Číslo 17 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s loutkoherečkou.
Helenou Štáchovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Pavel Macháček za okupace skrýval židovského spolužáka, pozdějšího slavného básníka Františka ListopadaVzpomínky na krvavé století

Dokumentární cyklus Příběhy 20. století se opírá o vzpomínky. Lidé, kteří prošli nacistickými koncentráky, boji druhé světové války nebo komunistickými věznicemi, vyprávějí o svých osudech reportérům občanského sdružení Post Bellum a ČRo Rádia Česko. Na základě jejich svědectví pak vznikají hodinové rozhlasové pořady. Můžete je slyšet v premiéře každou neděli po desáté hodině na rádiu Česko a v repríze každé pondělí po osmé večer na Radiožurnálu. Chystá se též jejich knižní vydání.

Jeden osmdesátiletý politický vězeň z padesátých let, který občas chodí líčit studentům, jak se žilo v Československu po osmačtyřicátém a jaké bylo dětství za protektorátu, si nedávno povzdychl: „Ti mladí lidé jsou chytří, chápaví, ale to, o čem mluvím, je pro ně stejně vzdálené jako pro mne třicetiletá válka.“ Právě proto děláme Příběhy. Pamětníci, kteří v našich pořadech vystupují, byli aktéry událostí, jež zcela zásadně ovlivnily dnešní podobu české společnosti. Historie je v nich živá a jejich svědectví jsou často unikátní. Jaké příběhy s kolegou Mikulášem Kroupou zpracováváme?

Příběh, který můžete slyšet na Radiožurnálu 21. dubna, začíná jako horor. František Suchý prožil část dětství ve strašnickém krematoriu, kde byl jeho otec ředitelem. Nacisté a později i komunisté se snažili zabránit tomu, aby se z jejich obětí stali uctívaní mučedníci. Nikdo neměl vědět, kde jsou jejich hroby či urny s popelem. Přesně řečeno: žádné takové místo nemělo existovat. Za obou totalit měl ředitel krematoria přikázáno vyvážet popel lidí popravených v pankrácké věznici na kompost v urnovém háji. Jejich jména nesměl zanášet do oficiálních seznamů.

Ředitel Suchý však se synem vedl tajnou dokumentaci a popel obětí pietně ukládal. Za nacistické okupace se na to nepřišlo, za komunismu byla rodina zatčena. František měl totiž zálibu ve zbraních a schovával je v márnici. V garáži navíc ukrýval agenta americké zpravodajské služby a přes něj se tajná policie na rodinu Suchých dostala. Agent byl zatčen, nevydržel kruté výslechy a prozradil jména lidí, kteří mu pomáhali. Když pak během domovní prohlídky objevila StB u Suchých zbraně, bylo jasné, že jsou v obrovském maléru a že Františkovi hrozí trest smrti. Nakonec měl ale „štěstí“. V roce 1952 dostal u soudu pětadvacet let…

Další příběh (vysílá se na Radiožurnálu 28. dubna) bude vycházet z vyprávění Pavla Macháčka, který za okupace skrýval židovského spolužáka, pozdějšího slavného básníka Františka Listopada. Macháček se dostal do rukou gestapa. Přítele však neprozradil. Do konce války byl vězněn v Terezíně a stal se zapáleným komunistou. František Listopad přežil v úkrytu a později odešel do emigrace.

A ještě bych rád upozornil na jeden pořad. Věnujeme ho českým Němcům, jejichž rodiny nepatřily k nacistům, po válce nebyly vyhnány z domova, a přesto často zažily velké utrpení. Poslechnout si ho můžete v neděli 27. dubna na Rádiu Česko.

Příběhy 20. století se už vysílají skoro dva roky. Když jsme začínali, měli jsme obavu, že brzy nebudeme mít co zpracovávat, že pamětníků války či období stalinismu je už jen pár. Zjistili jsme ale, že to není pravda, že stačí hledat, radit se s historiky, ptát se těch, které zpovídáme. Zároveň víme, že je třeba spěchat – pamětníkům je v drtivé většině přes osmdesát let, mnohá svědectví se ztratí navždy, nebudou-li zachycena právě teď.

Studijní výkaz Františka SuchéhoSdružení Post Bellum, které se na tvorbě pořadu podílí, vzniklo v roce 2001a u jeho zrodu stálo pár „ochotníků“, kteří začali zaznamenávat vyprávění veteránů ze západní i východní fronty. Nahrávek je několik set – a mnozí z těch, kdo pro Post Bellum vypovídali, jsou už po smrti.

Dnes nenatáčíme jen s vojáky a politickými vězni. Zajímají nás všichni, do jejichž životů výrazně zasáhly „velké dějiny“ – oběti holocaustu, českoslovenští Němci, Maďaři nebo Poláci, sedláci, kteří byli těžce perzekuováni v době nucené kolektivizace. A zajímají nás i ti, kdo v kritických dobách stáli na straně utlačovatelů: členové a funkcionáři KSČ, důstojníci StB, její spolupracovníci. Bez jejich svědectví se historie 20. století nedá rekonstruovat a pochopit. Rádi bychom vybudovali archiv vzpomínek (tedy celých rozhovorů, ne jen rozhlasových pořadů), z něhož by mohli čerpat další novináři, badatelé, studenti.

Nakonec věc trochu osobní: setkávat se s lidmi, kteří pamatují to, o čem je člověk zvyklý jen číst, je neuvěřitelně působivé. Mnohdy jsou to zážitky, na které se nedá zapomenout. Když si na stránce www. radiocesko.cz najdete náš rozhlasový archiv a když nás budete občas poslouchat, dozvíte se, kdo jsou Štefánia Lorándová, Anita Franková, Luboš Jednorožec nebo Tomáš Sedláček. A možná že se na vás ze síly těchto setkání něco přenese.

Jedna prosba na závěr: všichni, kdo jste prožili ve 20. století něco příznačného či zajímavého, kdo máte dojem, že byste o svém životě měli vydat svědectví, napište nám na adresu Českého rozhlasu. Přijedeme za vámi.

Adam Drda, redaktor ČRo Rádio Česko

Foto Post Bellum a Post Bellum


  Jak to vidí Ivan Klíma                         Přitažlivost Světa knihy                        Nebeští jezdci v Českém rozhlase