Co jsme si nadrobili, to si také snězme

Životní i umělecké osudy Vojtěcha Jasného, jenž po vpádu „spřátelených vojsk“ odešel do emigrace, byly křivolaké, ale pokaždé potřeboval něčemu intenzivně věřit, upínat se k něčemu jako poslední záchraně, ať již to byl komunismus nebo křesťanství. Společně s Karlem Kachyňou začínali na přelomu padesátých a šedesátých let jako dokumentaristé a ukázky z jejich výplodů, těžce poznamenaných dobou vzniku, dokonce tvoří „plenérovou“ kulisu v nedávno uvedeném seriálu Proces H. o tragickém konci Milady Horákové a jejích druhů.

Všichni dobří rodáci napadají ani ne tak kolektivizaci samotnou jako její hrůzné prosazování, odsuzují zlobu a neschopnost lidí, nikoli systém, jaký reprezentujíJasný záhy prohlédl ze svých mladistvých iluzí. Již v pamětihodné epizodě Anděla z povídkového filmu Touha (1958) jej dojímá osud tvrdohlavé ženy, která s mlčenlivou podmračeností vzdorovala tlaku združstevňovatelů. Jeho tvorba vrcholí vesnickou kronikou Všichni dobří rodáci (1968), k níž po celé desetiletí sbíral podklady. Rozhodl se vyprávění, rozklenuté od konce války až po epilogovou přítomnost, rozčlenit do řady kapitol, jednou rozmarnějších, jindy vážnějších či dokonce tragických. Pro všechny své postavičky (a zosobňují je špičkoví herci: Radek Brzobohatý, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský...) má porozumění, ať již se dopouštějí jakýchkoli skutků. Nad příběhem se jako svorník klene nejen smířlivý komentář (s výmluvnou větou „co jsme si nadrobili, to si také snězme“), ale především lyrické zakotvení.

Všichni dobří rodáci, normalizačním režimem okamžitě zakázaní, jsou ukázkovým produktem „socialismu s lidskou tváří“: napadají ani ne tak kolektivizaci samotnou jako její hrůzné prosazování, odsuzují zlobu a neschopnost lidí, nikoli systém, jaký reprezentují. Toto zjištění ojediněle problesklo už v dobových ohlasech, které nešetřily obdivem – a také to vyvstane při srovnání s též zakázanou Smuteční slavností (1969), další důležitou výpovědí o ničené vesnici, kde již zaznívá zřetelný odsudek stávajícího politického řádu.

Film Vojtěch Jasného Všichni dobří rodáci uvede ČT1 v sobotu 27. června v 21 hodin. Snímku předchází portrét režiséra z cyklu Zlatá šedesátá.

Jan Jaroš, filmový kritik



  Brno z Třebíče
  Pořiďte si
 
   České téma
   švédskýma očima

   Nalaďte si
 
   O Roma vakeren...
   Téma