Číslo 40 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvákem.
Vladimírem Mišíkem.

 


 


 

 

 

 

 

 



Věra Nosková, spisovatelka

Ta, která neví, jak se chce jmenovat

My ženy dostáváme většinou příjmení po otcích, později přijmeme příjmení manžela, taktéž naše děti přijímají příjmení našeho manžela, to naše – rodné, ostatně přijaté od manžela naší matky, při svatbě odhazujeme. Je to zvyk z patriarchálních dob. Zvyk nelogický a nepraktický, všichni přece víme, jak suverénně je, na rozdíl od otce, matka jistá. Bylo by logické a jedině normální, kdyby děti automaticky dědily příjmení po matce. Všechna čtyři příjmení, která jsem kdy měla v občance, jsou mi šumafuk, i když by mě to mělo správně vykořeňovat. Dokážu si, trénovaná těmi změnami, svou identitu od jména odpárat a být prostě tou, kterou jsem.

K této dovednosti přispěl i následující bizarní zážitek. Nedávno jsem ze dvou odlišných rodných listů odhadovala, jaké drama žárlivosti, manipulace a asi i podvodu se rozpoutalo kolem mého prvního příjmení. Původní rodný list, který se po půl století vynořil z krabice jisté spřízněné osoby, tvrdí, že jsem se narodila svému genetickému otci, a má jistě recht, dokládá to nakonec i má fyziognomie, v růžové kopírující jistého Hedmega. Narodila jsem se totiž původně do takzvané spořádané rodiny, kde jsme se všichni jmenovali stejně. Jenže já měla celá ta dlouhá léta v ruce matrikou potvrzený rodný list, vydaný ovšem až šest let po mém narození, kde jsem se sice narodila těm dvěma, co mě nešťastnou – šťastnou náhodou zplodili, ale od prvního nadechnutí jsem se, podle toho podvodného lejstra, jmenovala po svém budoucím otčímovi, kterého tehdy rodička neznala! Matce, která mého tátu zapudila a rozvedla se s ním, se povedlo přimět úřady k husarskému kousku, asi jí to něco stálo, ale vymazávat fakta minulosti je radostí a potřebou všech manipulantů.

K čertu už se všemi příjmeními a bojem o to, po kom tenhle ocásek k jménu zdědíme! Jméno Věra mě také netěší, je to slovo tvrdé a jsou nás hordy. Navíc se odvíjí od slova viera čili víra, což je fenomén, k němuž mám ambivalentní až odmítavý postoj. Teď dělám chytrou a emancipovanou, ale pokaždé jsem další příjmení přijímala pasivně, bezmyšlenkovitě. Asi jsem si říkala – nač dělat kolem toho tyátr? Nebudu si přece vymýšlet pseudonym Světlana Vzpurná, Dobromila Laskavá, Lilian Líbezná. Mohla bych dopadnout jako pan Ocásek, který se nechal přejmenovat na Ušlechtilý, načež mu okolí začalo říkat Ušlechtilý ocásek. Jak bych se chtěla jmenovat? Krátce. Abstraktně. Zvukomalebně. Dvě slova o dvou písmenech. Nebo poeticky, po indiánsku; Ta, která sleduje motýla. Bílý oblak. Vraní křídlo. A synové by se jmenovali: Ten, který zpívá u ohňů a mladší by byl Zlatoústý cestovatel.

Je to někdy zábavné, připouštím, že i trochu výstřední, vzepřít se starým zvykům své kultury. Zrovna tuhle drobnou vzpouru jsem propásla – škoda. Vzpomínám s úsměvem na slečnu Srncovou a pana Daňka, kteří při sňatku zvolili společné příjmení – Jelenovi. Příjmení, pokud zrovna nejsme potomci šlechty, je jen přifařené slovo. Jsme hlavně tím, koho v sobě vypěstujeme. Říkejme mu třeba Li Po. Nebo Ta, která jezdí na tygru.



  Jak to vidí Ivan Kraus
   Fejeton
 
   Příliš decentní chlebíčky

    Pořiďte si
 
   Rok 1938 - bitva o vlny
   Téma