Písničkářky dětem

S tvorbou pro děti má zkušenosti řada českých muzikantů, výsledky ovšem nebývají vždy nejslavnější – spíš to někdy vypadá, že se k dětským písničkám utíká tehdy, když „pramen inspirace“ vysychá a kšefty nejdou. Přesto se zrovna toto odvětví české populární hudby může pochlubit několika výjimečnými autory (Petr Skoumal, Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák), ale i zajímavými projekty – vzpomeňme výběrové album Havěť všelijaká nebo „bejbypankové“ pásmo Kašpárek v rohlíku. „Pro děti od pěti“ (jak kdysi nazvali své dětské album Skoumal a Vodňanský) natočily letos alba i nejvýraznější představitelky nové generace domácího folku.

Sestry Steinovy, tedy Lucie Steinhauserová a Karolina Kamberská, sáhly po lidovkách, a to hned těch z nejznámějších. „Dnešní děti potřebují znát kromě Mozilly a iPodu i tajemství širokých hlubokých vltavských tůní,“ tvrdí písničkářky a album Měsíček svítí (vyd. Indies MG Records) by mohlo být ilustrací těch slov – šestadvacet lidových písniček je tu „přetlumočeno“ do hudební řeči blízké i těm posluchačům, v jejichž pokojíčku nahradila věčné světýlko komputerová obrazovka. Výrazově originální zpěvačky a kytaristky v To ta Hel‘pa, Tálinském rybníku, Řebíčku zahradnickém, Kalamajce a dalších trvalkách střídavě doprovázejí perkuse, housle, trubka, ale i beatbox a samozřejmě dětské vokály. Současně s deskou vychází u nakladatelství Baobab zpěvník použitých písní s výtvarným doprovodem Terezy Říčanové, autorky obrázků v bukletu CD.

Nejmladší publikum se na své novince pokouší oslovit také Radůza, která na dvojalbum O Mourince a Lojzíkovi (vyd. Indies MG Records) načetla čtyři pohádky ze své stejnojmenné literární prvotiny a propojila je novými písničkami. „Minimuzikál jednoho písničkáře“, jak titul v nadsázce označuje vydavatel, jistěže nestojí na pohádkových příbězích – jejich zápletky jsou vlastně jen půvabnými variacemi klasických pohádkových motivů. Obdivuhodná je však Radůzina čeština, nejen v samotných pohádkách, ale zvláště v textech písní, její smysl pro neotřelý rým i fryntovský nonsens, účelné hračičkaření s významy slov. Propracovaná jsou také aranžmá skladbiček, v nichž se uplatnil jak písničkářčin „erbovní“ akordeon, tak Domažlická dudácká muzika či cimbálovka. Ani „pohádkovou“ Radůzu by neměli minout rodiče shánějící pro své potomky vkusný vánoční dárek.

Milan Šefl



  Žhavá současnost –
  umělá a chladná

  Jak to vidí Věra Nosková
 
   Šlaky zpod Jirousova perlíku

   Nalaďte si

 
   Písničkářky dětem

   Pořiďte si