Číslo 37 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.
Příběh Leonarda Cohena.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Show na závěr londýnských Proms

Atmosféru Last Night of the Proms, koncertu, který je ve Velké Británii pojmem a který nemá asi ve světě obdoby, přiblíží 8. září záznam ze stejného data loňského roku. Posluchači Vltavy si tak budou moci naplno užít atmosféry velkolepé hudební párty na závěr více než stoletého festivalu.

Poslední večer londýnského festivalu BBC Proms je každoroční špičkovou událostí s hvězdnými interprety. Současně je to zábavná show a národní manifestace plná křiku, smíchu, pískání, skandování a hluku, ale i velkých emocí a v závěru také společného zpěvu. Konvence jdou zcela stranou. Výjimkou nejsou ani výstřednosti – třeba lidé oblečení do britské vlajky. Časté jsou prapory, transparenty, balonky, houkačky a píšťalky.

Proms končí, konvence jdou stranouK tisícům sedadel je potřeba ještě připočíst další tisícovkou míst k stání, z nichž za nejlepší jsou považovány pozice přímo pod pódiem. A právě tam se vyskytují ti nejaktivnější „prommers“, kteří si koncert užívají podobně jako fanoušci rockových nebo popových hvězd.

V roce 2007 byl hlavní postavou tohoto koncertu v Royal Albert Hall Jiří Bělohlávek a spolu s ním a jeho Symfonickým orchestrem BBC sopranistka Anna Netrebko, houslista Joshua Bell a tenorista Andrew Kennedy. Posluchače měli i v přímém rozhlasovém, televizním a internetovém přenosu včetně obřích obrazovek na náměstích britských měst.

Český šéf britského rozhlasového tělesa byl v historii Proms prvním dirigentem, jehož mateřským jazykem není angličtina, a jemuž přesto bylo řízení tohoto bezprecedentního strhujícího vyvrcholení série letních programů svěřeno. Vystoupil v kruhové síni na okraji Hyde Parku nejen s taktovkou v ruce, ale podle tradice si připravil také proslov. Vpašoval do něj i český pozdrav. Mimo jiné nazval tento večer spektakulární oslavou největšího a nejdemokratičtějšího hudebního festivalu na světě a návštěvníky tím nejúžasnějším publikem. Zakladateli stoletého festivalu Henrymu Woodovi s přítomnými provolal třikrát hurá. Zhostil se rituálu způsobem, který následně tisk pozitivně okomentoval slovy, že zaujmout lze, i když nejste showman.

V rozhlasovém pořadu, který je součástí koncertní nabídky Euroradia, zazní hudba Antonína Dvořáka, Edwarda Elgara, Richarda Strausse, Sergeje Rachmaninova, Maurice Ravela, Franze Lehára, Julia Fučíka, Henryho Wooda, Huberta Parryho a dalších autorů. V úplném závěru přicházejí dvě sloky z britské hymny. Sál stojí a zpívá...

Petr Veber, vedoucí hudební redakce ČRo 3 – Vltava



   Jak to vidí Ivan Klíma
   Fejeton
 
   „Dyť se nepodobám hrochu“

   Bronislav Pražan
 
   Bard zatemněných pokojů
   Příběh Leonarda Cohena