Číslo 30 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s rozhlasovým režisérem.
Alešem Vrzákem.


 

 

 

 


 


Také loupení se může změnit v práci

Občas se zdá, že filmaři už šokovat nemohou, ale přesto se někdy vyskytne dílo, které předčí vše, co dosud bylo natočeno. Když takový autor navíc neuznává morálku příběhů, v nichž zlo nakonec musí být potrestáno, neboť aktéři se dělí pouze na lumpy menší a větší, je jasné, že se schyluje k pozoruhodné provokaci. To platí zejména pro Quentina Tarantina, který svou posedlost druhořadými krváky napájel dlouholetým pobytem ve videopůjčovně, než se odhodlal posadit se do režisérského křesílka.

Své postavy vylíčil Tarantino jako docela normální chlápky, kteří se se s plnou zodpovědností věnují své lupičské profesiSvětovou slávu mu přinesl snímek Pulp Fiction, vražednická vyprávěnka myšlená zpola vážně, zpola parodicky, každopádně však děsící brutalitou a potoky krve, které se v ní řinuly. Zatímco Pulp Fiction je oslňující, barvitá podívaná, Gauneři (v neděli 26. července ve 22.55 uvádí ČT 2) představují komorní, vlastně intimní variantu téhož. Eskalaci vraždění totiž přímo neuvidíme, neboť se mihne jen v několika retrospektivách, nahlížíme jen přípravy na loupež, která – jak se ukáže – skončí tragickým nezdarem.

Gauneři se záměrně vzdávají akčních scén, soustředí se naopak na okamžiky dlouhého vyčkávání, ať již před osudnou akcí nebo po ní. Zdůrazněno je to i statickou kamerou a vlastně jen dvěma interiéry, v nichž se příběh odehrává. Tarantino nechává své postavy (které nemají ani jména, pro lepší utajení se označují jen barvami) utápět se v dlouhém, bezobsažném plkání. A hlavně jsou líčeni jako docela normální chlapi, kteří se se s plnou zodpovědností věnují své lupičské profesi.

Hned úvodní sekvence, odehrávající se v restauraci, dokonale vypovídá o jejich očekáváních. Vzápětí je zastihneme v jakémsi skladišti, kam se někteří z nich stačili po nezdařeném přepadu ukrýt. Příběh je vystavěn na jejich nekonečných rozepřích, proč pečlivě připravená akce selhala, vztekle a podezíravě zvažují domněnku, že se mezi nimi vyskytl udavač.

V rolích „gaunerů“ se představili mj. Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi, ve filmu si zahrál i samotný Tarantino.

Jan Jaroš, filmový publicista

Foto Film & TV House Limited


Jaroslav Vanča
  Změna zvaná asperatus
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Romance pro hammondky

   Pořiďte si
 
   BROLN nabírá druhý dech
   Téma