Číslo 6 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Jaroslavem Šerých.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vladimír Karfík, publicista

Vyváženost a licoměrná objektivita

Dlouho se po médiích veřejné služby nevyžadoval onen dnes tak frekventovaný požadavek vyváženosti, který mi v něčem až příliš připomíná neblahou politickou korektnost importovanou ze svobodného Západu. Pokud si vzpomínám, v lepších časech se v takových médiích o vyváženosti vůbec nemluvilo, ten pojem v dnešním smyslu snad ani nebýval znám, dříve šlo spíše o to být pokud možno objektivní. Nepamatuji přitom, že by snaha o objektivitu nějak bránila sporům či že by stála v cestě snahám o odhalování nepravd. V horších – bohužel předlouhých – časech šlo pak v zásadě o státem řízenou propagandistickou lež. To přece známe, anebo bychom to měli aspoň vědět.

Od kdy tu ale máme tu proklamovanou a v praxi uplatňovanou vyváženost, jež se projevuje mimo jiné v tom, že před mikrofonem či kamerou se objevují lidé, kteří by tam ve společenském zájmu spíše neměli být, abychom si ustavičně nereprodukovali falešné představy z nedávné minulosti? Snad to souvisí s dnešními podivnými představami o demokracii, kdy je vládní cenzura sice nepřípustná, ale zato na média veřejné služby dohlížejí zákonodárci, přesněji řečeno strany, z nichž je onen zákonodárný sbor složen, vlastně přímo. Kolik kdo dostal hlasů ve volbách, na tolik prostoru si v médiích pro svou stranu, pro své představitele či mluvčí činí nárok. A dává najevo, co se mu líbí, a co ne. Pak by ani nebylo třeba institucionalizovat cenzuru. Před mikrofon se až příliš často zvou lidé, jež stranické sekretariáty protlačily do funkcí, bez nichž bych se rád obešel a které bych si do svého bytu jinak nikdy nepozval.

Jiná věc je podivné spojení objektivity a spravedlnosti. Posledním týdnům vládnou dvě témata: plyn a Gaza. V prvním případě nás hlava státu varuje, abychom problém nepolitizovali, jde přece jen o otázku obchodní a technickou. Ale ono den ode dne proniká na povrch sakra vážné politikum dosahu světového. Dnešní spor je prozatím jenom malou částí toho, co nás v zápasech o energetické zdroje v nejbližších letech čeká. Pak už nebude dlouho trvat, a vzniknou světové konflikty o přístup k pitné vodě. A nebude to od nás příliš daleko.

Když vypukne konflikt, chápu, že diplomacie vlád států, jež ho chtějí dovést k mírovému řešení, je opatrná na každé slovo, ale nemůžu léta nepozorovat, jak je evropské veřejné mínění licoměrnou politikou i médii manipulováno k „spravedlivému“ pohledu na letitý konflikt mezi fundamentalisty, přesněji řečeno teroristy z palestinského hnutí Hamás a Izraelem. Palestinci z Hamásu jsou sice obecně považováni za teroristy, nejedná se s nimi, ale pokud se referuje o dnešním střetnutí, velký rozdíl mezi nimi a regulérní izraelskou armádou už se nedělá.

V posledních dnech mě třeba zaujalo, že snad nikdo v médiích se nezastal Jiřího Františka Potužníka, který sice popravdě, ale snad nediplomaticky řekl, že izraelská válečná akce proti teroristům je vlastně obranná. Diplomacie vzala slovo „obranná“ zpět, ale co média, ta také musí? Co bychom říkali, kdyby na naše území ustavičně, ale náhodně v prostoru i čase padaly rakety, kdyby umírali lidé, kteří přece vůbec nejsou ve válce, ani nechtějí být. Na čí straně tedy v této chvíli stojíme?

Evropská média i politika v kupeckých počtech sčítají mrtvé, a protože ve střetnutí jich vidí víc na straně Palestinců, přiklánějí se v určení viníka na izraelskou stranu. Jako kdyby nešlo o každý zmařený život! A požadují okamžité příměří. Kdo by ho nechtěl! Jenomže i média pomíjejí, že není možné dosáhnout příměří, když jedna strana ho nechce a léta ho porušuje. Nehledě k tomu, že znemožňuje jednání vlastní palestinské vlády o míru a vzájemném uznání svrchovanosti obou sousedících států. Není možné to nevidět, ani nemít podezření, že často někde za tím se skrývá ne zcela vytěsněný starý antisemitismus, anebo dokonce nepochopitelný zrod zjevného antisemitismu nového.



  Co potřebujeme nejvíc
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Jak na Xindla X

   Pořiďte si
 
   Umění pro všední den
   Navštivte