Číslo 17 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s loutkoherečkou.
Helenou Štáchovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 


Přitažlivost Světa knihy

Písničkářka Radůza představí na Výstavišti svou knihu pro děti„Vesmír (který jiní nazývají knihovnou) je vytvářen šestiúhelníkovými galeriemi, jejich počet je neurčitý a možná i nekonečný.“ Tak zní začátek jedné z nejslavnějších povídek jednoho z nejslavnějších knihomolů, Babylonské knihovny Jorgeho Luise Borgese. Ten, pro koho jsou knihy – podobně jako byly pro Borgese – vesmírem, bude ve dnech 24. až 27. dubna jistě přitahován do Průmyslového paláce pražského Výstaviště. Mezinárodní knižní veletrh, který tam bude v těch dnech probíhat, nese svůj „borgesovský“ název Svět knihy letos věru oprávněně. A to nejen proto, že hned v jednom z prvních veletržních programů – Život a dílo J. L. Borgese (24. 4., 14.00, Literární sál) – se budeme moci setkat s Borgesovou ženou, třiašedesátiletou Maríí Kodamou, ale také proto, že Svět knihy je tentokrát věnován španělsky psané literatuře a její moderní podoba je tvorbou tohoto světoznámého Argentince významně ovlivněna.

Z mnoha dalších programů, do nichž se „španělské“ zaměření v veletrhu promítá, připomeňme alespoň výstavy Španělsky psaná literatura v českých překladech, Cervantesovy ceny a dále přednášku hispanisty Josefa Forbelského Španělé a Čechy – duchovní drama v 16. a 17. století (24. 4., 15.00 Komorní sál), diskusi Literatury Španělska a Latinské Ameriky ve světě (24. 4., 17.30, Literární sál) či prezentaci letošního projektu ČRo 3 Španělský rok na Vltavě, s nímž návštěvníky seznámí Blanka Stárková, redaktorka této stanice a jedna z našich nejlepších překladatelek ze španělštiny.

Český rozhlas a nakladatelství Radioservis, jejichž stánek L 116 najdou návštěvníci Světa knihy v levém křídle Průmyslového paláce, se podílejí také na programech Moja a páv k projektu Odhalení a k CD a knížce, jež na jeho základě vznikly (25. 4., 16.00, Velký sál), na besedě Roberta Tamchyny s Václavem Větvičkou Moje květinová dobrá jitra (26. 4., 12.00, Literární sál) a na prezentaci knihy Jiná Afrika Pavly Jazairové (27. 4., 11.00, Velký sál).

Téměř desítka programů Světa knihy připomene 50. výročí vzniku Českého egyptologického ústavu a úspěchy, kterých jeho pracovníci dosáhli při výzkumech starověké civilizace na Nilu; například: Český egyptologický ústav v Egyptě (25. 4., 16.00, Veletržní kino), Egyptština, jazyk Bohů (25. 4., 17.30, Čítárna), beseda s Miroslavem Vernerem a prezentace jeho knihy Objevování starého Egypta (26. 4. 12.00, Sál Rosteme s knihou).

Hostem veletrhu bude i Pavel KohoutK přitažlivým akcím budou jistě patřit ty, jež jsou věnovány lásce a erotice – jako třeba výstava Soukromé a bibliofilské erotické tisky z období první republiky (levé křídlo Průmyslového paláce), diskuze moderovaná Janou Klusákovou Erotická literatura a svoboda slova (25. 4., 16.00, Literární kavárna) pořad Francouzská erotická literatura 18. a 19. století (25. 4., 18.00,  Literární sál) nebo Karel Hynek Mácha: Šifrovaný deník (26. 4., 13.00, Veletržní kino).

Pořadatelé veletrhu však nezapomněli ani na plody lásky a erotiky: z četných programů pro děti jistě přitáhne Dětská dílna Albatrosu – Malujeme s Renátou Fučíkovou (24. 4. 14.30, proti stánku L 410), promítání filmu Hermíny Týrlové Ferda Mravenec (24. 4., 15.00, Veletržní kino) nebo Autorské čtení s Radůzou, při kterém známá písničkářka představí svou knihu pro děti (26. 4., 15.30, Veletržní kino).

Kromě vyhlášení výsledků několika soutěží (o nejlepší slovník, mapu, původní titul žánru SF či nejhorší překlad – tradiční Skřipec), a pomineme-li takřka pouťové atrakce (pokus o zápis do České knihy rekordů v rychlostním převedení čteného textu do řeči pozpátku, autogramiádu naší nejslavnější čarodejnice Marcely Košnarové či ochutnávku vína pořádanou Maison de la Bourgogne), však bude Svět knihy nepochybně nejvíc přitahovat těmi programy, při nichž se budou moci jeho návštěvníci dostat do kontaktu s našimi předními autory – za všechny jmenujme alespoň Terezu Brdečkovou, Violu Fischerovou, Danielu Fischerovou, Emila Hakla, Pavla Kohouta, Jaroslava Rudiše, Jiřího Stránského, Karla Šiktance, Ludvíka Vaculíka či Michala Viewegha.

Bronislav Pražan

Foto Ivan Prokop a Petr Našic


  Jak to vidí Ivan Klíma                         Přitažlivost Světa knihy                        Nebeští jezdci v Českém rozhlase