V pořadu o Mileně Jesenské účinkuje i herečka Apolena VeldováHoří jak svíčka na obou koncích

Před sto dvanácti lety se v Praze na Žižkově v rodině uznávaného zubního lékaře Jana Jesenského narodila česká novinářka Milena Jesenská. Prožila bouřlivý, šťastný i nešťastný život, jehož podstatu snad nejlépe vystihl novinář Josef Kodíček ve Svobodné Evropě. Vzpomínal, jak si ji pamatuje z mládí: „Přetéká životem. Hoří jak svíčka na obou koncích.“ Willymu Haasovi připomínala Milena Jesenská aristokratku ze 16. nebo 17. století: „Vášnivá, smělá, chladná a chytrá v rozhodování, ale neváhající ve výběru prostředků, pokud šlo o požadavek její vášně – a o takový požadavek šlo v jejím mládí snad téměř vždy.“

Dívka byla brzy bez matky. Stal se z ní enfant terrible proslulého dívčího gymnázia Minerva, nápadný zjev českého korza na Ferdinandově třídě, ale i toho německého Na Příkopě, odkud bylo už jen kousek do proslulé kavárny pražské německo-židovské bohémy – do Arca. Tam asi prvně zahlédla Franze Kafku.

S prvním mužem Ernstem Pollakem se Jesenská odstěhovala v roce 1918 do Vídně, kde prožila několik těžkých let, odkud však také začala psát do pražských novin a časopisů. Za svou novinářskou kariéru v letech 1919 až 1939 vytvořila na devět set článků a překladů, vystřídala tisk liberální, konzervativní i levicový. Byla fejetonistkou, módní referentkou, autorkou sloupků, článků o životním stylu. Na konci třictách let minulého století ji proslavily reportáže v Peroutkově Přítomnosti.

Hned na počátku okupace v roce 1939 začala pracovat v odboji. Podílela se na tvorbě ilegálních tiskovin, ale pomáhala také při přepravě ohrožených osob z protektorátu přes hranice do Polska. Zatčena byla v listopadu 1939. Zemřela v koncentračním táboře v Ravensbrücku 17. května 1944.

V rámci letošních „osudových osmiček“ uvádí stanice Vltava pořad Schůzky s literaturou věnovaný publicistice Mileny Jesenské v časopise Přítomnost v roce 1938. Zahrnuje všechny podstatné události tohoto bouřlivého a tragického roku – od problematiky německých a židovských uprchlíků přes mobilizaci a zklamání z nenaplněné možnosti se bránit až k smutným závěrům Mnichova a starosti o české obyvatelstvo, které bylo vyhnáno ze Sudet. Pořad připravila a komentáře čte Marie Jirásková. V režii Markéty Jahodové účinkují Apolena Veldová a David Matásek. V neděli 21. září ve 20 hodin vysílá ČRo 3 – Vltava.

Jiří Vondráček, redaktor ČRo 3 – Vltava

Foto Patrik Borecký



   Jak to vidí Petr Koudelka
     Fejeton
 
   Chvála inspirace

     Coldplay
 
   Volejte Šestku a diskutujte!
     Téma