Číslo 7 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Jiřím Hájíčkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Rudolf Křesťan, publicista

Škola hrou

Pokládám za nepřesné, když sportovní reportér jásá, že ten a ten hokejista dal gól. Ve skutečnosti branku přece dal puk! Jeho význam je zcela klíčový. Od první až do poslední minuty utkání se všechno točí kolem něj; je hybatelem děje.

Proto se domnívám, že si zaslouží úctu. Zvláště v naší hokejové zemi. Jenže v intencích rčení, že pod svícnem bývá tma, není mu žel věnována odpovídající pozornost. Dokonce ani ve srovnání s míčem, jemuž se dostalo Míčovny Pražského hradu. Je snad na zmíněném hradu nějaká Pukovna?

Zarážející je i skutečnost, že různorodé souvztažnosti touše nejsou zahrnuty ve školní výuce. Dobyl snad méně vítězství než husité, kteří v učebnicích jsou?

V hodinách českého jazyka by kromě probírání rozdílu mezi puky na kalhotách a na ledě byla na místě i informace, že podle jazykovědce Vlastimila Styblíka je jediným ryze českým výrazem pro tuto herní pomůcku slovo „kotouč“.

V rámci angličtiny by žáci mohli zvědět, že termín „puk“ pochází ze slova puck. Zdánlivě našinecky znějící výraz touš má taky anglické zázemí. Je odvozen od slovesa „touch“, byť nikoliv s původní výslovností.

Vděčnou a osvěžující náplní dějepisu by mohla být historie předchůdců hokejového kotouče. V první polovině 19. století se na kanadských jezerech prý hrálo nejen s plechovkami a dřevěnými špalíčky, nýbrž i se zmrzlými kobylinci.

Obohaceny by mohly být i osnovy zeměpisu. Donedávna bylo pokládáno za hokejovou kolébku město Windsor v Novém Skotsku. Ovšem po objevení jednoho z dopisů polárníka Johna Franklina se posouvá lokalita zrodu západněji, jmenovitě k Velkému medvědímu jezeru, u něhož cestovatel napsal v roce 1825: „Hra s hokejkou byla našim ranním sportem.“

Ani výuka chemie by nepřišla zkrátka. Touše se vyrábějí z vulkanizované pryže při teplotách nad 150 °C a při tlaku stovek atmosfér. Detailní postup je leckde výrobním tajemstvím. Cení se puky, které nenechávají šmouhy na mantinelech.

Kromě samozřejmého uplatnění v tělocviku by mohly hokejové kotouče najít své vděčné místo i v hodinách fyziky. Budiž řečeno v prospěch tohoto předmětu, že ve fyzikální olympiádě ve školním roce 2004-2005 byl jedním ze zadání i příklad, který nesl název Hokejový puk na ledě: „Při tréninku byl hokejový puk vypálen rychlostí 15/m směrem k zadnímu hrazení, na něž dopadl rychlostí 12 m/s po době 3,0 s. Puk se odrazil zpět, avšak rychlostí o 25 % menší, než byla rychlost dopadu, a vracel se zpět k hokejistovi. Předpokládejme, že brzdící třetí síla byla… atd.“ Po tomto entrée následovalo několik úkolů k výpočtu pro účastníky fyzikální olympiády.

V osnovách strojní průmyslovky by mohlo být včleněno do některého z patřičných předmětů detailní seznámení se strojem na střílení puků. Tedy s aparátem, který slouží k tréninku brankářů. Jeden z předních golmanů – Tomáš Duba – o tomto metači střel prohlásil: „Strojově vystřelované puky jsou prudké, a když je nechytím, mám na těle modřinu.“

Navazuji tvrzením, že následky dopadu pryžových kotoučů by měly být studovány na lékařské fakultě. Zásahy pukem jsou nejednou velmi vážné, a to nejen u hráčů, nýbrž i u diváků. V roce 2002 byla při jednom z utkání NHL zasažena třináctiletá divačka Brittanie Cecilová a následně zemřela.

Vrátím-li se k fyzikálním údajům, některé střely dosahují rychlosti nad 150 kilometrů za hodinu. Není tedy divu, že nejen hráči, nýbrž i rozhodčí jsou takovými údery ohrožováni. V průběhu let i hokejoví soudci začali používat sady chráničů proti úderům.

Možná by ty chrániče mohly být inspirativní i pro budoucí soudce, kteří studují na právnické fakultě. Natož pro studenty Policejní akademie.

Kromě zraňujících dopadů sehrávají hokejové kotouče i roli kladnou. Dokonce i v podnikatelské sféře, pokud k nim někdo přistoupí takovým způsobem jako paní Lenka Mráčková z Kateřinic na Vsetínsku. O jejích podnikatelských schopnostech by se mělo s respektem přednášet na Vysoké škole ekonomické. Jako spolumajitelka firmy Gufex dokázala dosáhnout špičkové – a vpravdě světové – pověsti tamních výrobků. Puky z Kateřinic jsou v současnosti oficiálními touši všech vrcholných mistrovství na zeměkouli, pořádaných IIHF.

I na Akademii výtvarných umění by bylo o čem mluvit. Puk se stal nejen součástí výtvarných děl, ale ve svérázném hokejovém mužstvu umělců s názvem Paleta vlasti byl i proháněn. Sochař Karel Nepraš s pýchou uvedl v jednom z rozhovorů, že nikdy sice gól nedal, ale jednou se mu podařilo přihrát puk hráči, který ten gól dal!

Zajímavý cyklus přednášek na fakultě tělesné výchovy a sportu by mohl mít pan Jiří Ottis z Nýřan. Je vlastníkem unikátní sbírky historických i současných hokejových kotoučů. Má jich už téměř dvacet tisíc. Spolu s ním by mohli být pozváni i hokejisté bratři Padělkovi, kteří si ukládají puky, jimiž skórovali.

Dokonce i na teologické fakultě by v souvislosti s pukem bylo o čem mluvit: o jeho národním zbožňování a taky o sakrálním vnímání českých hokejových vítězství.

Zkrátka domnívám se, že zařazení této látky do osnov by byl gól.


  Rozhovor s Jiřím Hájíčkem             Zkraje týdne Jaroslava Vanči            Italský rok skončil, ať žije rok španělský!