Číslo 14 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Jaroslavou Adamovou.





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Jiný svět

Stále se nutím, abych napsal zase o tom, co je nejdůležitější. O nespravedlivě pronásledovaných, o hlouposti vládců, o Kocourkovu, který všude převládá, a o tom, že společnost má být nastavena tak, aby byla i pro nejchudšího člověka. Jenže má to smysl? Napíšeš to a nic se neděje. Ale pozor: přece jen se něco pohnulo! Konečně to vypadá, že bude zákon na to, aby se mohli kontrolovat zloději ve sběrnách! Už se nebudeme muset bát, že s námi vykolejí rychlík nebo že vjedeme autem pod vlak, protože nějaká součástka byla ukradena a nefungovala signalizace. Toto vítězství lidského ducha nad zloději mě naplňuje pýchou nad moudrostí našich zákonodárců. Ještě to není definitivní, ale snad v příštím kvartále…

Je to úžasné, že neuplynulo ještě ani dvacet let od revoluce, která nám umožnila uspořádat si společnost podle svého, a už se dějí takové velké věci. Jsou režimy, kde na to čekají mnohem déle. Už to vypadalo, že u nás vládnou hlupáci. Ve městě, kde chtěli zrušit herny kolem škol, jim to soud zakázal. A téhož dne prohlásili za nevinného soudce, který podváděl, vymýšlel si neexistující rozsudky a bral za to peníze. Tak si mohou vládnout jenom hlupáci, říkal jsem si. Nesvéprávní lidé! Je potřeba takové vládce svrhnout! Ale teď bude všechno jinak. Zloději ve sběrnách mají utrum!

Začíná to vždycky nenápadně, ale tento první případ strhne lavinu. Jsem o tom přesvědčen! Po sběrnách budou následovat další podniky, kde se krade: banky, společnosti, prodávající elektřinu a plyn. Zloději v těchto institucích už se třesou. Naše moudrá vláda nedopustí, aby se dál tak bezostyšně okrádali občané. Vždyť má v těchto firmách i nějakou moc. Parlament přijme nové zákony proti zlodějům, proti lupičům, kteří si sami rozdávají obrovské odměny. Zloději se hájí slovy Pavla Kohouta (není to ten dramatik), že majetková nerovnost je motorem pokroku. Prosazuje se prý znalostní ekonomika, která urychluje růst růstu. Je to ale potřeba? Vždyť růst je jenom růstem techniky, produkováním zbytečného zboží, tvorbou luxusu, nadbytku a především špíny. Čím rychlejší růst, tím víc špíny v ovzduší, ve vodě i na zemi.

Ještěže teď bude všechno jinak! Parlament prý už málem přijal zákony, kterými chtěl omezit vlastní luxusní život a zkrátit příjmy, o kterých se může normálnímu občanovi jen zdát. Není to skvělá zpráva? Takový parlament můžeme opravdu jen pochválit. Zdá se, že s tak skvělými poslanci a senátory není daleko doba, kdy si uspořádáme poměry ve společnosti, aby byli všichni spokojeni. Konečně si vybudujeme jiný svět, než v jakém jsme žili doposud.

Zatím jsme žili ve světě, kde vládnou peníze. Lidé chodili do práce jako otroci, protože jim nic jiného nezbývalo než vydělávat na hypotéky, které jim vnutili, na zbytečnosti, které jim reklama stále doporučovala a bez nichž, jak se domnívali, nemohli žít. Potřebovali hodně peněz na nové digitální televizory, kamery a počítače, na topinkovače a supermoderní vysavače, na dovolenou v Thajsku a lyžařské výlety do Alp. Udělali všechno, co jim kdo poručil, protože se neustále třásli o svou práci. Někteří byli ochotni kvůli tomu i zabít. Smiřovali se s tím, že peníze jsou důležitější než zdraví, vzdělání, kultura a umění. Proto jako ovce přistoupili na to, že za každou návštěvu u lékaře se bude platit, za každý lék dají dvojnásobek toho, co dosud, a chystali se odsouhlasit, že vzdělání je vcelku zbytečné a do školy ať chodí, kdo na to má. Také knihy ať si píše, kdo na to má.

Ještě štěstí, že s takovou společností je už konec. Myslím, že lidé chtěli od začátku jiný svět, jenže nevěděli, jak to zařídit. V duchu si přáli, aby to bylo jinak. V nitru každého člověka je skrytá touha po spravedlnosti, po skromném a spokojeném životě. Nepotřebuji mnoho, jen když jsem já a moji blízcí zdrávi, když máme co jíst a střechu nad hlavou, říká si obyčejný člověk. Tak kde se bere potom tolik lumpů a zlodějů? Ty právě plodí společnost peněz, s kterou jsme už skoncovali. My chceme jiný svět.

Jiný svět, který právě přichází, začíná skromně. Kontrolou lumpů ve sběrnách starého železa. Někomu se to může zdát málo, ale z malých věcí se skládá celý vesmír. Po sběrnách budou následovat další změny: možná i nová vláda, nový parlament, úplně jiní lidé u moci, mnohem chytřejší a charakterní. Tuto společnost musí řídit lidé zásadoví, morální, vzdělaní, kterým nejde o vlastní bydlo ani o obohacení manželek, dětí, strýců a tet, ale o obecný prospěch. Jejich poctivost se bude šířit dál, na další vrstvy společnosti. Morálka a společný užitek bude programem tohoto jiného světa, ne peníze a nesmyslné tempo růstu, který nikam nevede.

A teď se zeptáte, kde beru jistotu, že to tak bude, že je před námi jiný svět? Právě to tady bylo řečeno: protože to dosavadní nikam nevede.

(P. S. Známý britský vědec James Lovelock předpovídá dosavadnímu světu už jen dvacet let. Říká: „Tak si to užijte, než bude konec!“)


  Rozhovor s Jaroslavou Adamovou                       Jak to vidí Jaromír Štětina                        František Vláčil v galerii