Číslo 10 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s producentem.
Čestmírem Kopeckým.

 

 

 

 

 



Jiřina Šiklová, socioložka

Jak jste to mohli dopustit?

Jak jste mohli dopustit Únor 1948, který zničil selský stav, prestiž řemeslníků a z poctivých živnostníků udělal parazity?! Tak nějak se na rodinných setkáních, trochu již ovlivněný vínem, skoro každoročně ptal svých rodičů jejich dospělý syn. Nepřímo tím obviňoval všechny starší, kteří tam seděli kolem stolu. Přestože v době „únorového vítězství“ jsem ani nechodila s puškou kolem vchodu do fabriky, ani jsem nezakládala akční výbory pracujících, ale jako školní dítko jsem byla na lyžařském zájezdu v Peci pod Sněžkou a nevěděla jsem tehdy, kdo je Klement Gottwald, považovala jsem tuto mezigenerační výčitku za oprávněnou. Copak ta generace rodičů opravdu nevěděla, komu tleská a co skanduje? Copak nevěděla, že ti, co přebírají moc, jsou podvodníci a kariéristé? Odpovědi byly váhavé: Věřili jsme jim, nabízeli zlepšení života, báli jsme se o život a o vás, děti. Bylo to těžké období, ale vy jste v té době nežili, tak to nepochopíte.

O pár desítek let později se ptala další generace: Jak jste mohli mlčet, když všichni věděli, že jsou na našich hranicích stříleni lidi, co chtějí z tohoto socialistického ráje odejít, knihy se dávají do stoupy a další do trezorů? Proč jste mlčeli, když učebnice pro děti vylhaně líčily Sovětský svaz jako ráj na zemi, i když tam miliony lidí zemřely v gulagu?! Odpovědi byly zase váhavé: Už jsme jim nevěřili, ale chtěli jsme se mít dobře a „oni“ těm, co souhlasili, nabízeli lepší platy, kariéru v práci, výhody, penze, léky, pojištění, a tak jsme je volili, vyvěšovali plakáty a prapory a dělali, že nic nevidíme a o tom všem špatném ani nevíme. Vykupovali jsme si klid k životu a ten v duši jsme nehledali. Vy jste v té době nežili, tak to nepochopíte.

Za pár let se zase další generace budou ptát, jak jsme mohli kvůli tomu, že nebudeme platit třicet korun v lékárně za recept, přehlédnout, že do popředí se zase dostávají ti, kterých se ti nejstarší z nás tolik báli v Únoru 48. Odpovědi budou zase váhavé: Měli jsme možnost je nevolit, protestovat, nikdo nás neohrožoval, nikdo nepopravoval, ale my jsme v tu chvíli viděli jenom a jenom ten okamžitý zisk. Tak nám to, děti, promiňte! Spočítali jsme si, že si koupíme místo poplatku jedno pivo navíc, a poslouchali jsme především ty, co řvali nejvíce, nejdéle a ostatní překřičeli. Nezajímali jsme se o podstatu, nepřemýšleli jsme, co se to vlastně děje, byli jsme naštvaní, že někteří lidé kolem nás se mají lépe než my! Měli jsme vztek na ty nové pány a chtěli jsme to někomu osladit! Tak jsme volili tak, jak jsme volili. Vy žijete v jiné době, tak to nepochopíte.

Kronikář Hájek z Libočan před více jak třemi sty lety napsal, že český národ by si místo kříže na špičku kostela klidně dal půlměsíc, anebo tam dokonce narazil půlku prasete, kdyby měl z toho zisk.


Petr Koudelka
  Jistě, pane premiére!
  Jak to vidí Petr Koudelka
  Jan Svačina
   O hercích a jejich publiku

   Televizní glosář
  Bittovky a jazz
   Bittovky a jazz
   Pořiďte si