Číslo 7 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Jiřím Hájíčkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 




Jaroslav Vanča, scenárista a pedagog

Trocha únorového optimismu

Jestliže jsem kdysi, ve svém básnickém mládí, pesimisticky nazval leden zadrhlým balvanem času v řečišti nadcházejícího roku, únor je nadějnější jen o ty dva tři dny, kterými je kratší. Nebudu vám ale vnucovat blbou náladu, ono stačí, že ji mám sám. Aspoň, že vím proč. Jednak přirozeně, vím totiž o sobě, že v období s deficitem slunečního světla trpívám depresemi, a jednak nepřirozeně, tedy vědomím samotné nepřirozenosti, nepatřičnosti lecčehos, co se děje kolem nás a především jaksi nad námi. Ať už tomu říkáme duch doby, paradigma anebo pádně a lidově: politika. Kdyby to, co teď píšu, byla nějaká literatura, nikdo by proti mému pesimismu nemohl říci ani zbla, ale protože je to jen takové zamyšlení, cítím jistou zodpovědnost ve vztahu k vám, milým čtenářům, a chci tudíž vyšťárat trochu té obecně sdělné naděje. Nejprve jí ale musím sám uvěřit, protože přece vám nebudu lhát. To by obyčejný člověk, ausgerechnet člověk své psaní zveřejňující, přece ani dnes neměl.

Ten můj mírný optimismus v mezích možného spočívá v tom, že se dnes my, tedy statisticky obyčejní lidé, pomalu zbavujeme jakéhosi skleněného příklopu, kterým nás politici spolu s médii přiklopili, abychom tam mlčky a tiše zráli, až budeme zcela uzrálí pro konzumaci, stravitelní pro každého, kdo si zamane. Zdá se, že se – byť stále pod tím sklem – opět hlásíme o slovo, nadzvedáváme ten poklop, vztekáme se, podepisujeme petice a projevujeme nesouhlas s těmi, kteří by nás chtěli mít ve skleníkovém prostředí, všechny stejně konzumní, tedy i totéž konzumující. Jako bychom začali vzdorovat samotnému duchu doby, který nás dosud mediálně masíroval. Báli jsme se vzdorovat, protože – a to nám média také vtloukala do hlavy – takovému vzdorujícímu by se mohlo stát, že zůstane se svým názorem sám, a to je panečku pro globalizovaného člověka, jakoby Ferdovi Mravencovi mravkolev ukousl tykadla a odsoudil jej k bezvýchodnému tápání. Raději snad tápejme dál, bez tykadel, zato na vlastní pěst.

Nebudeme se tak ocitat v roli prosťáčků, kteří požadavek počátků naší inovované demokracie, že totiž každý sám o sobě musí usilovat o zlepšení poměrů, brali tak vážně, že poměry se zlepšily jen pro ty, kteří namísto poměrů mysleli jen na sebe (už proto, že občasný občanský odpor proti všelijaké zlovůli a bezpráví vyžadoval čas a námahu, která pak chyběla k vlastní obživě). Kteří podlehli mediální masáži a zodpovědně chodili k volbám, aby pak zjistili, že volili, co nechtěli. Kteří věřili, že vzdělaní lidé ve vládnoucím postavení vyjdou vstříc lidské soudnosti, slušnosti a všelijakým jiným nadhodnotám, leč nikdo je nevaroval, že čím více jsou ti lidé vzdělaní v oblasti rozumu, tím důkladněji zůstávají nevzdělanými, ba nevzdělavatelnými v oblasti citu. Kteří se zastyděli, když je kárali za závist vůči úspěšným (zatímco oni začínali cítit jen unavenou lhostejnost) a umožnili tak gaunerům a zbohatlíkům smát se jim do očí. Kteří se obávali a podvědomě tak ustupovali výhrůžným prognózám, cítíce se nepřináležitými obrazu, v jakém je ti nahoře chtějí mít.

Ale už je to jinak. Je únor a není pro nikoho vítězný. Bude snad jen nadále občansko iniciativní. Skleněný poklop rozbijem, občanského jara se dožijem, říkám si asi proto, že se Jaroslav jmenuji.


  Rozhovor s Jiřím Hájíčkem             Zkraje týdne Jaroslava Vanči            Italský rok skončil, ať žije rok španělský!