Leo Pavlát,
ředitel Židovského muzea v Praze

Tiskařský šotek v národních barvách

O českém předsednictví Evropské unii se u nás mluví především v souvislosti s Entropou, kterou v bruselském sídle organizace nechal jménem státu a k potěše svého nabubřelého ega zhotovit David Černý. Leckdo má za to, že Česká republika neměla spojit své jméno s dalším pomníkem autorovy samolibosti. Já si však myslím, že v konci konců více škodí jiná nedopatření, i když na první pohled méně okázalá. Třeba když ve vládní gesci vyjde deset tisíc upomínkových diářů na náš předsednický rok 2009, přičemž u litevského státního svátku se skví lotyšská vlajka, zatímco u lotyšského dne nezávislosti vlajka litevská.

Pořádná práce se pozná podle detailů. A když už někdo chybuje, což se samozřejmě čas od času stane, je třeba chybu napravit a někoho volat k odpovědnosti. Po česku se to děje takto: Velvyslanci států EU diář dostanou i s chybou, do zbytku nákladu se dotisknou papírky s opravou a mluvčí místopředsedy vlády pro evropské záležitosti vystoupí v televizi: „Chybička se vloudila,“ praví doslova statisícům diváků. „Tiskařský šotek, to bych ráda zdůraznila, se vloudil někde na cestě mezi úřadem vlády a tiskárnou.“

Evropa by měla být vděčna za takovou lekci. Spojení „chybička se vloudila“ svou vemlouvavou zdrobnělinou potvrzuje, co v Čechách a na Moravě známe na mnoho způsobů: Ať se zkazí to či ono, je to vlastně jen takové nepodstatné nedopatřeníčko, za které nikdo nemůže. Konec konců, i ten tiskařský šotek už přestal být úsměvnou metaforou a stal se skutečností: V úřadu ani v tiskárně se nikdo chyby nedopustil, mýlka je nevysvětlitelným kouskem nadpřirozena „někde na cestě“.

Za takového stavu věcí udivuje, že na mysteriózního profesního škůdce se u nás vymlouvají jen ti, kdo mají co do činění s tištěným slovem. Svého tajuplného záškodníka by měl mít každý obor: Špatní výrobci bot by svalovali vinu třeba na plivníka. Zhotovitelé zakrátko se rozpadajících oděvů by se mohli vymluvit na hejkala. Cestovní kanceláře, které oklamou své zákazníky, by podvod svedly na bludičky. Polednice by byly vinny prošlými potravinami v regálech obchodů a všelicí bubáci by se provinili ředěním benzínu u některých pump, předraženými taxíky a šizenými pokrmy v restauracích.

Bylo by jen v takovém řádu věcí, kdyby se odkaz na podobné bytosti následně objevil i v reklamačních řádech. Tak jako plnění některých smluv nelze požadovat v případě takzvané vyšší moci – ničivé povodně, zemětřesení či války – tak by nešlo reklamovat zboží a služby, do nichž by nevyzpytatelně zasahovala strašidla.

Nepředbíhejme však. Zatím u nás v národních barvách řádí jen tiskařský šotek. A slova jako neschopnost, selhání, šlendrián, nedbalost, lajdáctví, nepořádek, nesvědomitost a neodpovědnost ještě všichni nezapomněli.



  Třicet korun
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Svatý Václav – kult a mýtus

   Navštivte
 
   Náhody Miroslava Zikmunda
   Téma