Ivan Klíma, spisovatel

Třicet korun

Přiznávám se, že mé vnímání důležitosti problémů, které sužují naši zemi, nebo dokonce naši civilizaci, bylo posledního půl roku nedostatečné, nebo dokonce tupě nevšímavé. Ale posléze, jak jsem sledoval počínání a hlavně proslovy některých našich osvícených politiků, a v důsledku toho i našich sdělovacích prostředků, pochopil jsem, že naprosto nejpodstatnější otázkou našeho bytí je třicet korun za návštěvu u lékaře, které podle jedněch prosadila vláda ve své bezuzdné chtivosti peněz, podle druhých to učinila ve prospěch našeho zdravotnictví.

Zjistil jsem také, že noví hejtmani (stoupenci přesvědčení o bezuzdné chtivosti naší vlády) se rozhodli proplácet onu zmíněnou částku všem postiženým občanům. A zároveň mi došlo, že mě jakožto občanovi hlavního města této země nikdo nic neproplatí. A v té chvíli jsem se začal hluboce zamýšlet o perzekuci a také sledovat nejrůznější fámy o tom, co převratné rozhodnutí proplácet nevinným občanům oněch neblahých třicet korun způsobilo.

Tedy za prvé jsem si položil otázku, oč přicházím, protože já platit musím. Bohužel, uvědomil jsem si, jsem nekuřák, a tedy si nemohu za uvedenou částku pořídit celou půlku krabičky cigaret, nejsem pijan, nemůžu si tedy dát – s klidným svědomím, že teď na to mám – frťana rumu v laciné hospodě, zato si mohu dát v restauraci jednu celou lahvičku minerálky. Uvědomil jsem si zároveň, že přicházím o čtrnáct a půl deka šunky v našem hypermarketu. Je to pro mě otřesné zjištění stejně jako to, že si můžu čistit zuby jen obden, protože mě zločinná vláda okrádá o peníze, za něž bych si koupil novou tubu zubní pasty.

Vzápětí mě napadlo, že mě přece nikdo nenutí, abych chodil k lékaři v Praze (přiznávám, že k lékaři jdu někdy i čtyřikrát za rok). Co kdybych si zajel k lékaři třeba do Kladna nebo do Mělníka? Bohužel jsem musel tuhle v podstatě jednoduchou cestu, jak bych se vyhnul pražské perzekuci, zavrhnout: jízdné totiž převyšovalo ušetřených třicet korun, dokonce by spolklo i případný nákup léku v krajské nemocnici, kde by mi rovněž odpustili další příplatek. Také cesta vlastním autem by se vyplatila pouze tehdy, kdybych do něj u svého lékaře nabral celou čekárnu plnou lidí a od každého z takto obsloužených spolupacientů vybral po devětadvaceti korunách. Další možností bylo vystěhovat se prostě z Prahy anebo si aspoň najít v blízkosti krajské nemocnice přechodné bydliště.

Samozřejmě se nabízela možnost dojít si k nejbližšímu lékaři sousedního kraje pěšky. V čekárně jsem ovšem vyslechl otřesný příběh o jednom pacientovi, který se na takovou cestu vydal. Se svou chřipkou a s vidinou, že zlomí neslýchanou perzekuci, se vydal pěšky po polních cestách do Kladna. Zlomen horečkou a únavou klesl uprostřed oraniště a tam zmrzl. Jeho život má na svědomí bezuzdně nelidské počínání naší vlády.

Daleko povzbudivější byla zpráva o muži, který se vydal do Kralup (měl naštěstí jenom vykloubený kotník) a tam opravdu uskutečnil jednu z mých teoretických úvah. Hodný skladník mu nabídl, že může za pouhých deset korun za noc přespávat na rohoži ve skladu nebezpečných chemikálií. Tento šťastný muž se rozhodl, že bude chodit každý den k nějakému lékaři, a během deseti dnů tak ušetří dvě stě korun, (bohužel deset korun padlo denně za ten nocleh), a pokud bude mít štěstí, během noci se přiotráví a vezmou ho pak do krajské nemocnice, tím ušetří za deset dní celých devět set korun a ještě bude mít lůžko a stravu zdarma. Vypočítal si, že pokud zůstane v nemocnici celý měsíc, pokud ovšem nezemře, zbohatne o částku, kterou se stydím zmiňovat, neboť podobné počínání je sice logické, ale nepovažuju je za výsostně etické.

Jedna stará paní, která v ruce držela růženec, nás v čekárně informovala, že jakýsi doktor Brát, Drát, Krát, Rát anebo tak nějak má být zaživa blahoslavený, neboť rozdává bohatým i chudým bez rozdílu.

Musím znovu přiznat, že všechny úvahy i kolující fámy mě málem uvrhly do beznaděje. V myšlenkách jsem se obíral možností sednout si před brány některé z pražských nemocnic a žebrat. A vtom mě osvítil nápad. Co to je třicet korun proti daním, které musím platit? Založím politickou stranu a do příštích voleb půjdu s heslem: Každý, kdo zaplatí jakoukoliv daň, dostane ji okamžitě darem nazpátek. (Zaplatí sice darovací daň, ale ta mu bude pochopitelně také vrácena.) Protože v některých případech půjde o značné částky, nepochybuji, že volby vyhraju. Ti chudáci, kteří nedávno vyhráli kvůli třiceti korunám, budou marně volat a ptát se, kde vezmu peníze na všechny nutné výdaje. Něco takového přece voliče nezajímá.



  Třicet korun
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Svatý Václav – kult a mýtus

   Navštivte
 
   Náhody Miroslava Zikmunda
   Téma