České téma švédskýma očima

Kdo se chce ve Švédsku začíst do novější české literatury, má k dispozici poměrně dost možností. Ať už jde o překlady knih spisovatelů spojených se šedesátými lety jako Josef Škvorecký, Alexandr Kliment, Eva Kantůrková či Bohumil Hrabal, nebo o autory současné (Zuzana Brabcová, Daniela Hodrová, Jáchym Topol a Petra Procházková). Česko je pro Švédy přitažlivou kulturní zemí. Vyplývá to ostatně i ze zájmu švédských spisovatelů a publicistů o „českou skutečnost“. Právě tomu bude věnován další pořad z pravidelného vltavského cyklu Schůzky s literaturou.

Jednotlivým dílčím českým tématům se věnují například Margareta Strömstedtová, Carola Hanssonová či Per Olov Enquist. Dva švédští spisovatelé věnovali českému tématu celé knihy. Ze současných autorů je to Steve Sem-Sandberg, dlouholetý spolupracovník deníku Svenska Dagbladet (a host letošního pražského veletrhu Svět knihy), z těch starších pak Amelie Posse-Brázdová, která ve svých autobiografických knihách zachytila počátky snah o zřízení samostatného československého státu a sledovala vývoj Československa od první světové války až do padesátých let minulého století.

Většina románů Caroly Hanssonové se odehrává mimo Švédsko. V knize Cesta do modrého domu je vypravěčkou příběhu Švédka Hanna, která se zamiluje do českého studenta Karla, provdá se za něho a odstěhuje se do Hradce Králové, kde se jim narodí syn Ivan. Svazek se však rozpadne, neboť manželé nedovedou překonat překážky, které jim klade odlišné kulturní zázemí a nestejná mateřština. Nalézáme tu spisovatelčina základní témata: jazyk, jeho možnosti i ohraničenost, schopnost či neschopnost odít naše vzpomínky do slov a exil jako základní pocit vyřazenosti.

V knize Jiný život zachytil Per Olov Enquist „sametovou“ Prahu v listopadu 1989Spisovatel a dramatik Per Olov Enquist vydal loni knihu s názvem Ett annat liv (Jiný život). Na několika stránkách v ní popsal návštěvu Prahy v listopadu 1989. Je to líčení neobvyklé, krajně subjektivní a zcela poznamenané tehdejší autorovou životní krizí. Zážitky ze „sametového týdne“ v Československu, z kontrastu mezi angažovaností a nadšením lidí a jeho vlastní ochablostí snad trochu přispěly k tomu, že se Enquist po devatenácti letech osvobodil ze své závislosti na alkoholu.

České téma rozvíjí i již zmíněný Steve Sem-Sandberg, který je autorem sbírky esejí Prag (No exit) z roku 2002. Píše o pražských lokalitách, o kulturním a politickém klimatu v Česku a zejména o literatuře. Nejvíc se zabývá Vladimírem Holanem, Bohumilem Hrabalem a Danielou Hodrovou. V jeho textech se však objevují i Jan Amos Komenský, Jaroslav Seifert, Jaroslav Hašek nebo Karel Pecka. Další Sem-Sandbergova kniha s českou tematikou – Ravensbrück – je součástí volné trilogie, v níž popisuje mimořádné osudy silných ženských osobností. Zásadní postavou tohoto románu-dokumentu je novinářka Milena Jesenská.

Schůzky s literaturou mapující české témata ve švédské literatuře připravila literární historička a překladatelka Miloslava Slavíčková. V neděli 28. června ve 21.30 vysílá ČRo 3 – Vltava.

Vladimíra Bezdíčková, redaktorka ČRo 3 – Vltava



  Brno z Třebíče
  Pořiďte si
 
   České téma
   švédskýma očima

   Nalaďte si
 
   O Roma vakeren...
   Téma