Číslo 27 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Christophem von Dohnányim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rudolf Křesťan, publicista

Blýskání na (ne)časy

Ve slovenské hymně se blýská nad Tatrou, v české by se mohlo blýskat nad škodovkou. Ale když už se zmiňuji o autech, jsou v bouřce poměrně bezpečná, neboť se proměňují v takzvanou Farradayovu klec. Horší je to pro člověka ve volné přírodě. Statistická pravděpodobnost, že ho zasáhne blesk, je 1 : 600 000. Řekl bych, že je to optimistický poměr. Ovšem jen do okamžiku, než si blesk vybere zrovna nás.

Ačkoliv Havlíčkův Křest svatého Vladimíra zmiňuje konec hromovládného Peruna, jeho žhavé šípy řádí dál. Nebezpečným místem zdaleka není jen bleskově proslulá Milešovka, která se německy příznačně jmenuje Donnersberg. Tedy Hromová hora. Statistika sice upřednostňuje výšiny, ale nevynechává ani rovné plochy, jako jsou například fotbalová hřiště. Záhy tomu bude rok, kdy při utkání kostomlatských a bílinských fotbalistů byl jeden z nich smrtelně zasažen. K neštěstím nedochází v bouřkách jen na plochách pro kopanou, nýbrž i pro golf. Před čtyřmi lety byl na Benešovsku jeden z hráčů toho elegantního sportu usmrcen. Není prý vyloučeno, že za to mohla jeho hůl.

Ročně se na světě vyskytne patnáct milionů bouřek. Trvale platí po každého z nás konstatování z proslulé Nerudovy básně: „Z bouřného času jsme se narodili a krok za krokem v bouřných mračnech jdem...“

V dětství jsem býval nabádán, abych v bouřce neměl u sebe nic kovového. Co bych si však počal dnes, když po operaci bederní páteře mám v ní zapasované čtyři titanové šrouby? Dost těžko bych je odhodil, tak jak jsem byl nachystán to učinit (byť nerad) v chlapeckém věku s kapesním nožíkem zvaným rybička. Zdá se, že drobné kovové předměty mohou skutečně sehrát neblahou úlohu. Naznačuje to zpráva z jedné brněnské nemocnice. Svého času tam byl přivezen mladík, který byl zraněn bleskem na letním táboře u Rudíkova na Třebíčsku. Jedna z domněnek praví, že neblahou úlohu mohl sehrát sprej, který měl v tu chvíli v ruce. Nebo dokonce kovový odznak na košili.

Všeobecně známé je nebezpečí při koupání se v bouřce. Ale právě že jen všeobecně. Teprve ve chvíli, kdy se člověk seznámí s konkrétním případem, dostává tato skutečnost náležitou vážnost. Taková je jedna z mých vzpomínek z novinářského setkání s hercem Lubomírem Lipským. Kromě jiného mi vyprávěl i o svém tragicky zesnulém šestnáctiletém bratru Daliborovi. Zasáhl ho blesk při červencovém koupání v rybníku.

Rizikové nejsou jen vodní plochy a pobývání pod vysokými stromy. Stejně ošidné může být i stání u pastvinových ohradníků obehnaných dráty, které jsou napuštěny elektrickým proudem. Navzdory tomu, že jsou známa místa, kde je člověk ohrožen více než jinde, ani ostatní lokality v přírodě nejsou zárukou bezpečí. Specialistka v tomto oboru prohlásila: „Cíl, kam blesk udeří, nelze určit dopředu. Bývají to často místa nejméně očekávaná.“

Zmíněný výrok pochází z úst Valérie Sándorové, ředitelky jednoho z odborů Středoevropské sítě pro detekci a lokalizaci bleskových výbojů (CELD). Těch výbojů je v letním období ve střední Evropě nemálo. Lze se o tom průběžně přesvědčit na internetové mapě, kde jsou blesky aktuálně zaznamenávány (na adrese www. blesky.cz/index.htm). Umím si představit, že odborníci se jich bojí ještě více než my laikové. Vědí totiž, co všechno mohou způsobit a jaká jsou s nimi spojena rizika. Stejně tak se nejvíc obávají porodů těhotné lékařky a při jízdě ve výtahu bývají nejskeptičtější výtaháři.

S bouřkovou aktivitou souvisejí i mnohé požáry a hospodářské škody. Je až neuvěřitelné, že podle zkušeností hasičů ještě pořád existují stavení, která jsou bez hromosvodu. Případně jen s amatérsky a nefunkčně instalovaným „čímsi“ na střeše. Při revizi u jednoho malého podniku byl objeven dokonce provaz, který měl kamuflovat uzemnění.

Začínám pochybovat, zda to z mé strany byl šťastný nápad, že přivítám léto fejetonem o bouřkách. Jestli jsem vás poněkud vystrašil, budiž mi omluvou, že i sebe.

Mám sice rád nadsázku, ale zdá se mi dost drsné, když chce někdo někoho ztrestat úderem blesku. Tak tomu bylo nedávno v jedné britské anketě. Jejím tématem se stala vybídka, aby veřejnost hlasovala, které z veřejně známých osob by přála, aby byla zasažena elektrickým úderem shůry. Aby osud zvolených jedinců byl zpečetěn, přáli jim hlasující navíc ještě zásah meteoritem. A taky aby se ocitli v jícnu tornáda.

Zdá se, že i v Británii značně přitvrdilo.

Nerad bych však končil tristně, a tak připomínám, že v pravěku to byl právě blesk, který umožnil lidem získat oheň a zacházet s ním. K jeho dalším kladům pak podle mého názoru patří, že je nadčasový. Bývá-li zvykem, že se změnami panovníků, říší a vůbec obecných poměrů se lidstvo domnívá, že „teď bude všechno úplně jinak“, blesky si stojí na svém. Blýskají pořád nastejno. Možná právě proto mají nad námi navrch (doslova).

Ještě něco v jejich prospěch. V Mexiku jsem slyšel legendu, že blesk stál na počátku tamního proslulého nápoje. V bouři zasáhl rostlinu agáve, z níž začala prýštit šťáva. Tu posléze okoštoval jeden Indián. Byl nadšený. A tequila byla na světě.



  Vždyť jsou to jen soumaři
  Jak to vidí
 
   Kratochvilův totalitní lis

   Pořiďte si
 
   Josef Suk jubilující
   Téma