Číslo 6 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se sopranistkou.
Martinou Jankovou.



 

 

 

 


 

 

 


 


Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Co dělat, abychom přežili

John Wiseman, jenž více než čtvrtstoletí sloužil jako voják z povolání u elitní jednotky britské armády SAS (Special Air Service), napsal již před více než dvaceti lety příručku Jak přežít. Popisuje v ní, jak si zachránit život v obtížných klimatických podmínkách, při ztroskotání na moři, ztracen v horách či džungli, co dělat při hrozící automobilové nehodě a katastrofě ve vzduchu, jak si zajistit jídlo, vodu a ošetření mimo civilizaci.

Uklízím staré noviny a vidím, že ostřílený vojenský veterán, který si věděl rady v nejedné ošemetné situaci, jednu kapitolu vynechal. Celá strana silvestrovského vydání celostátního deníku, určeného teď do sběru, totiž nesla název Jak přežít oslavu. Čtenáři se zde v deseti bodech dozvěděli, jak se nepřejíst a neopít, jak všechny pokrmy a nápoje vhodně připravit a zkombinovat tak, aby ten, kdo slaví, „vydržel“ co nejdéle a „neodpadl“ v nejlepším. Jen ten závěr byl u ostříleného vojáka i adepta pořádné oslavy stejný: V úzkých je důležité mít u sebe určité léky.

Leden je zvláštní měsíc. Prosinec s vystupňovaným nákupním šílením je za námi, kontejnery jsou plnější než obvykle. Po svátcích a delším volnu by měli být lidé odpočatí a spokojenější, ale leckdo to tak neprožívá. Hromadné slevy na zboží, které jsme před pár dny koupili, nemilosrdně upozorňují, že jsme obchodníkům na pozdější slevu už dříve přispěli. Kdo se zase staral, zda bude doma plný stůl a lednice, má mnohdy starost, co si počít s následky hojnosti. Rady typu „jak za měsíc shodit, co jste na vánoce přibrala“ jsou počátkem roku hitem časopisů pro ženy.

Koloběh blahobytu, který západní civilizaci ovládá po celý rok, se prostě v prosinci a lednu stane zřejmější: V poslední měsíc roku zboží proudí zběsileji než v jiném čase, dováží se z větších dálek a ve větším množství. V první měsíc roku nového se pak mnozí trápí tím, jak nakoupené vrátit, vyměnit či jak se darů přímo zbavit. A k tomu ty problémy s postavou.

Počátkem ledna jsme také byli u televizních obrazovek svědky, jak italskou Neapol zavalily desetitisíce tun neodvážených odpadků. Mohli jsme tak nahlédnout do zákulisí společnosti konzumu. Snímek hromady igelitových pytlů z města pod Vesuvem, jimiž se prodírá elegantní dáma, jsem dostal jako novoročenku. Ta mladá žena po kolena ve smetí si jednou rukou zacpávala nos před zápachem, v druhé držela pět objemných igelitek s výraznými reklamními potisky. Mohutný nákup v jedné ruce sotva udržela, vylekaně se dívala kolem sebe, jako by čekala pomoc.

Říkám si: Další tip na radu jak přežít. Na rozdíl od pokynů, které dostávali v českých novinách ctitelé bujarého Silvestra, tahle rada, trochu zevšeobecněná, nejspíš časem přijde opravdu vhod: Jak přežít ve světě bláznivého plýtvání a bezuzdného konzumu.


  Rozhovor s Martinou Jankovou                               Jak to vidí Petr Koudelka                              Pankáči z Hützoviny