Hudba a architektura 555 metrů nad mořem

Stanice Vltava se v sobotu 4. dubna soustředí během celého dne na Poličku, město ležící na Vysočině v nadmořské výšce 555 metrů, především kvůli Bohuslavu Martinů, tamnímu nejslavnějšímu rodákovi. Ovšem nejen to: speciální vydání pořadu Víkendová příloha bude věnováno procházce městem. Historik umění Rostislav Švácha a ředitel Městského muzea a galerie David Junek přiblíží poličskou moderní architekturu inspirovanou národním rondokubistickým stylem, purismem či funkcionalismem.

V Poličce prožil Bohuslav Martinů prvních třiatřicet let životaNarození Bohuslava Martinů na věži poličského katolického kostela je pro zahraniční milovníky hudby i profesionální hudebníky vždy znovu překvapivou informací. Není na světě asi jiného skladatele, který by dostal do vínku podobný vklad – ať už je informace o otci ševci a pověžném a o rodině tísnící se ve světničce nad městem jen kuriozitou, nebo podnětem pro hlubší existenciální úvahy o vlivu dětských dojmů na pozdější prožívání světa.

Genius loci a Martinů

Avantgardní architekti meziválečných let zaútočili z pozice pocitů civilismu proti nákladné a nabubřelé vznešenosti v architektuře. Rondokubismus stejně jako kubismus je českým příspěvkem do pokladnice evropského kulturního dědictví. Ve dvacátých letech byly v tomto stylu ve městě postaveny pozoruhodné obytné domy navržené Václavem Fléglem. Z téže doby je i Tylův dům. Z poloviny třicátých let pochází například funkcionalistický evangelický kostel, dílo pražského architekta Bohumíra Kozáka. Klíčovým poličským architektem, autorem Masarykovy základní školy a řady dalších významných budov včetně zajímavé vlastní vily, byl Bohuslav Šmíd, do roku 1948 majitel místní stavební firmy. „V podtextu našeho pořadu bude ale stále přítomný Bohuslav Martinů, jehož život a hlavně hudba se významně podílejí na geniu loci města,“ slibuje autor pořadu Jiří Kamen.

Na odpoledne Vltava chystá publicistický pořad, který muzikoložka Lucie Berná nazvala Zdejší náš rodák poličský – Bohuslav Martinů a jeho skladby inspirované Poličkou a okolím. Připomene skladatelovu korespondenci s domovem, prázdninové pobyty v rodišti i dobové úryvky z místních novin nebo jeho vzpomínku na Poličku psanou v Paříži. Při té příležitosti zazní Hymnus ke sv. Jakubu nebo skladba Borová, nesoucí jméno obce, kam Martinů chodíval na návštěvy do rodiny evangelického faráře. V Poličce v podstatě prožil prvních třiatřicet let života, až do roku 1938 se sem pravidelně vracel a napsal zde stovku skladeb, tedy plnou čtvrtinu svého díla. Hudba Martinů počínaje Otvíráním studánek a Vynášením smrti a konče rozvernou suitou z Kuchyňské revue prostoupí vysílání po celý „poličský“ den.

Umělcův odkaz

Život a hudba Bohuslava Martinů se významně podílejí na geniu loci městaPolička se o uznávaného rodáka zajímala ještě za jeho života. Roku 1934 o něm muzejní spolek uspořádal malou výstavu. Sestra Marie pak věnovala muzeu první materiály týkající se provádění bratrova díla. V roce 1945 už měl skladatel v Poličce „své“ náměstí, byla obnovena jeho rodná světnička a Martinů sám vyslovil souhlas s tím, aby jeho jméno nesla i hudební škola. Za komunistického režimu, zvláště zpočátku, upadl ovšem jako „kosmopolita“ v nemilost. Okolnosti už mu ani nedopřály návrat ze Západu do vlasti. Do Poličky byly až dvacet let po smrti převezeny ze Švýcarska jeho ostatky. V sedmdesátých letech město také zpřístupnilo Památník Bohuslava Martinů.

V sobotu 4. dubna Polička otvírá za významné pomoci evropských financí Centrum Bohuslava Martinů. Umělcův odkaz přiblíží formou nové, moderněji pojaté interaktivní expozice. Další část expozice je pak věnována historii města a třetí sklářství na Horácku. Umístění muzea v budově bývalé chlapecké měšťanské školy, kam Martinů chodil, dává příležitost zpřístupnit nejen bývalý divadelní sál, kde až do roku 1929 zkoušeli a hráli poličtí ochotníci, tedy i jeho otec, ale také rekonstruovat dobovou školní třídu. V prostorách Centra je vedle výstavního sálu rovněž audiovizuální sál, archiv a badatelna. I tyto specializované služby se tak dostanou na novou kvalitu. Poličské fondy totiž uchovávají nejednu vzácnost.

Nutnost rekonstrukce

Na otevření nového zařízení v Poličce naváže v rozhlasovém vysílání odpolední beseda o životě a hudbě Bohuslava Martinů i o kulturních, vzdělávacích a vědeckých podnětech očekávaných od existence Centra. Bude vysílána živě z poličského Tylova domu, stejně jako následný koncert Kvarteta Martinů a Karla Košárka.

„Jméno Bohuslava Martinů je pro jubilejní roky 2009 a 2010 dominantou kulturního dění a cestovního ruchu u nás,“ říká starosta města Jaroslav Martinů, jen shodou okolností skladatelův jmenovec. Věž poličského kostela sv. Jakuba je nyní ovšem nepřístupná, kryje ji lešení. Ochoz je v kritickém stavu, narušená statika vyžaduje opravu. Město jedná s biskupstvím a doufá ve finanční pomoc od státu. Zásadní etapa rekonstrukce by měla teprve proběhnout. Není proto bohužel vyloučeno, že lešení může být na věži nejen v srpnu při 50. výročí skladatelova úmrtí, ale i napřesrok.

Petr Veber, vedoucí Redakce vážné hudby, ČRo 3 – Vltava


Ivan Klíma
  Boží mlýny melou za nás
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Art brut
   z legendární kolekce

   Navštivte
 
   Moozhu see vzeet cofoloo
   z fridzhe?

   Nalaďte si