Rudolf Křesťan, publicista

Život na heslo

Do nového roku lze vejít bez toho, že by člověk musel uvést nějaké heslo. Je to jeden z mála vstupů, který není podmíněn zadáním šifry.
Zatím!
Do zabezpečeného počítače už bez hesla nevstoupíte. Ani do osobní schránky s uloženými cennostmi. Nejen v bance, nýbrž například i v pražském plaveckém bazénu v Podolí, kam si odkládám peněženku s průkazy a taky klíče od auta, kterým bych zase rád odjel domů.
Také některé internetové stránky žadoní o heslo. Bez náležitého PINu jste v šachmatu u bankomatu. Číselný kód je třeba znát i při vstupu do některých dveří v rámci sloganu Sezame, otevři se!
Podmíněnost heslem je jednou z našich novodobých závislostí. Jejímu léčení se zatím nikdo nevěnuje, ačkoliv si nezadá s jinými závažnými závislostmi.
Ty tam jsou doby, kdy jsme se setkávali s požadavkem zadání hesla pouze při založení vkladní knížky „na heslo“. V současnosti je toho zašifrováno tolik, že jsme postaveni před krajně náročný úkol volit (a pamatovat si!) stále nová a nová zaklíčová slova.
Zvolit jedno jediné a opakovat ho ve všech případech je podle expertů nerozumné a riskantní. Je-li co kladného na množství požadovaných hesel, pak snad jen inspirace k tvůrčí slovesné činnosti.
Ale pozor, odborníci varují před výběrem jména dítěte, případně manželky. Za neopatrné a zjistitelné je pokládáno i datum narození. Taky název lokality, kde máte chalupu. Za nevhodné, neboť předpokládatelné, je považováno i jméno psa.
Když jsem před čtvrt stoletím psal o záludnosti zapomínání hesel pro spořitelní knížky, doslechl jsem se tehdy, že jeden vkladatel s děravou pamětí si údajně zvolil heslo Cedník.
Ovšem – co je to proti dokonalosti a neprůstřelnosti formulace, kterou zvolil otec hraběte Nikoliče v Cimrmanově operetě Proso! Synovo jmění nechal uložit na heslo Dobro je prisjetiti sa da prividno prav put prema cilju predstavlja u stvari pravodlivo krivudanje.
Prolomit takové heslo by nedokázala ani dešifrovací Enigma.
Už ve 4. století před naším letopočtem bylo v knize „Obrana opevněných měst“ doporučováno římským vojákům, aby hesla pro stráže byla snadno zapamatovatelná. Jednoduchost však může být ošidná. Není náhodou, že postupem staletí došlo nejednou k volbě složitějších vojenských hesel. Slovenské národní povstání bylo telefonicky uvozeno povýtce špedytérským sdělením „Začněte s vystěhováním, platí od dvacáté hodiny dnešního dne.“
V současné elektronické době se zdá, že na heslo bude postupně všechno. Za jak dlouho budeme osobní šifrou spouštět i topinkovač?
Volba hesla by samozřejmě měla být uvážlivá, aby se nenaplnila následující kolující anekdota. Muž přijde v noci a domů a manželce nešťastně říká: Ve spořce mě nechali sbalit ochrankou, když jsem uvedl heslo a chtěl jsem vybrat peníze na dovolenou. To od nás byla pěkná blbost, dát si vkladní knížku na heslo PENÍZE NEBO ŽIVOT!
Nečekaný výsledek mohou mít i hesla, o nichž si myslíme, že zůstanou jen mezi dvěma osobami. Taková šifra by se pak neměla domlouvat veřejně na počítačové obrazovce. Tedy tak, jak se to v roce 2005 přihodilo skladateli a kytaristovi Michalu Pavlíčkovi.
V rámci takzvaného „chatu s osobností“ dostal i tento dotaz: Rád bych si s vámi někdy potřásl pravicí. Myslíte, že je to možné?
Spontánní Pavlíčkova odpověď, kterou jsem na počítači viděl na vlastní oči, zněla: Přijďte po koncertě a řekněte heslo, že jste ten, kdo si chce se mnou potřást pravicí, aby vás pustila ochranka.
Vše se odehrálo v rámci veřejného chatu, takže teoreticky mohlo použít domluvené heslo o potřesení pravicí třeba padesát lidí, což by byl třasák.
K vlastnostech účinného hesla by mělo patřit, že zachováme jeho tajnost a zároveň ho zapouzdříme v naší paměti. Určité riziko nicméně zůstává. Dokážeme pouzdro v našem mozku spolehlivě a rychle otevřít, abychom se v případě potřeby dobrali jeho obsahu?
Zapomenutí hesla se váže dokonce i k jasnozřivému spisovateli Alexandru Solženicinovi, když jeho legendární dílo Souostroví Gulag bylo úspěšně propašováno do Paříže. Kniha tam byla tajně dopravena v podobě mikrofilmů ukrytých v krabičce s kaviárem. Když se vše podařilo, byl autorovi odeslán z Paříže telegram se smluveným heslem: Krevní skupina vaší sestry je pozitivní.
Alexandr Solženicin však na smluvené heslo zapomněl a po obdrženém telegramu propadl vážným obavám ohledně zdraví své sestry.
Vybavování hesel je svízelný proces. V bankách údajně existují školení specialisté, kteří v roli jakýchsi „vybavovačů“ jsou schopni klientovi pomoct, aby mu paměť náležitě naskočila. Že vaše heslo bylo něco jako RODINA? Nebylo to MANŽELSTVÍ? Nebo SPOLEČNĚ? Nebo VE DVOU? Bizarní je, když se nakonec ukáže, že tím heslem byl KARLŠTEJN.
Jako lákavé východisko se jeví zapsání šifry někam na uložený papírek. Jenže: kam ten papírek dát, aby ho případný bytový zloděj neobjevil?
Jedině si ho uložit do bezpečnostní schránky ve spořitelně. Ale řekněte: kam si pak uložit papírek s heslem opravňujícím ke vstupu do té schránky?



  Život na heslo
  Jak to vidí Rudolf Křesťan
 
   Tulákův domov – celý svět

   Nalaďte si
 
   Návraty Vlastimila Harapese
  Pořiďte si