními reprízami.

V internetových diskusích se můžete dočíst, že dosavadní posluchači Radiožurnálu často přecházejí na Český rozhlas 2 – Praha. Nevadí vám to?

Samozřejmě že jako šéfku Radiožurnálu mě to velmi mrzí, ale jsem ráda, že zůstanou v rodině skvělých stanic Českého rozhlasu. A taky vím, že taková reakce od některých konzervativnějších posluchačů Radiožurnálu musela přijít. Radiožurnál stále více oslovoval stárnoucí populaci. Lidé, kteří vnímají zrychlený běh světa, přelaďovali na komerční rádia a s Radiožurnálem zůstávalo jeho posluchačské jádro, které pozvolna stárlo. Dobře vím, že naše změna dočasně přinese ztrátu posluchačů. Ti konzervativní pravděpodobně přeladí na Prahu – a je to v pořádku, protože Praha je pro ně určena. Současně necháme Radiožurnál nadechnout, aby oslovil lidi od dvaceti let, kteří si k němu dosud nenašli cestu. Zatímco ztráta posluchačů přichází z logiky věci rychle, náběr nových je věcí dlouhodobou. Vzhledem k tomu, že komerční konkurence na trhu vydává řádově více peněz na propagaci své značky, bude Radiožurnálu trvat déle, minimálně rok, než se jeho potenciální noví posluchači dozvědí, že změnil kabát a styl.

Ale stále opakuji to, co pokládám za velmi podstatné: změny, které dělám, nejsou primárně motivovány počtem posluchačů. Mou prioritou je postupně tvořit moderní zpravodajsko-publicistické rádio veřejné služby. Krok, který jsem udělala, byl prostě nezbytný a věděla to většina profesionálů na rozhlasovém trhu. Politik by řekl, že to byla politicky citlivá operace. Jednou ji člověk musí udělat, i když ví, že začátky budou těžké. Ale dělá ji pro to, aby udržel svou značku dlouhodobě na trhu.

Milan Pokorný


  Rozhovor s Pavlem Kohoutem                   Jak to vidí Jaromír Štětina                  Radiožurnál: počkejme si aspoň rok