Číslo 14 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Jaroslavou Adamovou.



 

 

 

 

 

 



 


Karel Ančerl – skromný, poctivý, umělecky nekompromisníNávraty dirigenta Karla Ančerla

Letošní duben upozorní na stoletá jubilea dvou význačných dirigentů světového formátu. 5. dubna roku 1908 se v rakouském Salcburku narodil Herbert von Karajan. Jen o šest dní později, 11. dubna se v jihočeských Tučapech narodil Karel Ančerl. Dnes na oba legendární mistry taktovky vzpomínáme se stejnou úctou. V dobách jejich života, které má mnoho z nás ještě v živé paměti, tomu však tak nebylo.

Herbert von Karajan byl uctívanou celebritou prakticky po celou dobu své umělecké dráhy. Mediálně mnohem méně prosazovaný Karel Ančerl, pokračovatel Václava Talicha a Rafaela Kubelíka v čele České filharmonie, byl považován za jednoho z řady tehdy významných a všeobecně známých českých dirigentů. Ve světě se těšil velkému uznání. Jeho osobní skromnost, poctivý a důsledně nekompromisní přístup k umělecké práci, však byly pro média možná méně přitažlivé než lesk jiných hvězd, jež na pódiu zářily efektním gestem a okázalým vystupováním. Navíc byl Ančerl už od svého mládí považován za specialistu na novodobou tvorbu, jež se netěšila takovému zájmu jako osvědčené klasické tituly. Jeho vřelý a osobitý vztah k české národní hudbě a k tvorbě světových mistrů byl poněkud přehlížen.

Jak už to někdy bývá, význační jedinci bývají plně doceněni až s odstupem let. Při dnešním poslechu někdejších Ančerlových snímků žasneme nad jejich dokonalostí a precizností, s níž se v dnešním mnohdy povrchním způsobu umělecké práce nesetkáváme příliš často. Obdivujeme světovou úroveň, ale především osobitost tehdejšího soundu České filharmonie. Karel Ančerl stál v jejím čele osmnáct let a vybudoval z ní těleso schopné nejpřísnější světové konkurence. Bohužel své dílo nemohl dokončit doma. V roce 1968 odešel do důchodu a přijal pozvání Torontského symfonického orchestru k dlouhodobé spolupráci, aniž by chtěl přerušit kontakty s domovem a s filharmonií. Vpád vojsk Varšavské smlouvy a následující tuhá normalizace však toto jeho přání zmařily – Ančerl byl nucen zůstat trvale v zahraničí.

Ač mu jeho podlomené zdraví, způsobené zvláště vězněním v koncentračním táboře za války, umožnilo už jen několik let života (zemřel v roce 1973, jeho ostatky byly jeho filharmonickým nástupcem Václavem Neumannem uloženy na Vyšehradě v roce 1993), prožil je uprostřed činorodé umělecké práce: u dirigentského pultu nejen v Torontu, ale i u předních světových orchestrů. Některé jejích doposud neznámé záznamy – samozřejmě vedle „zlatých“ snímků filharmonických – přinese dubnový ančerlovský cyklus v rámci pořadu CD Laser. První díl cyklu uvede Vltava v neděli 6. dubna po 21. hodině.

Bohuslav Vítek, hudební publicista, spolupracovník ČRo 3 – Vltava


  Rozhovor s Jaroslavou Adamovou                       Jak to vidí Jaromír Štětina                        František Vláčil v galerii