Číslo 19 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Terezou Podařilovou.



 

 

 

 



Marek Štryncl, zakladatel a vedoucí souboru Musica FloreaZ Vltavy na CD

Nahrávku kompletu šesti Braniborských koncertů J. S. Bacha v podání souboru Musica Florea nabídla loni stanice Vltava posluchačům k volnému stažení. Nyní ji vydává Supraphon ve spolupráci s Českým rozhlasem. Musica Florea provedla jedno z patrně nejucelenějších děl barokní hudby nejprve v rámci koncertní řady FOK, což samo znamenalo významný dramaturgický i interpretační počin; z iniciativy ředitele ČRo 3 Lukáše Hurníka pak byl celý komplet nahrán pro rozhlas. „Také jiná velká světová rádia mají na webových stránkách svou reprezentaci v podobě významné světové skladby, kterou si mohou posluchači stáhnout – v případě BBC to byly Beethovenovy symfonie. Reprezentační tvář Vltavy měly dotvářet Braniborské koncerty,“ vysvětluje zakladatel a vedoucí souboru Marek Štryncl. Ze spolupráce s rozhlasem má radost i proto, že už v prvních měsících si skladbu stáhlo na jedenáct tisíc posluchačů: „Pro mnoho lidí to mělo navíc i stimulační a propagační význam – koncerty si stáhli z internetu a pak čekali na zvukově vysoce kvalitní CD.“

Nahrávka Braniborských koncertů má vysokou interpretační úroveň, zní svěže a neotřele, v často překvapivých tempech. Také díky tomu působí živě, posluchačsky mimořádně přitažlivě, má místy až taneční ráz.

Příprava byla náročná, podle dirigenta znamenala pro něj i soubor veliké dobrodružství. „Bachovo komponování je naplněno matematickou a náboženskou symbolikou, je velice zajímavé sledovat, jak s ní skladatel kompozičně pracuje. Bach matematiku miloval a byl velice důsledný ve stavbě skladby. Pokud bychom nerespektovali odlišnost hlavních, méně hlavních a lehkých dob, taktů a celých frází, mineme se ve výsledku s interpretační původností a krásou,“ zamýšlí se dirigent. A dodává: „Naším cílem nebylo vytvářet za každou cenu nějakou novou interpretaci, která by se lišila od těch předchozích, ale nechat co nejvíc vyznít krásu samotného díla.“

Agáta Pilátová, publicistka


  Jak to vidí Jaromír Štětina             Televizní glosář Jana Svačiny            Prázdninová škola neboli Prázdninovka