Číslo 19 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Terezou Podařilovou.


 

 

 

 

 

 

 


 


Vidalův příběh „odpadlíka“ Juliana

Prozaik, esejista a dramatik Gore Vidal (vlastním jménem Eugene Luther Vidal, narozen 1925) patří k nejplodnějším americkým autorům 20. století. Debutoval roku 1945 románem Williwaw, v němž čerpal ze zkušeností z námořní služby za války. Později vystupoval jako kritik americké společnosti (romány V žlutém lese, Město a sloup), i když je jeho kritika neujasněná a roztříštěná. I když v dalších letech svůj tematický záběr rozšířil, zůstalo jeho základním tématem zobrazení lidské společnosti na pozadí dějinných událostí. Monumentální podoby nabyla série jeho rozsáhlých románů z historie Spojených států (Washington D. C., Skandální život Aarona Burra, Lincoln, Impérium a Hollywood). Je rovněž autorem několika úspěšných divadelních a televizních her a několika svazků pozoruhodných esejů.

V dramatizované četbě na pokračování z knihy Gore Vidala Julianus uslyšíte i Jiřího LangmajeraOtázky společenské a politické promítl Vidal i do vzdálenějších dob: v románu Julianus (1964, česky 1992) zpodobnil životní příběh posledního potomka flaviovské dynastie Juliana. Císař Flavius Claudius Julianus vládl římské říši jen dva a půl roku a zemřel během válečného tažení proti perské říši ve věku dvaatřiceti let. Přesto vešel do dějin jako jedna z nejpozoruhodnějších postav antického starověku: stál na konci epochy helénismu a v jeho úsilí udržet a obnovit pohanské kulty se zračí především snaha zachránit helénistickou kulturu tváří v tvář dravě nastupujícímu křesťanství. Když se dvacet let po jeho smrti pokouší řecký filozof Libanios podle císařových zápisků rekonstruovat jeho život, je Julianus stále ještě považován za nepřítele říše.

Vidalův román je širokým obrazem politické moci, síly, která se stává zhoubnou v rukou tyranů, ale jejíž degenerující vliv se nevyhýbá ani vládcům osvíceným, pokud je absolutní. Život muže, jemuž se dostalo přídomku Apostata, Odpadlík, se stal předlohou pro řadu literárních děl (Ibsen, Vrchlický, Merežkovskij, Machar). Edward Gibbon Juliana ve svém monumentálním díle Úpadek a pád říše římské označil za největšího z pozdně antických císařů, srovnatelného s vládci, jako byli Caesar, Augustus či Marcus Aurelius.

Dvanáctidílnou dramatizovanou četbu na pokračování z překladu Jiřího Hanuše připravil a režii má Tomáš Vondrovic, účinkují Petr Pelzer, Michal Pavlata, Jiří Langmajer, Hana Kofránková a Jan Vlasák. Od úterý 6. května vysílá ČRo 3 – Vltava, vždy v 18.30.

Petr Turek, redaktor ČRo 3 – Vltava

Foto Jarka Šnajberková


  Jak to vidí Jaromír Štětina             Televizní glosář Jana Svačiny            Prázdninová škola neboli Prázdninovka